Osakeyhtiön hallituksen varajäsenen vastuut

Kiinnostaisi_tietää

Moi,

Jos perustaa osakeyhtiön yksin ja tämä ainut osakas on myös hallituksen ainoa jäsen, niin ymmärtääkseni hallituksen jäsenellä on oltava varajäsen. Mitkä ovat tämän varajäsenen vastuut ja velvoitteet? Joutuuko hän edesvastuuseen jos osakas sössii jotain?

Tämä kysymys tuli esille työpaikan kahvipöytäkeskusteluissa. Toivottavasti joku asiaa paremmin tunteva vaivautuu vastaamaan :-)

9

4960

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AWB

      Moi,

      Olettamasäännösten mukaan, jos hallituksessa on vähemmän kuin kolme varsinaista jäsentä, hallitukseen on valittava myös vähintään yksi varajäsen. Yhtiöjärjestyksessä voi toki olla määräyksiä, jotka velvoittavat valitsemaan hallitukseen joko enemmän tai vähemmän varsinaisia ja varajäseniä - esim. hallituksen muodostavat kymmenen varsinaista jäsentä ja näiden varajäsenet.

      Hallituksen vastuulla on huolehtia mm. yhtiön hallinnosta ja sen toiminnan asianmukaisesta järjestämisestä. Hallitus vastaa lisäksi siitä, että yhtiön kirjanpidon ja varainhoidon valvonta on asianmukaisesti järjestetty.

      Hallituksen varajäsenen vastuu on lähtökohtaisesti pienempi kuin varsinaisella jäsenellä, sillä varajäsen osallistuu yleensä vain tilapäisesti hallituksen toimintaan. Toki silloin, kun varajäsen osallistuu toimintaan varsinaisen jäsenen sijaan, häneen kohdistuu periaatteessa samat vastuut kuin varsinaiseenkin jäseneen.

      • Kiinnostaisi_tietää

        Kiitos vastauksesta!


      • 533535

        Sen verran täsmennän, että niin pitkään kun varsinainen hallituksen jäsen hoitaa tehtäväänsä, ei varajäsenellä ole minkäänlaista vastuuta mistään mutta jos hän joutuu astumaan varsinaisen jäsenen tilalle, vastaa hän tietysti täysimääräisesti kaikesta siitä mistä varsinainen jäsenkin vastaa.


      • Kiinnostaisi_tietää

        Ok, kiitos tarkennuksesta!


    • Anonyymi

      Entäs, jos irtisanoutuu varajäsenyydestä heti, kun on riski joutua oikeasti tekemään hallitushommia? Voiko niin välttää kaiken vastuun?

      • Anonyymi

        jos ett mene tekemään /päättämään mitään hallituksen palavereihin, niin miten voisit sitten vastata mistään asiasta....


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Niin, ja yritykselle luottotietoihin negatiivinen merkintä: ”puutteellinen hallinto”...


    • Anonyymi

      Kuten tulikin selväksi, ei suoranaista vastuuta ole varajäsenellä, mutta pitkän viitaan saa silti harteilleen. Tämän asian opin oman kokemuksen kautta kun perustin itselleni Oy:n pyörittämään nykyistä työtoimintaani. Kaikki meni siihen asti hyvin kunnes halusin avata pankkitilin firmalle, en saanut tiliä mistään suuresta pankista koska olen ollut maksuvaikeuksiin joutuneen Oy:n hallituksessa (Liiketoiminta loppunut 2009, kaupparekisteristä poistettu 2018 ja uusi Oy perustettu 2019). Näin vaikka olen pankkini Premium jäsen, reilusti yli 100 000 vuodessa tienaava ja ollut pankkini pitkäaikainen ns. hyvä asiakas (Paljon lainoja ja tapahtumia).

      Tilin sain ns. pikkupankista ja kaikki ok, mutta ihan vaan muistutuksena, että monilla valinnoilla voi olla kauaskantoisia ja jopa absurdeja seurauksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      332
      11441
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      36
      3496
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3067
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      99
      2781
    5. 89
      2641
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      45
      2469
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      155
      2384
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2274
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1481
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1455
    Aihe