Jälkiviisaus on sitä pahinta viisautta, mutta toisaalta ihminen ehkä oppii eniten omista virheistään.
Nyt kun ajattelet menneitä niin onko mitään, mitä tekisit toisin?
Oletan että asiat eivät ole menneet ihan putkeen koska olet ikävä-palstalla lukemassa ja kenties kirjoittamassakin ajatuksia.
Tekisitkö mitään toisin?
30
793
Vastaukset
- Todellakinolisin
montakin asiaa tehnyt toisin.
- hyviäajatuksia
Ehkä omalla vallallani olisin pystynyt joskus muuttamaan asioita, mutta, monimutkaista :)
MäkÖveriksi meni tulee taas kanavalla sub ;)
Juuri tuollaisia pohdintoja tarvitsinkin elokuvan draamaan, ja tytöt ovatkin keksineet paljonkin ideoita, avain juttu tuollaisessa draamassa on juurikin tuollainen että jos ei ole kavereita ollenkaan ja sellaista.
Hauskoja muitakin ideoita syntyi samalla kyllä siinä sivussa höpötellessä. Liiankin huvittavia joitain juttuja.- Ettäsillätavalla
Sano nyt väliin vielä että ööööö ö ööö öööökin.
Mä en tajua mistä sä tunnistat minun kirjoitukset ja aloitukset, ja kyllä, överiksikin mänöö. - jossitellaan
Ainahan jossitella voi... mutta niin, siitä saisi erilaisia pelejä, että miten se elämä sitten menikään, jos..
MacGöverit on lettiensä kanssa aika symppiksiä, vaikka vähän tärkeitä, jooh.
Mutta asiaa, jos ei ole sitä valtaa, millä muuttaa, niin sitten voi kai vaan katua omia valintojaan. Niin.
- loppuelämäyksin
En. Koska yritin jutella monta kertaa, mutta hän ei sitä halunnut niin enempää en olisi voinut tehdä. Viihdyn hyvin yksin ja töiden jälkeen en kaipaa muuta kuin omaa rauhaa.
- negative0
Olisin siinä ekassa kisassa antanut muiden mennä ohi. Olisi säästynyt monelta sydänsurulta.
- viisausvsviisaus
Jälkiviisaus on tyhmyyttä, mutta etukäteistieto on vaarallista ;)
- Taikurkata
Miksi, minusta olisi mukava nähdä tulevaisuutta. Tai lukea ajatuksia toisen päästä.
- lgh235g5gfdf
Ei kannata haaveilla enkeleiden tai Lumikeijujen taikavoimista, surua sellainen vain lisäisi :D
- monienvuosienrikkoma
Taikurkata kirjoitti:
Miksi, minusta olisi mukava nähdä tulevaisuutta. Tai lukea ajatuksia toisen päästä.
Minä elän hetken kerrallaan, mutta sen tiedän ettei mitään muutosta ole tulossa suhdetilanteessa, kuin ehkä vasta vuosien päästä. En unelmoi kenestäkään, menneiden vuosien vaikeista asioista selviytymiseen menee kauan.
- kellariin.syvemmälle
Olisin pysynyt visusti erillään ihmisistä ja odotellut parempia aikoja kaltaisteni ihmisten ja heidän asioidensa esiintulolle.
- 5cardcharlie
Ei raha tuo onnellisuutta, vaikka näkisit lotto-numerotkin ennalta, aiheuttaa vain lisää kaikenlaista turhaa mietintää jne.
No silloin jos on riittävästi käteistä ostaa koko maailmankaikkeus, käteisellä, voisi auttaa ;:D - eitarvitaihmisiäeirahaa
5cardcharlie kirjoitti:
Ei raha tuo onnellisuutta, vaikka näkisit lotto-numerotkin ennalta, aiheuttaa vain lisää kaikenlaista turhaa mietintää jne.
No silloin jos on riittävästi käteistä ostaa koko maailmankaikkeus, käteisellä, voisi auttaa ;:DRahan ei tuo onnea. Onni on omassa sisäisessä maailmassa ja elämän pienistä asioista nauttimisesta.
