Kuinka kahvipakettia pitäisi oikein käyttää?

Olen ostanut erimerkkisiä kahvipaketteja ja niissä kaikissa on sama ongelma. Ne eivät nimittäin pysy avaamisen jälkeen sillä mukana olevalla teipillä kiinni. Joka aamu kun alan keittämään kahvia on sama tilanne. Paketti on auennut itsestään ja kaikki aromit karanneet komeroon.

Miten ne pussit on tarkoitettu oikein suljettaviksi? Ainakin väittävät että se mukana tuleva teipin pätkä on tarkoitettu paketin kiinniteippaamiseen.
101443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jaa'a... itsellä ei ole koskaan ollut mitään ongelmaa suljettavan teipin kanssa. Kai irrotat sen ennen kiinnittämistä kokonaan niin, että voit siirtää sen oikeaan kohtaan? En jotenkin usko, että teipin käyttäminen voisi olla mitenkään ylivoimaisen vaikeaa kenellekään.

Äänestä
  • Teippi+on+kokonaan+irti.+Sitten+olen+lusikoinut+paketista+tarvittavan+määrän+keittimeen,+jonka+jälkeen+olen+taivutellut+pussin+suun+kiinni+ja+laittanut+teipin+takaisin.+Kyllä+se+teippi+on+paikallaan+kaappiin+laittaessa+ollut,+mutta+90 %+kerroista+pussi+on+auennut+itsestään,+koska+teippi+ei+ole+pitänyt.+Ja+olen+siis+kokeillut+eri+valmistajien+kahvipaketteja.+Kaikissa+on+sama+vika.

    Äänestä

Pane avattu paketti peltipurkkiin niin aromit säilyvät paremmin ja osta paahdettua kahvia.

Äänestä
  • Ehkä tuo hidastaisi aromien haihtumista, mutta ei poista sitä kokonaan. Pakettihan saattaa aueta siellä purkin sisälläkin.

    Eikö kaikki kahvi ole paahdettua?

    Äänestä

  • aromit kirjoitti:

    Ehkä tuo hidastaisi aromien haihtumista, mutta ei poista sitä kokonaan. Pakettihan saattaa aueta siellä purkin sisälläkin.

    Eikö kaikki kahvi ole paahdettua?

    Tarkoitin sitä että näihin asti suomalaisia kahveja on vain käytetty paahtimon ovella. Viime aikoina on alkanut saada jopa paahdettua kahvia. Sen tuntee siitä että pussiin merkitty paahtoaste on jotain 3 tai enemmän.

    Kun turkkilainen kävi Suomessa ja joi 'kahvia' niin hän kysyi: minkä takia tämä vesi on värillistä.

    Äänestä

Leveäleukainen paperipuristin toimii hyvin kahvipaketinsulkijana.

Äänestä

Minä olen leikannut kuminauhasta 2 eripituista pätkää ja tehnyt kummankin pääähän solmun. Pidemmän pujotan paketin ympärille kun se on vielä korkea ja lyhyempää noin puolivälistä lähtien. Kyllästyin teippiin ja olen huomannut tämän systeemin ainakin minulle helpommaksi.

Äänestä

Kannattaa ihan suosista laittaa pakettiin itse lisäteippiä.
Vaikka käsittääkseni ainakin joissain liikkeissä myydään ihan tällaisia sulkijoitakin jopa kahvipaketteihin ja voihan sitä toisaalta kyllä itsekin laittaa vaikka pyykkipojalla paketin kiinni. Ajaa saman asian.

Äänestä

Oasta keraaminen kannellinen purkki, kahvi siihen ja pussi roskiin.
Onko tässä joku ongelma ?

Äänestä

Samaa litkua niistä kaikista valmiiksi jauhetuista tulee. Kallis ulkomainen luomukahvi joka on jauhettu muutama viikko sitten voi ehkä olla vähän paremman makuista kuin joku Presidentti tai Juhlamokka mutta tiskivettä se on yhtä kaikki.

Ne aromit haihtuvat oksidaation myötä sillä sekunnilla kuin jauhaminen on lopetettu muutaman prosentin päivävauhdilla.

Jos siis haluaa oikeaa kahvin makua eikä vain 'aromia', teet kuten vanha kansa teki Suomessa ennen eli jauhat ne pavut omalla myllyllä kotonasi. Ero on näihin kaupan hyllyillä kuukausia maanneisiin ja hapettuneisiin tiiliskiviin kuin yö ja päivä.

Osta sellaisia papuja joissa lukee 'Arabica' (ei Robusta) ja jauhat ne myllyllä kotona (käsin toimiva mylly maksaa ehkä 10€, koneellinen jokusen kympin). Sitten laitat ne suodatinpussiin ja nautit pian täydellisestä kahvista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käytönaikainen.ongelma kirjoitti:

Olen ostanut erimerkkisiä kahvipaketteja ja niissä kaikissa on sama ongelma. Ne eivät nimittäin pysy avaamisen jälkeen sillä mukana olevalla teipillä kiinni. Joka aamu kun alan keittämään kahvia on sama tilanne. Paketti on auennut itsestään ja kaikki aromit karanneet komeroon.

Miten ne pussit on tarkoitettu oikein suljettaviksi? Ainakin väittävät että se mukana tuleva teipin pätkä on tarkoitettu paketin kiinniteippaamiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu