Vielä ollaan kaukana ratikkasuunnitelman 5 € hintaa vai ollaanko?
Nyt kolmen vyöhykkeen kertalipun hinta on jo 5 €. Harva sitä kuitenkaan maksaa, koska
arvokortteja käytetään niin paljon. Nostetaanko arvokortin matkan hinta 5 €uroon kun ratikka vuonna 2021 on valmis?
Vai onko ratikkasuunnitelman hinta vale. Anteeksi arvaus, niin kuin muutkin asiat siinä.
Bussilipun hinta nousee
9
204
Vastaukset
- hinnat.selville
Jos ratikkalaskelmassa tulot on laskettu kertomalla arvattujen matkojen määrä 5 €:lla niin silloin arvolipulla maksetun matkan hinta pitää olla lähellä viittä euroa. Silloin ratkaisee paljonko niitä kallimmalla kertalipulla matkustavia on. Kertalipun hinta pitää ainakin olla yli 5 €.
Siis näin vuonna 2021. - Hätäh
Paljonko ne nyt nousee sitten 30 vrk ja 360 vrk? Lehdessä liki että nousee vähän mutta ei lukenut kuinka paljon?
- hirveä-korotus
Aamulehdessä oli taulukko, jossa uudet hinnat on näkyvissä.
- pikkuhiljaa.ylös
Uudet hinnat 1.2 alkaen
http://joukkoliikenne.tampere.fi/liput-ja-hinnat/hinnasto-1.2.2018.html - Pomppaaaa
Juu kolme vuotta sitten 300€ sitten pomppasi 350€ ja sitten 355€ ja nyt 360€.
- Kjjkjkkklk
Jep. Sitä kutsutaan ”inflaatioksi”...
- Tampereen.inflaatio
Kjjkjkkklk kirjoitti:
Jep. Sitä kutsutaan ”inflaatioksi”...
Vaikkei inflaatiota Suomessa kolmeen vuoteen juuri ole ollut.
- retifxk
360 vrkn lippu on kuitenkin edelleen erittäin edullinen. Silloin kun myytin 180 vrk lippuja, sen hinta oli 220 euroa. 360 vuorokautta olisi siis maksanut 440 euroa.
Luulen, että 2015 300 euron lippu oli niinkin halpa vain siksi, että saatiin 180 vrkn lipunkäyttäjät siirtymään 360-lippuun
- kaivoon
Kyllä hinnat tulee nouseen moneenkin otteeseen ratikka imee.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081676Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1001606Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä971520Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541398Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341363Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48897Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115883Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii437870Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai291830Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815