Huomio kaikki shettisten omistajat!

Pieniponiparasponi

Moi! Me olemme muuttamassa ensi vuonna maalle ja saatan saada oman shetlanninponin. Tonttimme vieressä on tuttaviemme talli jonne poni menisi.
En itse ajatellut sillä ratsastaa koska olen tuolloin jo 13v, mutta ajattelin kaikkea poniagilityä ja kärryttelyä yms.
Ajattelinpa siis kysäistä mielipiteitä ajattelemastani ruokinnasta.

Eli tässä olisi ponin ruokinta ohjelma:

Aamu: 1 siivu heinää, 1dl racing prixiä, vähän valkosipuli jauhetta ja pieni määrä piimaxia.

Päivä: 0,5 siivua heinää 1 porkkana

Ilta-päivä: 0,5 siivua heinää

Ilta: 1 siivu heinää, 1 porkkana ja 0,5 dl prixiä.

Laidunkautena prix jäisi pois, mutta piimaxia ja valkosipulia syötettäisiin.

Mitäs mieltä olette?

Ja sitten vielä että onko kenelläkään tietoa kuinka paljon ponin ylläpitoon menee vuodessa kun tallipaikka on jotain 50-150€ kun heillä ei oo kenttää yms. Kun heillä on vaan ravi hevosia. Ja kanssa iskän kaveri on kengittäjä ni ei olis hirmu kallis, mutta muuten?

6

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pieniponiparasponi

      Olen siis tuolloin ratsastanut 7vuotta, ja on ollut 3 hoitohevosta.

    • z--

      Miten olet jo nyt suunnitellut ruokinnan, vaikka ei ole poniakaan? Kaikki eivät ole samanlaisia ja ruokinta tulisi aina suunnitlela hevoskohtaisesti. Eli sitten kun on se hevonen.
      Yleesnä hyvä lähtökohta on aloittaa sillä mitä poni on jo ennestään syönyt ja muuttaa sitten ruokintaa tarpeen mukaan.

      Lisäksi ruokintaa suunnitellessa pitäisi aina miettiä mikä järki ruokinnassa on.

      Heinän määrää ei voi mitata siivuina, koska heinäpaalin siivun paino voi vaihdella huomattavasti.
      Mutta sinänsä heinän suhde on järkevä, eli illalla enemmän, koska aamuheiniin on aikaa enemmän ja päivällä sitten riittää vähempi kun ruokintavälit on lyhyemmät.

      Prixiä vähän ihmettelen. Miksi syöttäisit sitä? Ei shettis välttämättä tarvitse mitään täysrehua. Jos taas tarvitsee 1,5dl/päivä on niin vähän että epäilen ettäkö siitä mitään hyötyä olisi. Entä miksi jakaisin noin pienen prix määrän kahteen erään?

      Piimax on täydennysrehu. Miksi syöttäisit sitä? Siinähän näyttäisi olevan kalsiumia, magnesiumia ja piitä. Ei tuollaisia kannata syöttää, ellei hevonen nimenomaan niitä tarvitse. Heinäanalyysi olisi hyvä teettää, jotta tietää mitä täydennysrehuyja tarvitaan.


      Hinta riippuu siitä, mitä mitä tallivuokraan kuuluu. JOs tallipaikka on noin halpa, epäilen mahtaako siihen kuulua heinät tai kuivikkeet. Kannattaa selvittää tämä.
      Lisäksi varmista kengityksen hinta. Muuten sitten rahaa menee 1-2x vuodessa vakuutukseen, raspaukseen, rokotuksiin ja madotuksiin.

    • Pieniponiparasponi

      Kiitos vastauksestasi! Nyt kun tarkemmin miettii niin ei olisi vielä ruokia tarttennut suunnitella. Talli paikka on halpa koska ei ole kenttää,maneesia yms. Ja ei ole pääkaupunki seudulla, ja on yksityinen talli. Tallipaikkaan kuuluu heinät,kuivikkeet ja tarvittaessa hoito.

      • tyhmiäsuunnittelujaeioo

        siis ehdottomasti on hyvä että suunnittelet etukäteen kaikki ennenkuin ne tuleekin yllätyksenä suoraan päin pläsiä, ettei sitten tuu tilannetta etttä rahat ei riitä tms...juttuja.
        Ihan siis oikein teet että mietit tarkkaan ja kyselet.


    • oknrdc

      Prixien yms ohella jättäisin listoilta oitis myös valkosipulin. Sekin on yksi täydellinen turhake hevosten ruokinnassa enkä käsitä miksi sitä niin innokkaasti syötetään vaikkei sillä ole mitään merkitystä mihinkään - paitsi että hevosen hengitys haisee todella kuvottavalle sen syötyä valkosipulia. Suola- ja/tai mineraalikivi, ja tavallista heinää, muuta höpöä tuskin tarvitaan.

      Rahajuttuja on hyvä miettiä etukäteen, samoin itä, miten saa ajan riittämään vielä myöhemminkin kun koulupäivät pitenevät ja myöhemmin kun työelämä alkaa, mutta ruokintasuunnitelmia on tosiaan turha tehdä näin aikaisessa vaiheessa. Ellei poni ole entuudestaan tuttu, ei voi mitenkään tietää sopiiko tehty suunnitelma juuri sille ponille mikä talliin loppujen lopuksi päätyy. Ruokinnasta kannattaa aina kysyä myyjältä, siinä on ainakin lähtökohta, mistä voi sitten tarpeen mukaan muutella suuntaan tai toiseen.

    • Anonyymi

      Ruokinta riippuu ihan itse hevosesta/ponista. Itse syötän mun shettikselle (5v)
      Black horsen kivennäistä 110g/pv
      Black horse pellavarouhetta reilu puol dl/pv
      Racing d-vitamin oil= 1 painallus/pv
      Fosforbalans= 1 mitta/pv
      Racing be-vitamiini 2,5ml/pv
      Hikilenkin jälkeen= supreme horsecare elektrolyytti 1mitta
      Lisäks annetaan heinää heinää 5kg/pv

      Ja on tietenki karsinassa suolakivi ja puhdasta vettä tarjolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      158
      11059
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2493
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      976
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe