moro.
tarvitsisin neuvoja tasasuuntaajan tekemiseen itse, minulla on nissanin perämoottori jonka haluaisin että se lataa akkua, moottorista lähtee valkoinen ja keltainen johto. pitääkö laittaa jotain muuta kun tasasuuntaaja ja miten tämä tasasuuntaaja tehdään,moottorista lähtee 12v vaihtojännite mikä pitäisi muuttaa 12v tasajännitteeksi, mitä osia pitäisi laittaa ja minkä kokosia.
tasasuuntaajan teko veneeseen
5
919
Vastaukset
- SAMAonTiÄLLÄEpäe
Sen tiiän, ettei se kummonen mottiainen oo,. Diodeja siinä on ja johtoliittimiä, HELEPPO HOMMA, mutta niin viheliäisen vingertäjä, kun 12V laitteista ei saa ees sähköiskua, joka opettaisi.
Oonki tullu siihen johdonmukaiseen johtosotkun päätelmään, että ostan valamiin vehkkeen. - Bower
Valmis tasasuuntaaja maksaa elektroniikka kaupassa muutaman euron, tehonkestosta riippuen.
- Argon86
Peukutan tätä ja olen samaa mieltä. Kannattaa tutustua esim. mopo osiin =) Mopon tasasuuntaaja oli muistaakseni jotain 10e.
- Joakim1
Argon86 kirjoitti:
Peukutan tätä ja olen samaa mieltä. Kannattaa tutustua esim. mopo osiin =) Mopon tasasuuntaaja oli muistaakseni jotain 10e.
Elektroniikkaliikkeissä maksaa 1-2 euroa. Tässä esimerkki abikoilla: https://www.vekoy.com/product_info.php?cPath=694_742&products_id=8855
Virrankestoa jo paljon yli tarpeen. Tämäkin ehkä riittäisi, mutta vaatii juottamista: https://www.vekoy.com/product_info.php?cPath=694_741&products_id=20100
Tuossa jälkimmäisessä oli kuva merkinnöistä. AC-kohtiin laitetaan vaihtojännite ja toisista tulee sitten tasajännite.
Et mainitse koneen laturin tehoa. Tasasuuntaussillassa tulee yli voltin jännitehäviö, joten se voi kuumentua suuremmilla virroilla. Tuo ensin linkkamani kannattaa silloin kiinnittää metalliin jäähdytyksen varmistamiseksi.
Dangar Stu kertoo miten tuo tehdään (enklanniksi):
https://www.youtube.com/watch?v=hHPpWeC-4zI
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1166310Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3776113Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695810Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452345Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1151390- 121211
- 1821052
- 59867