Jälkiviisaus on sitä pahinta viisautta, mutta toisaalta ihminen ehkä oppii eniten omista virheistään.
Nyt kun ajattelet menneitä niin onko mitään, mitä tekisit toisin?
Oletan että asiat eivät ole menneet ihan putkeen koska olet ikävä-palstalla lukemassa ja kenties kirjoittamassakin ajatuksia.
Tekisitkö mitään toisin?
30
796
Vastaukset
- Todellakinolisin
montakin asiaa tehnyt toisin.
- hyviäajatuksia
Ehkä omalla vallallani olisin pystynyt joskus muuttamaan asioita, mutta, monimutkaista :)
MäkÖveriksi meni tulee taas kanavalla sub ;)
Juuri tuollaisia pohdintoja tarvitsinkin elokuvan draamaan, ja tytöt ovatkin keksineet paljonkin ideoita, avain juttu tuollaisessa draamassa on juurikin tuollainen että jos ei ole kavereita ollenkaan ja sellaista.
Hauskoja muitakin ideoita syntyi samalla kyllä siinä sivussa höpötellessä. Liiankin huvittavia joitain juttuja.- Ettäsillätavalla
Sano nyt väliin vielä että ööööö ö ööö öööökin.
Mä en tajua mistä sä tunnistat minun kirjoitukset ja aloitukset, ja kyllä, överiksikin mänöö. - jossitellaan
Ainahan jossitella voi... mutta niin, siitä saisi erilaisia pelejä, että miten se elämä sitten menikään, jos..
MacGöverit on lettiensä kanssa aika symppiksiä, vaikka vähän tärkeitä, jooh.
Mutta asiaa, jos ei ole sitä valtaa, millä muuttaa, niin sitten voi kai vaan katua omia valintojaan. Niin.
- loppuelämäyksin
En. Koska yritin jutella monta kertaa, mutta hän ei sitä halunnut niin enempää en olisi voinut tehdä. Viihdyn hyvin yksin ja töiden jälkeen en kaipaa muuta kuin omaa rauhaa.
- negative0
Olisin siinä ekassa kisassa antanut muiden mennä ohi. Olisi säästynyt monelta sydänsurulta.
- viisausvsviisaus
Jälkiviisaus on tyhmyyttä, mutta etukäteistieto on vaarallista ;)
- Taikurkata
Miksi, minusta olisi mukava nähdä tulevaisuutta. Tai lukea ajatuksia toisen päästä.
- lgh235g5gfdf
Ei kannata haaveilla enkeleiden tai Lumikeijujen taikavoimista, surua sellainen vain lisäisi :D
- monienvuosienrikkoma
Taikurkata kirjoitti:
Miksi, minusta olisi mukava nähdä tulevaisuutta. Tai lukea ajatuksia toisen päästä.
Minä elän hetken kerrallaan, mutta sen tiedän ettei mitään muutosta ole tulossa suhdetilanteessa, kuin ehkä vasta vuosien päästä. En unelmoi kenestäkään, menneiden vuosien vaikeista asioista selviytymiseen menee kauan.
- kellariin.syvemmälle
Olisin pysynyt visusti erillään ihmisistä ja odotellut parempia aikoja kaltaisteni ihmisten ja heidän asioidensa esiintulolle.
- 5cardcharlie
Ei raha tuo onnellisuutta, vaikka näkisit lotto-numerotkin ennalta, aiheuttaa vain lisää kaikenlaista turhaa mietintää jne.
No silloin jos on riittävästi käteistä ostaa koko maailmankaikkeus, käteisellä, voisi auttaa ;:D - eitarvitaihmisiäeirahaa
5cardcharlie kirjoitti:
Ei raha tuo onnellisuutta, vaikka näkisit lotto-numerotkin ennalta, aiheuttaa vain lisää kaikenlaista turhaa mietintää jne.
No silloin jos on riittävästi käteistä ostaa koko maailmankaikkeus, käteisellä, voisi auttaa ;:DRahan ei tuo onnea. Onni on omassa sisäisessä maailmassa ja elämän pienistä asioista nauttimisesta.
