Matti Vanhanen väitti koko vaalien ajan, että Paavo Väyrynen ei syö Hänen kannatustaan. Väite on valhe! Vaikka Sauli Niinistö söi eniten Vanhasen kannatusta kepun kannattajissa, niin tosiasia on se, että Väyrynen sai kannatuksensa kepulaisista.
Monet perinteiset kepun kannattajat ovat pettyneet Sipilään ja Vanhaseen, ja antavat protestiäänen nimenomaan Väyryselle. On todella naivia väittää jotain muuta. Uskooko Vanhanen oikeasti että Väyrynen ei olisi vienyt Häneltä ääniä?
Väyrynen söi Vanhasen kannatusta
23
172
Vastaukset
- pukkiaperseeseen
Olen samaa mieltä kuin aloittaja. Paavoa äänestivät juuri kepun kannattajat. Vanhanen vähättelee Väyrystä, ja Väyrysen osuutta kuinka paljon Hän söi Vanhasen kannatusta.
- Pateveilautakasaa
Lähes 250 kepukunnassa Väykkä voitti Lautamasan.Hyvä Pate kansa kyllä arvostaa rehellistä kepulaista.
- Än-än-än-änkyttäjä
Vanhanen oli täysin väritön, ja harmaa koko kampanjan ajan. Itse veikkasin, että saa maksimissaan 5% kannatuksen. Ei saanut kuin 4%. Väyrynen sai monia petettyjä kepulaisia äänestämään itseään.
Vanhasen kannattaisi jatkossa lähteä pois politiikan saralta, ja keskittyä tekemään uuniperunoita. Koko miehen olemus on puistattava, ja vastenmielinen.
Väyrysen menestys paikkakunnilla, joissa kepua ei ole oikeastaan koskaan kannatettu, kertoo aika hyvin, missä määrin sai hän ääniä kepun perinteisiltä äänestäjiltä, missä määrin muiden puolueiden kannattajilta. Kepun vahvoilla alueilla Väyrysen ja Vanhasen saamia äänimääriä ja muutoksia kannattaa tarkastella äänestysalueittain.
Itse en viitsi sellaiseen ryhtyä, joten tyydyn vain linkkaamaan tämän Iltasanomien jutun, joka sisältää kartan "Väyrynen vastaan Vanhanen". Se kertoo, että jos Väyrysen kotikenttä Lappi jätetään pois laskuista, Vanhasen punainen väri hallitsee Kepu-Suomen sydäntä eli Pohjois-Pohjanmaata, Keski-Pohjanmaata, Etelä-Pohjanmaata ja puoliksi Savo-Karjalaakin. Väyrysen sininen väri hallitsee ruotsinkielisiä kuntia Rannikko-Pohjanmaalla ja Ahvenanmaalla sekä hämäläismaakuntia ja Uuttamaata, joita yhtäkään ei yleensä pidetä Kepu-Suomena. Keski-Suomessa. Kainuussa ja Varsinais-Suomessa Väyrysen ja Vanhasen kannatus menee jokseenkin puoliksi.
https://www.is.fi/presidentinvaalit2018/art-2000005543996.html- Patevalloittisuomen
Kovin näyttää väykän siniseltä koko suomi.Lautakasa on vähemmistössä.
Myös eteläinen pohjanmaa.Seksipohjanmaalla ei asu kuin 75000 joten vääristää - pelle-mikä-pelle
Väyrynen on politiikan pelle. Ei häntä enää voi vakavasti ottaa.
- PAAVO.VOITTI.KEPUN
Väyrynen ”ryösti” yli 200 kuntaa Vanhaselta.
PAAVO on Voittaja.
PAAVO voitti YKSIN KEPUN 🤣🤣
Mitä voi tästä päätellä...
- Vuosivaaleihin
Kansalaispuolueella on 5-9 kansanedustajaa tulevassa eduskunnassa.Näin on näreet.
Eipä ole kansalaispuolueella kehumista, jos edes tuohon määrään kansanedustajia yltävät. Sillä ei yllä hallituspuolueeksi, puhumattakaan että saisi esim. ulkoministerin pestin. Sitä paitsi yhteen tai kahteen paikkaa jäävät. Sillä määrällä ei pääse tekemään hallitukselle kysymystä kertaakaan eduskunnan kyselytunneilla, vaikka puhemiehen tahti olisi ripeäkin. Julkisuuspimennon tie on kansalaispuolueen osa.
- Kepupettääaina
Korpikommunistit äänestäneet lautakasaa.No jo on takki zeromasalla kääntyillyt.
- Mattikukkarossataas
Tosiaan jos noita äänestyskarttoja lukee oikein niin näyttää että korpikommunisteja ovat ehdokkaat Vanhasmasa ja Kyllönen.
Kyllönen muuten menestyi loistavasti, jos vertailukohdaksi ottaa johtavan työväenpuolueen ehdokkaan Tuula Haataisen.
- SippilänKepulit
Vanhasen lautakasa on kamppanjoinut jo pari vuotta.Pateväyrynen ainoastaan muutaman viikon, ja siltikin vei lautakasaa 100-0
- AinaSyöKuormasta
Kuka söi mitä? Varmaa on, että Vanhanen söi kuormasta.
- PAAVO.VOITTI.KEPUN
Väyrynen ”ryösti” yli 200 kuntaa Vanhaselta.
PAAVO on Voittaja.
PAAVO voitti YKSIN KEPUN 🤣🤣
Mitä voi tästä päätellä... - SipilänVirhe
Taisipa Sipilä valita aivan väärän ehdokkaan. Meni täyttä vauhtia metsään koko homma!
- Huhtasaaren_Loorasta
Väyrynen söi Loorasta. Populisteja molemmat.
- Näin__on
Koitahan Mikko vähän rauhoittua. Laura ei ole pahin mahdollinen ihminen.
- Näin__on
Ihan selvä juttu että Väyrynen soi Vanhasta. Keskustan pitäisi palata niihin perinteisempiin linjoihinsa takaisin. :)
- Näin__on
söi*
- PAAVO.VOITTI.KEPUN
Olette oikeassa.
Väyrynen ”ryösti” yli 200 kuntaa Vanhaselta.
PAAVO on Voittaja.
PAAVO voitti YKSIN KEPUN 🤣🤣
Mitä voi tästä päätellä... - MONEYSHOT-BOOM
Bull-Puavo laukesi Kepun naamalle!! Nalli nasahti!! Wanha isäntä myhäilee virnistäen, Juhis putsaa naamaansa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081713Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031701Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031609Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541413Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341370Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii466926Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50926Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115895Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai296862Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347822