Galluppikusetus

Olisiko totuus, kuten Yleltä runsaan salaisen kultaisen kädenpuristuksen kera poistettu politiikan ex-esimies Pekka Ervasti Salen viime kesän Naantalin politiikan keskustelukerhossa puheenjohtajana suurinpiirtein sanoi. Sanatarkan löytää netistä hakemalla.

Jokainen toimituksen esimies tietää, joka näitä tutkimuksia on tilannut gallupyrityksiltä, että ensin tekijä kysyy, millaisen tuloksen tilaaja haluaa ja alkaa sitten tehdä kysymyksiä sen mukaan, totesi Ervasti, ehkä puolitosissaan hieman hymyillen, mutta eipä kuulunut päätoimittajien ja muiden paikallaolleiden mediajohtajien joukosta kieltäviä kommentteja.

Kyseessä oli siis nimenomaan Ylen entinen johtotason henkilö, joka tämän sanoi, eli uskokoon kuka haluaa noita Ylen höpinöitä.
14126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Yle+uutisoi:+Tutkimustulos+yllättää+kaikki+”Yle+on+luotettavin+media”Yle:n+uutisesta+lainaus:"Valtaosa+suomalaisista+luottaa+erittäin+tai+melko+paljon+Ylen+TV-+ja+radiouutisiin+(82–81+%).+Luotettavuudessa+Ylen+jälkeen+tulevat+STT+(78+%)+ja+MTV3:n+uutiset+(72+%).Selvä+enemmistö+(60+%)+pitää+sosiaalisessa+mediassa+(esim.+Facebook,+Twitter,+Instagram)+leviäviä+uutisia+epäluotettavina.+Vain+alle+kymmenesosa+(8+%)+luottaa+suoranaisesti+sosiaalisessa+mediassa+leviäviin+uutisiin."..Tässäkin+uutisoinnissa+Yle+näyttää+turvautuneen+tietoiseen+harhaanjohtamiseen.Uutisessa+on+pyritty+jakamaan+media+ikään+kuin+kahteen+osaan:+"luotettaviin"+perinteisiin+medioihin+(kuten+Yle,+STT+ja+MTV3)+sekä+"epäluotettavaan"+sosiaaliseen+mediaan,+joka+vieläpä+on+määritelty+kovin+epämääräisesti.+Todellisuudessahan+asetelma+ei+ole+lainkaan+näin+mustavalkoinen.Tuolla+"sosiaalisen+median"+epämääräisellä+määrittelyllä+pyritään+siihen,+että+saataisiin+kaikki+perinteisestä+valtamediasta+poikkeava+media+niputettua+ihmisten+mielikuvissa+yhdeksi+ja+samaksi+kokonaisuudeksi,+joka+sitten+vaikuttaa+kovin+epäluotettavalta.Jos+tutkimus+olisi+tehty+rehellisesti,+vaihtoehtomedia+olisi+tietenkin+sijoitettu+omaksi+kategoriakseen+-+eikä+ruvettu+väkisin+ymppäämään+sitä+yhteen+kaikenlaisen+somekirjoittelun+kanssa+-+eli+siis+tunnetusti+vähemmän+luotettavan+materiaalin+kanssa.Tämä+niputtamistaktiikka+on+HYVIN+YLEISESTI+KÄYTETTY+PROPAGANDATEMPPU.(Esimerkiksi+usein+kuultava+väite+punaisen+lihan+"epäterveellisyydestä"+on+saatu+aikaan+juuri+samalla+tavalla.+Koska+ei+ole+olemassa+ainuttakaan+tieteellistä+tutkimusta,+jossa+punainen+liha+itsessään+olisi+pystytty+osoittamaan+epäterveelliseksi,+se+on+sitten+päätetty+niputtaa+yhteen+kaikenlaisten+teollisesti+prosessoitujen+lihavalmisteiden+kanssa,+jotka+tunnetusti+ovat+varsin+epäterveellisiä+-+ja+näin+on+sitten+päästy+leimaamaan+koko+tämä+keinotekoisesti+luotu+tuoteryhmä+epäterveelliseksi.)

Äänestä
  • Vai että kahdeksan prosenttia luottaa sos median "uutisointiin"? No sehän on juuri se sama prosentti jonka persut korkeintaan saavat vaaleissa kannatukseksi. Eli taatusti ihan luotettava tieto tämäkin....