- Vapautta
5cardcharlie kirjoitti:
Ei raha tuo onnellisuutta, vaikka näkisit lotto-numerotkin ennalta, aiheuttaa vain lisää kaikenlaista turhaa mietintää jne.
No silloin jos on riittävästi käteistä ostaa koko maailmankaikkeus, käteisellä, voisi auttaa ;:DKyllä lottonumerot ennakkoon kelpaisivat minulle, raha ei tuo onnea mutta vapaa-aikaa se toisi, se riittäisi minulle.
- 5cardcharlie
Mutta jos sanoisi näin että sinulla on rahaa tai ei ole eli 0 tai koko maailmankaikkeuden omistajuus, kumman valitsisit?
- Sittennolla
5cardcharlie kirjoitti:
Mutta jos sanoisi näin että sinulla on rahaa tai ei ole eli 0 tai koko maailmankaikkeuden omistajuus, kumman valitsisit?
En kyllä alkaisi koko mualiman rahoja laskemaan.
- Enmitäänpaitsikaiken
Pitäisin suuni kiinni. Alusta loppuun ja kaikilla mahdollisilla tavoilla.
- eikannatatäysin
Niin mutta aivastuksen pidättäminen on vaarallista, siinä voi revetä joku paikka ja voit kuolla!
- KaikestaOppii
Kyllä. Olisi pitänyt tavoitella rikkauksia henkisen pääoman sijaan.
- Minkäsmahtaa
Ajattelen näin, että sillä hetkellä en sen paremmin osannut. Mutta nykyisellä ymmärrykselläni kyllä tekisin jotain toisin. Olisin suorempi, avoimempi, kysyisin suoraan, olisin puheissani tarkempi, en luottaisi vääriin henkilöihin, ja tarttuisin rohkeammin tilaisuuksiin. Enkä olisi liian periaatteellinen ja mustavalkoinen. Mutta nuorena on nuori...
- onkotämä
Jollekkin tietylle henkilölle osoitettu kirjoitus? Vaiko yleisluontoinen kysymys kaikille palstalaisille?
- Joskusjotain
Yleinen ja yhteinen.
Ehkä se on itselle osittain. - onkotämä
Joskusjotain kirjoitti:
Yleinen ja yhteinen.
Ehkä se on itselle osittain.Okei. Tuo oletus tuossa tekstissä osuu varmaan jokaiseen palstalla pyörivään henkilöön. Ja kyllä mä muutaman asian tekisin toisin jos olisi mahdollisuus.
- Sokeaahapuimua
onkotämä kirjoitti:
Okei. Tuo oletus tuossa tekstissä osuu varmaan jokaiseen palstalla pyörivään henkilöön. Ja kyllä mä muutaman asian tekisin toisin jos olisi mahdollisuus.
Joskus joutuu tekemään hyvin vaikeita valintoja, on helppo sanoa lauluissa että luota sydämen ääneen. Loppujen lopuksi usein joutuu valitsemaan tekeekö oikein vaiko väärin ja miten paljon joutuu kärsimään jos tekee oikein. Elämä on omituista.
- onkotämä
Sokeaahapuimua kirjoitti:
Joskus joutuu tekemään hyvin vaikeita valintoja, on helppo sanoa lauluissa että luota sydämen ääneen. Loppujen lopuksi usein joutuu valitsemaan tekeekö oikein vaiko väärin ja miten paljon joutuu kärsimään jos tekee oikein. Elämä on omituista.
Elämä on tosiaan omituista.
- Oli.viisas.päätös
Tekisin kuten veikkani.Oli viisas päätös.
- miesvaalea
En mitään toisin, vaan ensin.
- virheistäänpitäisioppia
Monta, monta asiaa tekisin toisin ja muutaman päivän pyyhkisin elämästäni kokonaan pois, jos se olisi mahdollista.
- sinkkutaas
Parisuhde ei vaan ole mun juttu. Miksi meni niin turkasen kauan tajuta se?!
- Ekohippi
Virheistä oppii ja on oppinut paljon.
Eli olisin toiminut toisin ja tehnyt toisella tavalla asiat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096926Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1034628L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa473908TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133304Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6651958- 661308
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2091296- 91279
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551273Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481240