Kepu teki Väyrysen suhteen virheen 1988

kestoriesa

Kepun äänestäjät tekivät suuren virheen, kun eivät valinneet Paavoa presidentiksi hänen ollessaan ehdolla ensimmäistä kertaa vuonna 1988.

Jos kepu olisi hänet silloin valinnut, ja heti toiselle kaudelle 1994, olisi kepu päässyt PV:stä eroon jo vuonna 2000.

Lain mukaan Suomen tasavallan presidentiksi voidaan valita sama henkilö vain kahdesti.

Kahden presidenttikauden jälkeen tässä maassa tuskin olisi ollut enää yhtään kepun tehtävää, johon kaksi kautta presidenttinä istunut Paavo Väyrynen olisi pyrkinyt.

Syyttäkää siis vain itseänne kepulaiset Koska kenties 2024 Paavo on jälleen vaivananne.

10

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex.entinen

      Jospa se höpinäsi kohta loppuu pyhäillan jälkeen.
      Paavo on jo ulkona näistä ympyröistä.

    • PateOnParad

      Rajoitus on määritetty kahdeksi peräkkäisenä kaudeksi. Väyrynen olisi voinut valituttaa itsensä uudelleen 2006. Kenties hän ei nyt olisi voinut asettua ehdokkaaksi.

      Keskustalaiset olisivat voineet toimiakin noin. Mutta etelän metia alamaisineen asettui esteeksi.

      • Tulee.hyvämieli

        Elä niissä kuvitelmissa


    • Unohdat, että kun tasavallan presidentin toimikaudet rajoitettiin Mauno Koiviston kaudella kahteen, päätettiin samalla, että rajoitus ei koske istuvaa presidenttiä. Näin ollen rajoitus ei olisi koskenut Paavo Väyrystäkään, jos tämä olisi tullut valituksi tasavallan presidentin virkaan vuonna 1988. Tästä voidaan päätellä, että istuva tasavallan presidentti olisi yhä Paavo Väyrynen, joka todennäköisesti olisi juuri nyt ehdolla kuudennelle peräkkäiselle virkakaudelleen.

      • PateOnParas

        Noinhan se olikin, että rajoitus ei astunut taannehtivasti voimaan. Mutta kai laskenta olisi aloitettu vuonna 1994 alkaen. Näin ajatellen Mauno Henrikillä olisi ollut mahdollisuus neljään peräkkäiseen kauteen.

        Paavon maksimi olisi ollut kolme peräkkäistä kautta. Tällöin hän olisi voinut asettua ehdolle uudelleen vuonna 2012.


    • Putinomania

      Jos Väyrynen olisi silloin jollain tavalla tullut valituksi, emme nykyään äänestäisi enää missään rehellisissä vaaleissa, vaan Putinlandian arvottomassa näytelmässä.

      • HookkoOmo

        Älä ny höpäjä.


      • väärä.henkilö_

        Halonen oli Putinin sylikissa


      • PateOnParas

        Mitä pahaa Pate on sinulle tehnyt? Suomen tasavallallekaan hän ei ole pahaa tehnyt. Yrittämisestä häntä kyllä syytetään edelleen.

        Olen vakuuttunut siitä, että Mauno Henrik, Harri Hermanni ja Erkki Antero eivät halunneet tehdä Suomen tasavallalle pahaa, mutta niin he vain tekivät. Onko epäonnistunut yritys pahempi kuin onnistuminen tarkoittamatta.

        Edellä mainitsemani triumviraatin sekä Paavo Tapion ja Sauli Väinämön ansioiksi on laskettava se kyseenalainen saavutus, että Suomen tasavalta joutuu yhä toimimaan järkevän talouspolitiikan vastaisesti. Nousukaudella siis kevennetään verotusta (ainakin niin annetaan ymmärtää psykologisten vaikutusten aikaansaamiseksi) ja laskukaudella kiristetään.

        Professorit esittivät vastalauseen tuonkaltaiselle talouspolitiikalle. Kauniisti he kuitenkin unohtivat kertoa, miksi tuollaiseen tilanteeseen on päädytty. Siitä voi taas ajatella, että kysymyksessä oli poliittinen, ei kansantaloustieteellinen, kannanotto.


    • MuutankoSisiliaan

      Ainakin Paavo pressana olisi estänyt tällaisen viime eduskuntavaaleissa tapahtuneen lahkolaismafian vallankaappauksen Suomessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1688
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1649
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1562
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1408
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1366
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      906
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      451
      898
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      889
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      842
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      819
    Aihe