Osakeyhtiön hallituksen varajäsenen vastuut

Kiinnostaisi_tietää

Moi,

Jos perustaa osakeyhtiön yksin ja tämä ainut osakas on myös hallituksen ainoa jäsen, niin ymmärtääkseni hallituksen jäsenellä on oltava varajäsen. Mitkä ovat tämän varajäsenen vastuut ja velvoitteet? Joutuuko hän edesvastuuseen jos osakas sössii jotain?

Tämä kysymys tuli esille työpaikan kahvipöytäkeskusteluissa. Toivottavasti joku asiaa paremmin tunteva vaivautuu vastaamaan :-)

9

4848

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AWB

      Moi,

      Olettamasäännösten mukaan, jos hallituksessa on vähemmän kuin kolme varsinaista jäsentä, hallitukseen on valittava myös vähintään yksi varajäsen. Yhtiöjärjestyksessä voi toki olla määräyksiä, jotka velvoittavat valitsemaan hallitukseen joko enemmän tai vähemmän varsinaisia ja varajäseniä - esim. hallituksen muodostavat kymmenen varsinaista jäsentä ja näiden varajäsenet.

      Hallituksen vastuulla on huolehtia mm. yhtiön hallinnosta ja sen toiminnan asianmukaisesta järjestämisestä. Hallitus vastaa lisäksi siitä, että yhtiön kirjanpidon ja varainhoidon valvonta on asianmukaisesti järjestetty.

      Hallituksen varajäsenen vastuu on lähtökohtaisesti pienempi kuin varsinaisella jäsenellä, sillä varajäsen osallistuu yleensä vain tilapäisesti hallituksen toimintaan. Toki silloin, kun varajäsen osallistuu toimintaan varsinaisen jäsenen sijaan, häneen kohdistuu periaatteessa samat vastuut kuin varsinaiseenkin jäseneen.

      • Kiinnostaisi_tietää

        Kiitos vastauksesta!


      • 533535

        Sen verran täsmennän, että niin pitkään kun varsinainen hallituksen jäsen hoitaa tehtäväänsä, ei varajäsenellä ole minkäänlaista vastuuta mistään mutta jos hän joutuu astumaan varsinaisen jäsenen tilalle, vastaa hän tietysti täysimääräisesti kaikesta siitä mistä varsinainen jäsenkin vastaa.


      • Kiinnostaisi_tietää

        Ok, kiitos tarkennuksesta!


    • Anonyymi

      Entäs, jos irtisanoutuu varajäsenyydestä heti, kun on riski joutua oikeasti tekemään hallitushommia? Voiko niin välttää kaiken vastuun?

      • Anonyymi

        jos ett mene tekemään /päättämään mitään hallituksen palavereihin, niin miten voisit sitten vastata mistään asiasta....


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Niin, ja yritykselle luottotietoihin negatiivinen merkintä: ”puutteellinen hallinto”...


    • Anonyymi

      Kuten tulikin selväksi, ei suoranaista vastuuta ole varajäsenellä, mutta pitkän viitaan saa silti harteilleen. Tämän asian opin oman kokemuksen kautta kun perustin itselleni Oy:n pyörittämään nykyistä työtoimintaani. Kaikki meni siihen asti hyvin kunnes halusin avata pankkitilin firmalle, en saanut tiliä mistään suuresta pankista koska olen ollut maksuvaikeuksiin joutuneen Oy:n hallituksessa (Liiketoiminta loppunut 2009, kaupparekisteristä poistettu 2018 ja uusi Oy perustettu 2019). Näin vaikka olen pankkini Premium jäsen, reilusti yli 100 000 vuodessa tienaava ja ollut pankkini pitkäaikainen ns. hyvä asiakas (Paljon lainoja ja tapahtumia).

      Tilin sain ns. pikkupankista ja kaikki ok, mutta ihan vaan muistutuksena, että monilla valinnoilla voi olla kauaskantoisia ja jopa absurdeja seurauksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      84
      4562
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      85
      4411
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3483
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2764
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2701
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2083
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1748
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      103
      1291
    Aihe