    Äänestä

Kansanedustaja Eero Lehti (kok) on paitsi yrityksen omistaja myös Ylen hallintoneuvoston jäsen. Lehti kuului myös viime kesänä Ylen rahoitusta pohtineeseen Satosen työryhmään, joka yllättäen päätyi Ylen kannalta lempeään lopputulokseen. Vielä alkuvuodesta Lehti ärhenteli yksityistävänsä Ylen ainakin osittain, mutta jokin käänsi miljonäärin mielen.

Asema Yle-gallupien tuottajana on paitsi taloudellisesti tärkeä myös näkyvyytenä ja brändipaikkana loistava. Kansaneduastaja Lehden ja Ylen diiliä suojaa liikesalaisuuden hämärä. ”Kohtuullinen”, kuittaa Yle hintakyselyn. Gallupfirmat rahastavat mielipidetutkimuksillaan: Tulokset yleensä miellyttävät tilaajaa

Gallupfirmat rahastavat mielipidetutkimuksillaan: Tulokset yleensä miellyttävät tilaajaa
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/gallupfirmat-rahastavat-mielipudetutkimuksillaan-tulokset-yleensa-miellyttavat-tilaajaa/

Äänestä
  • Niinpä niin. Vaikuttaa siltä, että näillä valta- eli valhemedioilla alkaa olla hätä kädessä, kun iihmiset siirtyvät lukemaan ja katselemaan vaihtoehtomedioita, jotka eivät vääristele tai jätä kertomatta totuutta asiasta kuin asiasta. Sitä paitsi nämä YLE:n "luotettavat" tutkimukset muistuttavat entisen Neuvostoliiton tutkimuksia, joissa poikkeuksetta todettiin Neuvostoliiton edustavan maailman huippua alalla kuin alalla.

    Äänestä

Bonnier’s paukuttaa tätä tietoa kovasti.

"Ylen tv- ja radiouutisiin luottaa erittäin tai melko paljon 82 ja 81 prosenttia vastaajista. STT:n uutisiin luottaa 78 ja MTV3:n uutisiin 72 prosenttia."
Siis luottaa erittäin paljon 82 ja melko paljon 81 prosenttia YLEen! Laskuni mukaan siis 163 prosenttia! Sehän on enemmän kuin sallitaan missään prosentteja!

Tulee mieleen Al Coren ja Poju-Bushin 2000 presidenttivaalin äänten "laskenta". Bush oli välillä 2,4 miljoonaa ääntä perässä ja minuutissa tuli 2,9 miljoonaa lisää, vaikka niitä reikäkortteja käsin laskettiin valoon nostaen reaaliajassa kamerojen edessä. Sitten Florida meni Bushille yli miljoonalla äänellä, jota ei ollut laskettukaan aluksi, eikä niitä loppujulistuksen jälkeenkään ollut olemassa! Tulos julistukseen oli 4 - 5 äänestys, josta ei voinut valittaa.

Äänestä

Eniten+ketuttaa+jo+tässä+vaiheessa+se,+että+25-30%+osuus+äänioikeutettuja,+joiden+omankin+edun+mukaiset+ehdokkaat+olisivat+Paavo+tai+Laura,+päättävät+olla+käyttämättä+äänioikeuttaan.Kaljatuopin+ääressä+kyllä+sitten+valitetaan.Kerran+olin+saada+turpaani+kun+totesin+äänestämättä+jättäneelle+valittajalle,+että+se+kuka+ei+käytä+äänioikeuttaan+menettää+myös+valitusoikeutensa.Baariin+jaksetaan+kävellä,mutta+ei+äänestyspaikalle.+Mikä+monesti+on+siinä+lähellä.Niin,+sunnuntai-iltana+tulemme+huomaamaan,+kuinka+Paavon+ja+Lauran+äänimäärä+on+selvästi+suurempi+kuin+mitä+Yle+ja+muu+valtamedia+on+yrittänyt+meille+uskotella.Siinä+vaiheessa+voimme+jälleen+hyvällä+syyllä+todeta+niiden+olevan+pelkkiä+valhemedioita.Selvien+lukujen+valossa+on+näiden+valhemedioiden+edustajien+turha+urputtaa+mitään.+On+turha+ruveta+keksimään+mitään+tekosyitä,+koska+ainuttakaan+pätevää+selitystä+tuolle+virheelle+ei+ole.+Virhe+johtuu+AINOASTAAN+tietoisesta+pyrkimyksestä+valehdella+-+jotta+voitaisiin+tällä+valehtelulla+sitten+johtaa+äänestäjiä+harhaan.

Äänestä

Eteläranta 10 painaa Niinistöä pressaksi. Ollaan Neukkulan meiningissä.

