Eli oletko saanut Hekan asunnon, kun:
- olet ollut työtön (esim. opiskelija),
- hakenut asuntoa yksin ja
- ollut pienituloinen (esim. saanut toimeentulotukea)?
Jos edelläluetellut täsmäävät tilanteeseesi, silloin kun sait asunnon (tai edes asuntotarjouksen), niin kuinka nopeasti ja minä vuonna tämä on tapahtunut? Itse olen hakenut Hekan asuntoa pienituloisena kantasuomalaisena työttömänä/opiskelijana 9 vuotta ilman yhtäkään asuntotarjousta. Kun nykyään ei enää ole ara-asuntoihin tulorajoja, niin pienituloisten mahdollisuus saada Hekan asunto heikkenee entisestään. Ennen kaikkea kiinnostaa kuitenkin se, voiko työtön saada Hekan asuntoa?
Oletko saanut Hekan asunnon ollessasi työtön?
11
3396
Vastaukset
- Hekasta_haaveileva
No, semmoista olen vähän uumoillutkin, ettei työttömänä saa asuntoa edes Hekalta, vaikka tarkoitettu pienituloisille.
- Enole
En ole. Aikoinaan kun sain Hekalta pikkukämpän, olin raskaana ja työsuhteessa, tosin niin pieni palkka ettei mitään mahdollisuutta maksaa vuokraa kokonaan itse. Hekan asunnot ei ole tarkoitettu pienituloisille vaan ihmisille jotka hakee Hekan asuntoa. Arpaonni ja hevonvtun logiikka. Joka ikinen jolla on varaa maksaa vuokransa itse, pitäisi ampua vapaille markkinoille samoin tein. Ensi sijaisesti kämpät sairaille, vanhuksille, lapsiperheille, yksinasuville, sellaisille joilla ei ole mitään mahdollisuutta saada vapailta markkinoilta asuntoa. Loput kämpät kiertoon määräaikaisiin vuokrasuhteisiin. Täyttä pskaa että jengiä asuu kaupungin vuokrakämpissä viiden tonnin tuloilla ja maksaa asuntolainaa omaan asuntoon samalla. Jokaikinen pitäisi ilmiantaa.
- Anonyymi
Tää *tuttaa mua.
Itse olen matalapalkassa ja joudun tekemään paskaduunia ja en saa asuntoa.
Sen sijaan tunnen pari elämäntapalooseria, jotka ei halua nähdä töitä, tekevät vitusti muksuja ja heka ottaa ne vastaan avosylin.
Miksi työtätekevät joutuu aina kärsiä
- Hekasta_haaveileva
Itsekin olen hämmästellyt, että vanhempien luota muuttavat saavat kaupungin vuokra-asuntoja, vaikka tuon ikäisille on olemassa kimppakämpät, nuorisoasunnot ja opiskelija-asunnot. Hekahan vain "pyrkii" tarjoamaan asunnot pienituloisimmille, todellisuudessa "sosiaalisen sekoittumisen" nimissä asuntoja annetaan kuitenkin muille kuin ne on alunperin tarkoitettu.
- tsadinasunnot
Taas tuli todistettua tuttavapiirissä miten kotoa muuttava tyttö sai kaupungin asunnon Helsingistä paraatipaikalta parissa viikossa. Jos tuo on yleistä niin taitaa olla todennäköisin tapa saada asunto.
- Hekasta_haaveileva
Itse tiedän tuttavapiiristä 2 tapausta, joissa Hekan asunnossa lapsena asunut saa kotoa pois muuttaessaan Hekan asunnon. Kuinka yleistä tämmöinen mahtaa olla, onko lapsena Hekalla asuneet oikeutettuja asumaan Hekalla lopun elämäänsä?
- Polvienpää
Itse tiedän 129 tapausta, joissa lapsi saa Heka-asunnon. Asuu siinä rauhassa eläkepäivien ajan, kunnes ostaa Bmw:n ja lähtee Turunväylälle vähintään 122 km/h lasissa. Jopa Veikkola ohitetaan Vihtiä ei kuitenkaan. Kotiin päästyään, ajaa nurmikon ja hekottaa Heka-asuntoon pyrkiville.
- Hekasta_haaveileva
Edelleen toivoisin vastauksia, jos joku suomalaistaustainen on onnistunut saamaan Hekan asunnon työttömänä. Toistaiseksi ei näytä olevan ainuttakaan tällaista tapausta eli Heka näyttää syrjivän työttömiä asunnonjaossaan.
- haaveilu.seis
Kyllähän sen näkee jo kaukaa millaista porukkaa niissä asuu. Vai vielä yksinäinen työtön suomalainen sinne pääsisi..
- ex-heka
Olen saanut Hekalta asunnon (yksiön) erotilanteessa ollessani opiskelija, tosin vähemmän suositulta alueelta.
- Anonyymi
Mamut saa ensimmäisenä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072088Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331048