Optimistisia ennusteita Suomen taloudesta.

Talous.paranee.yhä

Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) tarjoili tänään sarjan optimistisia ennusteita Suomen taloudesta.
Lintilän ”hurskas veikkaus” esimerkiksi on, että valtiontalous yltää tasapainoon jo ensi vuonna, eli velkaantuminen loppuisi ainakin valtion osalta.
–En lentäisi perseelleni, jos 2019 tilinpäätös olisi nolla, hän sanoi tänään omalla kansanomaisella tyylillään Säätytalolla toimittajille pitämässään katsauksessa.

Käynnissä olevan valtiontalouden positiivisen kehityksen taustalla on Lintilän havainnoima verotulojen voimakas kasvu, kun talous rullaa. Samaan aikaan työllisyysaste jatkaisi nousuaan. Tähän mennessä on ylitetty 70 prosenttia.

Lintilää korpeaakin talouspolitiikan arviointineuvoston ennuste, jonka mukaan todennäköisyys, että työllisyysaste nousee ensi vuonna 72 prosenttiin, on lähes olematon. Ministerin näkemys on toinen.
–Minun mielestäni se on fifty–sixty. Jos pitäisi hevosmiehenä rahansa laittaa jonkun puolesta, sanoisin, että mennään siihen 72:een vuoden 2019 aikana.

Hän sanookin, että talouspolitiikan arviointineuvoston ”arviointihommasta on jäänyt vähän kivi kenkään”. Hän sanoo olevansa osuuspankin kanssa samaa mieltä siitä, että kasvu pysyy vahvana. Pankki arvioi tällä viikolla, että talous kasvaa 2018 yli kolme prosenttia (3,3 %) ja työllisyys kohenee.

Ja lisää hyviä uutisia;
Terrafamen liiketoiminta voisi muuttua voitolliseksi jo tänä vuonna, jos hinnat pitävät ja tuotantotavoitteissa pysytään.
–Tuotanto toimii, prosessi toimii ja hinnat ovat olleet kohtuullisen hyvät nikkelillä varsinkin. Tuolla tavoitemäärällä ja hintatasolla sen pitäisi plusmerkkiseksi kääntyä tänä vuonna.

8

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HyväHallitus

      Palkat on nousset reippaasti, kulutuskysyntä on hyvä, työllisyys lisääntynyt reippaasti jne..

      Hallituskauden alussa Sipilä sanoi että, hallitus asettaa työllisyystavoitteeksi 72%
      Nyt "niskalaukaukaus" Antin porukka huutaa että, ei se ole hallituksen ansiota?

    • Heikko.hallitus

      Kepuministereitä ei ainakaan vaivaa optimismin puute. Lintiläkin vaikuttaa samanlaiselta "valon näkijältä" kuin Rehn, jonka "kyky nähdä tunnelin päässä valoa" tunnustettiin jo EU:ssa...

      Sipilän optimismi ei heistä jälkeen jää. Hänen mielestä "epätoivon kehän kääntyy" ja "mittarit näyttää oikeaan suuntaan". Samaa mieltä ovat työttömät, vähävaraiset, vammaiset, opiskelijat ja muut leikkausten kohteeksi joutuneet...

      Velkaantuminen ei lopu ensi vuonna. Työllisyydenkin voidaan sanoa kasvaneen vasta sitten, kun valtaosa työttömistä on saanut pysyvää työtä. Sen esteenä on Sipilän hallituksen aktiivimalli, joka tarjoaa yrityksille pätkä- ja tuntityövoimaa pilkkahintaan.

      • Takakonttihallitus

        http://www.teknologiateollisuus.fi/sites/default/files/file_attachments/talousnakymat_12018_suomi_0.pdf
        Sipilän hallitus kuittaa kasvun omien toimiensa tulokseksi. Ihan miten vaan arvioi, nousu johtuu maailmantalouden elpymisestä, josta Suomi nyt nauttii jälkijunassa.

        Nyt tämä naurettava aktivointimalli, jolla luulaan saatavan asiat taas siivottua ja kehuttua sen saavutuksia. Jos se ei tuota taloudellista hyötyä yritykselle, kuka viitsii pelleillä ja leikkiä, kun yrityksillä on kuitenkin tosi kyseessä. Tällaisten muutaman tunnin pätkätöiden tarjoajina yleensä on yritykset, joissa mm. työturvallisuus on kyseenalaista ja muukin toiminta ei välttämättä päivänvaloa kestä.

        Toivottavasti tämä nousu, joka pääasiassa nojaa kotimaiseen kulutukseen, jatkuu positiivisena. Kuulimme kuitenkin juuri tänään, että vientituotteita ei synny kun kapasiteetti on aikanaan alasajettu ja firmat myyty ja siirretty ulkomaille.

        Taitaa nyt vain tulla "munat" siirrettyä toisesta korista toiseen ja hallitus taputtaa itselleen?
        Velkarahalla nousun aikana tehtävät tulonsiirrot varakkaille on käsittämätön toimenpide.


    • Talouskuplapuhkeaa

      Kepu pettää aina. Veretseisauttava rökäleromahdus Suomen taloudessa on jo ovella. Suomi ei siitä enää nouse. Maatalous on silloin arvossaan, kun kansa huutaa leipää, maitoa, perunaa...!

    • Huonoja_uutisia

      opposition änkyröille. Niiltä loppuu loputkin äänestäjät jos työllisyys vielä jatkaa nousuaan.

    • Maailmantalouden elpyessä Suomenkin talousnäkymät ovat positiivisia Sipilän hallituksestakin huolimatta.

      Niin vahvaa on nousu juuri nyt.

      • HyväHallitus

        Olihan se nousu alkanut muualla maailmassa jo Kataisen -Urpilaisen ja Stubbin-Rinteen hallitusten aikana, mutta ei Suomessa.

        Tottakai hallituksissa on eroa.


      • Sinipiikahallitus
        HyväHallitus kirjoitti:

        Olihan se nousu alkanut muualla maailmassa jo Kataisen -Urpilaisen ja Stubbin-Rinteen hallitusten aikana, mutta ei Suomessa.

        Tottakai hallituksissa on eroa.

        "Tottakai hallituksissa on eroa."

        Kyllä ja varsinkin pääministereissä:
        https://seura.fi/asiat/seuran-selvitys-juha-sipilasta-tuli-miljonaari-valtion-tuella-ja-harskeilla-tutunkaupoilla/
        -Sipilä hyödynsi yhteistä rahaa tehdäkseen itsestään yksityisen miljonäärin.

        https://yle.fi/uutiset/3-9656605
        -Julkista rahaa on annettu yrityksille, joilla ei ole mitään edellytystä pärjätä markkinaehtoisesti. Ilman veronmaksajien rahaa yhtiöiden toiminta hiipuisi nopeasti.

        Aikoinaan moni luuli, että ketkumpaa valehtelijaa ja huijaria kuin Brysseliin kesken kautensa livistänyt Mr. Himaskatainen ei pääministerinä voi olla, mutta voi kuinka väärässä olivatkaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1683
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1635
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1544
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1405
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1365
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      901
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      448
      885
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      885
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      835
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      818
    Aihe