- Vapautta
5cardcharlie kirjoitti:
Ei raha tuo onnellisuutta, vaikka näkisit lotto-numerotkin ennalta, aiheuttaa vain lisää kaikenlaista turhaa mietintää jne.
No silloin jos on riittävästi käteistä ostaa koko maailmankaikkeus, käteisellä, voisi auttaa ;:DKyllä lottonumerot ennakkoon kelpaisivat minulle, raha ei tuo onnea mutta vapaa-aikaa se toisi, se riittäisi minulle.
- 5cardcharlie
Mutta jos sanoisi näin että sinulla on rahaa tai ei ole eli 0 tai koko maailmankaikkeuden omistajuus, kumman valitsisit?
- Sittennolla
5cardcharlie kirjoitti:
Mutta jos sanoisi näin että sinulla on rahaa tai ei ole eli 0 tai koko maailmankaikkeuden omistajuus, kumman valitsisit?
En kyllä alkaisi koko mualiman rahoja laskemaan.
- Enmitäänpaitsikaiken
Pitäisin suuni kiinni. Alusta loppuun ja kaikilla mahdollisilla tavoilla.
- eikannatatäysin
Niin mutta aivastuksen pidättäminen on vaarallista, siinä voi revetä joku paikka ja voit kuolla!
- KaikestaOppii
Kyllä. Olisi pitänyt tavoitella rikkauksia henkisen pääoman sijaan.
- Minkäsmahtaa
Ajattelen näin, että sillä hetkellä en sen paremmin osannut. Mutta nykyisellä ymmärrykselläni kyllä tekisin jotain toisin. Olisin suorempi, avoimempi, kysyisin suoraan, olisin puheissani tarkempi, en luottaisi vääriin henkilöihin, ja tarttuisin rohkeammin tilaisuuksiin. Enkä olisi liian periaatteellinen ja mustavalkoinen. Mutta nuorena on nuori...
- onkotämä
Jollekkin tietylle henkilölle osoitettu kirjoitus? Vaiko yleisluontoinen kysymys kaikille palstalaisille?
- Joskusjotain
Yleinen ja yhteinen.
Ehkä se on itselle osittain. - onkotämä
Joskusjotain kirjoitti:
Yleinen ja yhteinen.
Ehkä se on itselle osittain.Okei. Tuo oletus tuossa tekstissä osuu varmaan jokaiseen palstalla pyörivään henkilöön. Ja kyllä mä muutaman asian tekisin toisin jos olisi mahdollisuus.
- Sokeaahapuimua
onkotämä kirjoitti:
Okei. Tuo oletus tuossa tekstissä osuu varmaan jokaiseen palstalla pyörivään henkilöön. Ja kyllä mä muutaman asian tekisin toisin jos olisi mahdollisuus.
Joskus joutuu tekemään hyvin vaikeita valintoja, on helppo sanoa lauluissa että luota sydämen ääneen. Loppujen lopuksi usein joutuu valitsemaan tekeekö oikein vaiko väärin ja miten paljon joutuu kärsimään jos tekee oikein. Elämä on omituista.
- onkotämä
Sokeaahapuimua kirjoitti:
Joskus joutuu tekemään hyvin vaikeita valintoja, on helppo sanoa lauluissa että luota sydämen ääneen. Loppujen lopuksi usein joutuu valitsemaan tekeekö oikein vaiko väärin ja miten paljon joutuu kärsimään jos tekee oikein. Elämä on omituista.
Elämä on tosiaan omituista.
- Oli.viisas.päätös
Tekisin kuten veikkani.Oli viisas päätös.
- miesvaalea
En mitään toisin, vaan ensin.
- virheistäänpitäisioppia
Monta, monta asiaa tekisin toisin ja muutaman päivän pyyhkisin elämästäni kokonaan pois, jos se olisi mahdollista.
- sinkkutaas
Parisuhde ei vaan ole mun juttu. Miksi meni niin turkasen kauan tajuta se?!
- Ekohippi
Virheistä oppii ja on oppinut paljon.
Eli olisin toiminut toisin ja tehnyt toisella tavalla asiat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081705Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031679Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1021593Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341369Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.49916Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii460915Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115891Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai294853Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347821