Hei,
Näin ikäväntuntuista unta, kaksi tai useampi korppia/mustaa lintua ottivat minut nokallaan maasta makaavana ilmaan ja kulettivat minua jonkin aikaa ilmassa. Olo oli toisaalta jotenkin oudosti huojentunut mutta myös "vietävissä". Olin jonkinlaisen sotatilanteen keskellä ja se, että korpit kulettivat minut syrjään, ei ollut huono juttu.
Unessa korpit muuttuivat jossakin vaiheessa kahdeksi koiraksi, jotka käsistä purien raahasivat minua pellolle päin, yhä Syrjä pään.. Pääsin heidän otteestaan ja piiloutumaan viholliselta.
Olin koko ajan lapsuuden maisemissa maatilalla.
Uni korpista ja purevista koirista
2
162
Vastaukset
Olit unessasi lapsuutesi maisemissa, joten ahdistava tunteesi luultavasti liittyi jollain tavalla lapsuuteesi.
Sinut nokkiinsa ottaneita korppeja oli kaksi tai useampia. Tämä voisi viitata vanhempiisi ja sotatila luonnollisesti riitoihin perheessänne. Toisaalta korppeja saattoi olla useampiakin, jolloin sinulla lienee sisaruksia taikka muuta sukua.
Sinut vietiin syrjään, eli pidettiin erossa riidoista. Kenties muut sukulaiset taikka naapurit huolehtivat sinusta ajoittain.
Koiriksi muuttuneet korpit voisivat kuvata toisilleen vihollisiksi muuttuneita vanhempia, jotka ikäänkuin taistelivat sinusta.
Toisaalta myös nykyinen elämäntilanteesi saattaa muistuttaa lapsuudessa koettua, jolloin unesi toimii tunnelmien välittäjänä aikakausien välillä.
Kiitos unesi jakamisesta.- Apvastaa
Kiitos tulkinnasta! Jollakin tavoin kyllä hyvinkin kuvaili tilannetta jota tällä hetkellä käyn läpi elämässä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522075
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3301274Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.911156- 1301005
- 35928
- 67909
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31859Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta22793Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59787Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46739