https://www.ilkka.fi/uutiset/kotimaa/maatilat-eivät-uskalla-investoida-surkea-syksy-kasvattaa-luopujien-määrää-1.2521376
maatalouksien tilanne ei ole kohentunut sitten tukimaksujenn viivätyksestä pari vuotta sitten
maatalouksien tilanne ei ole kohentunut sitten tukimaksujenn viivätyksestä pari vuotta sitten
Vastaukset 18
Vanhimmat
mihinkäpä se siitä olis kohentunut, kun Suomen Maataloutta johtava puolue Keskustalla menee aika uuden Soten jambbasuun ja meinasi mejnhä Metsän hakkuukin EU oorderilla kieltoon, tilanteen pelasti RKP Torvalds, hyvänä apuna Keskustan MaatalousMinisteri Tiilikainen, mutta ilman Meppi Torvalds´ia olisimme miljaardeja köyhempiä huomisen ylihuomenna.
..mutta eipä siinä iso vahinkoa olisi tullut jos EU olisikin saanut tahtonsa Trumpin saasteita Suomen metsillä pesettää, sillä EU kiristyspolitiikka Suomen maataoutta kohtaan on22 vuoden aikana pakkohakkauttanut ja raivauttanut metsät pelloiksi kompensoimaan tukiaisten reaaliarvoan alenemista ja maksujen viivästyksiä.
olen seurannut maaisäntien autoja, EU- liittämisen ensimmäisen 10 vuotena oli uusia Mersuja ja Volvoja, niin on vieläkin vaan ei enää uusia!
maidon tuottaja hintaan ei 22 v EU- aikana ole tullut centtiäkään lisää tuotantotukineinkaan, samaan aikaa maataloustuotteitten tuonti lisinnyt 5 miljardiin ja vienti 1,4 miljardiin lähtötasoltaan 1994 EU liittämisen ajoista, kaupunkilaiset ostaa ulkoa tuotettua, samaan aikaan EU-pakotetun tilojen laajentamisen seurauksena on maitotilat myynneet/raivanneet metsänsä samalla tukeneet EU alenevia reaalituki hintaa parantaen toimeen tulonsa, tosin em euroista suurinosa on mennyt naapuripeltojen ostoon, pellon ha-hinnan kohotessa 5 kertaiseksi
1994 alla Euliitoksen maidon tuottajahinta oli 0,55c/lt, tänään sama krjoitetaan 0,67c/lt, mutta kuten katsottu yhtään centimeä ei ole 22 v aikana nousua tapahtunut, joten EU lypsää tuottajaa, kaiken muun gonstailun lisäksi.
1994 hinta muunnettu Mk-Ec
0,55c=0,55euroa ja 0,67c=0,67 euroa
sehän+on+21,8%+pudotus+tuottajahintaan,+taisiis+43,6%
tämän päivän tuottajahinta pitäisi olla 0,78e/lt kun se on tukineen 0,55e/lt=0,23e vähennys/lt*8000lt/lehmä = 1840e*40 lehmää=73600e*11v=809600e/maitotila tappio EU lypsämänä! ja Keskutan hyväksymänä
ymmärtääkö Saviseläkänen em?
em on maatalouksille kestämätön tilanne ja myös kuntatalouksille, näyttää vain ja kuulostaa, kuin Presidentti-ehdokkaitten haastatteluissa, ettei kukaan tiennyt asiasta mitään, vain mamut on huolenaiheena ja pakolaiset, onko pakolainen mamu vai mamu pakolainen, kas siinäpä kysymys.
Maatalouden kestämätön tilaanne saattaa aiheuttaa Kärsämäki "kaupunkilaisella´kin positiivi hyrinää, mutta lyhet on wirrenveisuut, sillä EU on myös suoritustilassa ja pahenee, mikäli Trumppupolitiikka etenee, silloin maa-tukimaksut painottuu kansalliseksi.
Tosiasiahan ON, että tukirahat EU on 22 vuoden aikana "säästännyt tuottajain tukiaisista ja siten on varaa pitää "juuri ja juuri riittävänä, kukas nyt lypsettävänsä tappaa..
..Sipilän leikkaus Kikytksen vuoksi talous nousee muttei työ-llisyys, paljastaa sen karun tosiasian, että teollisuutemme oli ilman kikytystä tuotantoon täysin valmis, odottaen vain vientimaitten "kikytystä, joka tuli ja "kas kas tunnustetusti yllärinä, VM laskutaito ja ennakoitavuus pysyy ja paranoi!
niin, että katsokaa kompassisuunta bryysseliin ja 6xpv kumartakaa ja äänestäkää EU kenraaleja toivoen, että "jospasesiitä!
mitesee Ranskassa menee, sisällissodan partaallaa EU sydämessä, pakolaisinvaasion tähden, meillä ei onkelmia, neo niiin "puhtaita ja viattomia, sano Haatainen
Vaen on se hauskaa,kun saa mennä äänestämään sunnuntaina vaikka työvaatteet piällä ta mikä asu tahansa. Minnäe luulin,että pittää olla parasta,telviisio sano,ei tartte .Voe se joku hienostella,jolla on on aekoo,vaen mennän työn ja olosuhteitten mukkaan.
hyvä kommentti, maalaiskunnissa aivan hermona, että mitä panen päälleni, kun pitää mennä äänestämään, kaikki kahtoo, että jopa on vanahentunut 6 vuojessa, monikaan ei hetikään hxaa, että kukas se on ollut Presidenttinä..
Tämä nykyinen Presidenttimme on nähnyt ja ottanut PM Sipilästä mallia mille Suomalainen ja etenkin P-suomalainen on herkkä ja astuvainen, se on Lauri Leevi Laestadiuksen hengelle alistuvainen, nykyinen Presidenttimme esittää samaa rukoilevaa nöyryyttä ja vie Sipilän agentalta äänet.
Suomessa on paha nuorison syrjäytyminen, täysin unohtunut ikäluokka, mutta ei mamut, niille riittää rahaa ja hyyssämistä, omaan syrjäytyneeseen ikäluokkaan riittää vain voivotuksia ja populistisia neuvoja miten olisi pitänyt silloin ja silloin, vaan enhän minä vaan pojat..