Olen jo yli viidenkymmenen ja maksan

Asko751t

Myel-eläkettä mielestäni paljon vuosittain. Siihen kuuluu myös ryhmävakuutus eli jos puolisolle tulee jotain, se korvaa. Emäntä on kyllä myös ansiotyössä vieraalla. Korvaako Myel jotain jos emännälle tulee tapaturma tuvassa työskennellessään?

3

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muttartteettilan

      Jopa mene ihmeessä Myel-asiamiehesi toimistolle, hän selittää. Vakuutus laskussa lukee yhteystiedot.

    • Asko751t

      Ajattelin, ett jos jollakin olisi kokemusta näistä.

    • sadanhehtaarinjulli

      Minä olen maksanut tuota MYEL-maksua kuin kuollutta lehmää viimeiset 27 vuotta ja eläkkeelle en pääse kuin 68 vuotiaana, jos silloinkaan. Olen myös maksanut aikoinaan YEL-maksuja, eli koko tähän astisen työelämäni olen maksanut näitä eläkemaksuja nyt 41 vuotta! Sain Eläketurva keskuksesta työeläkeotteen, kaikki ennen 23 ikävuottani maksamat eläkemaksut ovat menneet aivan hukaan, ne eivät ole kartuttaneet lainkaan eläkettäni. Muutenkaan eläkkeeni ei ole mitenkään suuri ja jos olisin ollut työttömänä koko elämäni ajan, enkä olisi maksanut yhtään eläkemaksuja, saisin takuueläkkeenä aivan saman, mitä tulen aikanaan saamaan eläkettä!!

      Vaimoni tekee kotona etätöitä, eikä työskentele täällä tilalla kuin satunnaisesti. En usko hänenkään saavan Mata-vakuutuksesta yhtään mitään, vaikka hän loukkaantuis heinäpellolla.

      Joitakin vuosia sitten vielä pienensin MYEL-työtuloa, kun se on muuten noussun Mela:n toimesta taivaisiin, en saa millään kokoon tältä tilalta niin suurta tuloa, vaikka kuinka yritän. Koomisinta on, että Yle-vero menee tuon MYEL-tulon mukaan, vaikka maatalouden tulos olisi miinuksella.

      Luopumistukijärjestelmä loppuu tämän vuoden lopussa, tosin siihen minulla ei ole mitään mahdollisuutta, lapset eivät ala tälläiseen työleiriin yrittämään ja ulkopuoliset eivät ala sitoutumaan eläkeukkojen eläkkeisiin takaajiksi. Tilalla kokoa sen verran, että ostajan pitää olla voittanut lotossa, että pystyy ostamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      110
      9789
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4982
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4782
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      6
      3251
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2461
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1506
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      54
      1471
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1424
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1341
    Aihe