Äänestä

Tulisipa huominen jo äkkiä, jolloin minä niin nautin lukiessani persujen itkupotkuraivarien sekaisia katkeria vuodatuksia vaalivilpistä.

Äänestä

On+emävale+väittää,+että+kannatustutkimuksia+tekevät+firmat+kysyisivät+tilaajalta,+millaisen+tuloksen+hän+haluaa.+Päinvastoin,+firmat+kilpailevat+tulosten+tarkkuudessa.Gallupit+kertovat+vain+sen,+mitä+ihmiset+ovat+kysyntähetkellä+vastanneet.+Parhaimillaankin+20+%+ei+osaa/ei+halua+kertoa+kantaansa,+usein+näiden+osuus+on+lähempänä+40+prosenttia.+Vaalit+ovat+eri+asia+kuin+gallupit,+mutta+äärimmäisen+harvoin+sattuu+persujen+jytkyn+kaltaista+yllätystä.

Äänestä
  • Tervehditään ilolla,että ensimmäisen kerran saadaan ulkopuolisia vaalitarkkailijoita näihin vaaleihin, se on hyvä alku, josta voi toivoa perinnettä, on liian paljon mahdollisuuksia vaalivilppiin gallup ohjailua unohtamatta.

    Rehellisyyttä ja totuutta kunnioittavaa tökkii tämä "Putinmainen" hypetys, Niinistön, tuon rahaeliitin edustajan kohdalla ja sumutusta lisää, että hänet on tuotu esille "Sauli Niinistön valitsijayhdistyksen ehdokkaana", vaikka on pesun kestävä kokoomuslainen marionetti.

    Valemediat ovat pitäneet häntä koko ajan varmana voittajana, olemme saaneet kuulla politiikan tutkijoiden sanomana uutisissa tätä propagandaa illasta toiseen.

    Olisi erittäin tervettä ja ilahduttavaa, jos kansakunta pudottaisi "varman hevosen" kärsimään toista vaalikierrosta.

    Näissä vaaleissa on häirinnyt hyvin moni asia, Haataisen ja Haaviston hyökkäykset laittomien maahantulijoiden elätyksen puolesta ja yllättävän heikko Suomen kielellä artikulointi.

    Sekavaa ja huolimatonta mökellystä liian monilla, myös istuvalla presidentillä ei oikein lausumiset luonnu, ihan torsoja sanoja välillä puklittaa, no inhimillistähän se tietysti, mutta vie terävyyttä sanomisista, jos ei kykene kuin söhlimään.

    Äänestä

Gallup on aina tilaajansa näköinen.
Monet toimittajat ovat kesän 2017 jälkeen itkeneet julkisesti, kuinka heillä "On Soinia ikävä". -Ei heillä ole ikävä Soinia, vaan tämän omaan kehumiseensa mainonnan kautta syytämiä puoluetukimiljoonia. Raha puhuu myös politiikassa ja media on rahan renki.

Äänestä

Galluupit pitäisi kieltää kun ne ovat kaukana totuudesta. Mielivaltaisia ja väärää kuvaa antavia.

Äänestä
  • Väite on sama kuin että gallupeihin vastaavat ovat kaukana totuudesta! Vastaajat siis valehtelevat!
    Hyvä muistaa, että gallup kertoo vain kantansa ilmoittaneiden senhetkisen mielipiteen! Sinä ei ole mitään totuudenvastaista.
    Joissain maissa (muistaakseni Ranskassa?) gallupit on kielletty aivan vaalien alla, mutta ei ole kuulunut arvoita, että sillä olisi merkitystä.

    Äänestä

Soini kusettaa enemmän kuin koppa kaljaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KerroKerroGalluppi kirjoitti:

Olisiko totuus, kuten Yleltä runsaan salaisen kultaisen kädenpuristuksen kera poistettu politiikan ex-esimies Pekka Ervasti Salen viime kesän Naantalin politiikan keskustelukerhossa puheenjohtajana suurinpiirtein sanoi. Sanatarkan löytää netistä hakemalla.

Jokainen toimituksen esimies tietää, joka näitä tutkimuksia on tilannut gallupyrityksiltä, että ensin tekijä kysyy, millaisen tuloksen tilaaja haluaa ja alkaa sitten tehdä kysymyksiä sen mukaan, totesi Ervasti, ehkä puolitosissaan hieman hymyillen, mutta eipä kuulunut päätoimittajien ja muiden paikallaolleiden mediajohtajien joukosta kieltäviä kommentteja.

Kyseessä oli siis nimenomaan Ylen entinen johtotason henkilö, joka tämän sanoi, eli uskokoon kuka haluaa noita Ylen höpinöitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu