Isännöitsijä ei hoida vastuutaan rehellisesti

Rentukukka

Hyvä veli systeemi toimii.Hallitus,isännöitsijä,rakentajan edustaja.taloyhtiön asukkaan etua ei noudateta.tehdään kiusaa ja Viivytellään ja yritetään tehdä asukkaasta syyllistä.En ole aiheuttanutta vesivahinkoa enkä kieltänyt korjaamasta omaa asuntoani.2015 korjattu muka.Ja nyt pitkä pitkä korjaus aika.1.5 v.ja jatkuu.Tällaista on Suomessa.yksityisen ihmisen perusoikeudet ei täyty.eikä moni muukaan asia .Elän kuitenkin vielä vaikka asunto,irtaimisto,terveys ja rahat on mennyt toisten tahallisen laiminlyöntien ja virheiden takia.Kiinteistöliitto ei puutu??

4

1749

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OlinLahexiaMuttajäin

      Ei isännöinnillä ole mitään vastuuta - se on ulkoistettu taloyhtiölle ja sitä kautta asukkaalle eli otetaan vahinko kotivakuutuksesta, jos sitä on ja jos ei ole niin "harmin paikka".

      Itse olen yrittänyt saada isännöintiä korjaamaan keittiön lämpöpatterin kiinnityksiä ennenkuin mitään suurempaa vahinkoa tapahtuu mutta mitään toimintaa simppelin vian korjaamiseksi isännöinnin suunnalta ei ole ja tuskin tuleekaan, sillä tämä primadonna on vetänyt jostain syystä pussillisen herneitä nokkiinsa ja kieltäytyy hoitamasta sinppeliä hommaa kuntoon.

      Että tällaista.

    • yesyesyesyes

      Pahin tilanne on silloin jos isännöitsijä on osakas ja hallituksen jäsen ja muut hallituksen jäsenet ovat isännöitsijän sukulaisia tai muuten "jeesjee"s kavereita.
      Tällöin isännöitsijä voi johdatella muiden osakkaiden mielipiteet omalle puolelleen puhumalla mukavia ja kehumalla urakoitsijaa paremmen tietämyksensä vastaisesti.
      Tässä tilanteessa on tosi helppo vetää taloyhtiön remonttirahoista osa sukulaisurakoitsijan laskutuksen kautta hallituksen jäsenten omaan taskuun hyväksymällä valvojan myötävaikutuksella olemattomia lisä- ja muutostöitä järkyttävillä hinnoilla. Osa menee tietysti myös valvojan taskuun.
      (Tämä sama kuvio oli käytössä muutama vuosi sitten HKR-rakennuttajan projektipäälliköillä ja muutamilla pääkaupunkiseudun isoilla urakoitsijoilla, josta tuli ihan nätit tuomiot.)
      Lähes kaikki osakkaat kannattavat ( osaksi tietämättään totuutta ) tätä täysin rikollista toimintaa.Toivottavasti oikeus voittaa tässä itäsuomalaisessa taloyhtiössä.

    • Huhuh10

      Ei hoida mitään. Kieroilee, väärentää, uhkailee. Tiedotteet jaellaan vain osalle osakkaista. Pöytäkirjoja ei saa ja jos saa niin asianajajan avulla, jos sittenkään. Mitään rehellistä ei ole tapahtunut viiteen vuoteen. Taloyhtiö täysin sekaisin.

    • Ihmetyttääkö

      Tsekatkaapa www.otsonpesa.com/tarina.html varsinaiseksi kauhutarinaksi. Siinä ei kerrota mitä yhtiötä rötöstely koskee mutta ainakin Espoossa näyttää olevan sivuston nimeä kantava asunto-oy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      187
      3686
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      149
      1117
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1024
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe