Salmonella?

Henna

niin tartuuko salmonella suoraa käsien läpi jos ei oo haavoja eikä kumi hanskoja??(siis jos kakkaa tai pissaa siivoaa)sen tiän että jos sen ulostetta menee suuhun niin se tarttuu :S siitä en oo varma tarttuuko se haavoista jos sinne menee sen ulostetta? ja vielä tarttuuko salmonella siis suoraa käsien läpi?! oon ihan sekasi ja vähä ehkä pelottaa :(( onko twistä kellään ollut salmonella. sen tiän että siinä lentää ripuli mutta lentääkö myös oksennus? :S
Niin jos vastaatte niin kirjoitelkaas. Niin muutes toi että tarttuuko se käsien läpi niin yks eläin kauppias sanoi että se tarttuu käsien läpi no vastatkaa jo!

8

1554

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kilppis

      Ei se salmonella tartu, jos pesee aina kädet, kun on koskenut konnaan, tai siivonnut sen jätöksiä. Eli ei tarvi kumihanskoja:)
      Ne kädet kannattaa pestä todella hyvin saippualla konnaan koskemisen jälkeen.
      Salmonella tartunnan saaneella on pelkkää ripulia. Jos oksentelee, niin silloin on kyse jostain muusta kuin salmonella tartunnasta.

      • KILPIKONNA- FANI

        SUORAAN SANOEN PÖTYPUHETTA!!!!! EI TOI OO TOTTA ETTÄ KILPIKONNAILLA ON SALMONELLA!!! EI AINAKAAN MUN KILPIKONNALLA, EHKÄ TEIÄN KILPIKONNILLA ON JOS HOIDATTE SITÄ VÄÄRIN!!!!!!! MUN KILPIKONNA ON TERVE KUIN PORKKANA JUA SILLÄ SIPULI!!!!!!!!!!!


      • KILPIKONNA-FANI
        KILPIKONNA- FANI kirjoitti:

        SUORAAN SANOEN PÖTYPUHETTA!!!!! EI TOI OO TOTTA ETTÄ KILPIKONNAILLA ON SALMONELLA!!! EI AINAKAAN MUN KILPIKONNALLA, EHKÄ TEIÄN KILPIKONNILLA ON JOS HOIDATTE SITÄ VÄÄRIN!!!!!!! MUN KILPIKONNA ON TERVE KUIN PORKKANA JUA SILLÄ SIPULI!!!!!!!!!!!

        TAI NO EHKÄ JOLLAIN KILPIKONNILL AON MUT EI MUN !!!!!!!


      • kilppis
        KILPIKONNA-FANI kirjoitti:

        TAI NO EHKÄ JOLLAIN KILPIKONNILL AON MUT EI MUN !!!!!!!

        95% kilpikonnista on salmonellan kantajia, eli se voi olla juuri se oma konna. Tämän vuoksi jokaiseen kilpikonnaan kannatta suhtautua, kun se olisi salmonellan kantaja.


      • ritu
        kilppis kirjoitti:

        95% kilpikonnista on salmonellan kantajia, eli se voi olla juuri se oma konna. Tämän vuoksi jokaiseen kilpikonnaan kannatta suhtautua, kun se olisi salmonellan kantaja.

        Salmonella ei tartu käsien läpi, vaan jos bakteereja joutuu käsien kuljettamana suuhun. Eli jos et esim. pese käsiä vaan menet syömään, niin voit saada salmonellan.

        Korjatkaa jos olen mielestänne hakoteillä.

        Ja kilpikonna fanille tiedoksi, että matelijat kantavat salmonellaa oireettomina, eikä se johdu hoidon tasosta millään tavalla!


      • kilpikonna OY
        KILPIKONNA-FANI kirjoitti:

        TAI NO EHKÄ JOLLAIN KILPIKONNILL AON MUT EI MUN !!!!!!!

        ylipuolet kilpikonnista kantaa salmonellaa. yks niist on sun


    • voivittu

      onks tää 2005 sitte??

      • kilpikonna OY

        no ei oo. se vaa on


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1476
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1226
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1024
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      968
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      855
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      822
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      743
    Aihe