HYVÄ PÄÄTÖS MUUTTAA POIS TÄSTÄ ROTANKOLOSTA NYT EI TARVII ENÄÄ KUUNNELLA KENENKÄÄ PIRUILUA. JOS SAIS KUNNON SAIRAANHOITOO JA MUUTKIN PALVELUT. MUUTTO TÄNNE SUURIN EREHDYKSENI.
muuttaa pois
asunut
171113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Juuri mainitsemasi seikat eli sote, palvelut ja piruilu lienevät Loimaan suurimmat heikkoudet. Vaikea ylipäänsä keksiä erityistä syytä asua Loimaalla. Ei tarvi suuri ennustaja olla väittäessään Loimaan olevan alenevan väestönkehityksen suunnassa.
NY O SOUMI PULUSTETTU!!!!11111
Okei. Nyt on tämän levyn vuoro. Ei olekaan vähään aikaan tästä asiasta "keskusteltu" :))
Arvoisa "asunut": huomioithan, että oma viihtyvyys on myös itsestä kiinni. Kohtele kohtaamiasi ihmisiä asiallisesti missä sitten asutkin. Jos tarvitset palveluja, köyttäydy silloinkin asiallisesti. Kyllä kaikki asuinpaikat muuttuvat "rotankoloiksi", jos asenne on negatiivinen. Toivottavasti muutto tuo iloa elämääsi. Jos itse piruilet, varaudu siihen, että myös sinulle piruillaan, vaikka piruilu nyt onkin väärin.
Ei sitten ollu parenpaa päätöstä kun muuttaa sieltä metsäkylästä Tampereelle 1.5 vuotta sitten. En ole siä sen jälkeen käyny enkä käy. Turusta Rutsiin kun oon menny niin ohi siitä ajanu ja lujaa.
Mikä paikkakunta on Rutsi? Seuraat kuitenkin Loimaan asioita, vaikka ajat lujaa Loimaan ohi matkalla Rutsiin!
Varmaan molempien paikkakuntien älykkysosamäärä nousi kun lähdit....
no eihän täällä ole kenenkään pakko asua. lietokin on ihan kiva pieni paikka, missä on kaikki palvelut lähellä
Samanlaista on muillakin pienillä paikkakunnilla, tervemenoa suurempaan, ei itseään pakoon pääse, samat ongelmat seuraavat perässä, mielenkiintoista eikö?
Samaa mieltä. Ammattivalittajilla tai perusnegatiivisillä on aina kaikki huonosti, asuu he sitten missä tahansa.
Ilmankos täällä on ollut muuttosi jälkeen mukavaa ja kaikki pelittää täydellisesti ! Mene vaan Rutsiin tai Rastiin ja pysykin siellä !
Loimaasta tai sen ihmisistä vähänkään arvostelevaan sävyyn puhuvat ovat kaikki aina vaan ammattivalittajia ja perusnegatiivisia.
Loimaa on asumiskelvoton paikka työllisyyden, kehityksen ja sairaanhoidon näkökulmasta. Muuttoni Helsingistä Loimaalle oli suurin virheeni, vaikka Helsingissäkin oli paljon ilkeitä virkamiehiä mm. TE-toimistossa ja varsinkin sisäministeriössä. En tykkää lännen tyylistä, vaan EUn ihmisoikeussopimus on parempi. Loimaalla nissilät, perhoset ja rasit ovat halunneet, että keskitytään vain mataloustukien saamiseen.
No kuule muuta takaisin Helsinkìin!
En ymmärrä, miksi sitten pitää asua Loimaalla, jos kaikki on huonosti.
Jos teit suuren virheen, korjaa se.
Loimaalaiset virkamiehet ovat jo ehtineet vaurioittaa taloudellisesti ja fyysisesti, joten muutto takaisin Helsinkiin ei ole mahdollinen. Lisäksi ahneet asuntosijoittajat ovat ostaneet Helsingistä kaikki vähänkin kohtuuhintaiset yksiöt pois.
Helsingissä on paljon hyökkääjävirkamiehiä, jotka esittelevät vääriä saaristolaisperiaatteitaan
Muuton ei pitäisi aina olla ensimmäinen keino ongelmiin, vaan väärät, välinpitämättömät, kylmät ja hyökkäävät johtajat ja virkamiehet pitäisi vaihtaa parempiin, kohta on vaalitkin. Sekä Loimaalla että Helsingissä olisi paljon korjattavaa.
No oliko se muutto Helsingistä virhe vai ei? Kun sielläkin on korjattavaa. Ristiriitaa. Mites Turku? Se olisi varmaan hyvä kaupunki. Jospa siellä ei olisi hyökkääjävirkamiehiä. Katumalla kohtuuhintaisia yksiöitä ja Tyksissä hyvä terveydenhuolto.
Jostakin syystä olet Loimaan valinnut asuinpaikaksi.
Joskus on kyllä henkilöitä, joille mikään paikkakunta ei ole hyvä.
Turku on viihtyisä kaupunki ja aurajokiranta on kesällä hieno. Turku oli aiemmin opiskelukaupunkini mutta Helsingissä oli olevinaan enemmän työmahdollisuuksia. Virkamiehet valitsevat ihmisiä kuitenkin pärstäkertoimella.
Suomessa monikin paikka olisi hyvä, kunhan valittaisiin parempia johtajia. Nythän on ennustettu, että syntyvyys laskee ja lähitulevaisuudessa menestyvät vain Heisingin seutu, Tutku ja Tampere. Loimaalaiset johtajat eivät ymmärrä, että pitäisi mennä kehitykseen mukaan esim. alihankintatöillä eikä keskittyä vain maataloustukien saamiseen.
Turunkin tyksi osaa muunnellun totuuden puhumisen.