Mikähän elokuva on kyseessä? Ainakin n. 20 vuotta vanha, koska tämä esitettiin televisiossa joskus 80-luvun loppupuolella.
Pääosassa on teini-ikäinen poika, joka asuu amerikkalaisessa asuntovaunukylässä. Poika on innostunut pelaamaan avaruusaiheista kolikkopeliä ja on siinä aivan mestari. Yhtenä päivänä kylään laskeutuu avaruusalus ja poika kutsukaan ampujaksi sota-alukselle alienien väliseen sotaan. Pojan pelaama videopeli olikin oikeasti vain tarkoituksella järjestetty testilaite.
Osaako kukaan tämän perustella kertoa, mikä elokuva voisi olla kyseessä?
Televsiosta se tuli 80-luvun loppupuolella ja suomennettu nimi saattoi olla joku "Viimeinen suuri seikkailija" tai jotain sen tapaista.
Mikä Scifi-leffa?
Avaruus-Arska
3
1070
Vastaukset
- Katsonut.
Elokuvan nimi oli tuo jonka itsekin muistit.
- nimi
The Last Starfighter
- Avaruus-Arska
Juuri tästä elokuvasta oli kysymys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702926
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642556- 2032210
- 731839
- 1021773
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91631- 991418
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2171151- 811120
- 951069