Kompostivessa veneeseen

Perhe on alkanut kutsumaan vessanatsiksi, kun olen sitä mieltä että veneen vessaa käytetään vain kun ollaan merellä ja muuten hoidetaan asiat maissa. Meillä ei septiä voi enkä haluakaan tyhjentää mereen, mutta toisaalta olen täysin kyllästynyt siihen miten luokattoman huonosti satamat keskimäärin hoitavat septiasemiaan. Monesti tulee mieleen, että se on laitettu vain jotta saadaan sopiva merkintä satamakirjaan, mutta kun sitä ei pidetä kunnossa, ei sitä tarvitse tyhjentääkään.

Mietin josko kompostivessa ratkaisi ongelman. Nature's Head vaikuttaisi asialliselta, mutta mieleen tulee kyllä myös ongelmia. Onkos kellään kokemusta tällaisesta?

http://www.natureshead.fi/tuotteet/

6

575

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näilläspekseillä

      Se on kallis.

      Seuraa mutua:
      Jos oikein miettii niin mikä tahansa kotimainen viidensadan pikkukomposti hoitaa asian. Vaatii paljon kuiviketta ja erillisen suotovesisäiliön tai mielummin vielä otat mallia erittelevä ja putki säiliöön, joka jossain pilssissä. Kuivike on kaiken a ja o. Kannelle tulee ilmastointirööri ja kyllähän siellä jokunen pikkukärpänen pörrää, josnolet pitkään satamassa. Hajuhaittaa ei välttämättä tule.

    • asumista

      Veneilemään ulkohuussilla

    • Benssi

      Ratkaisu on sitten isompi septitankki, niin ei sun tartte enää olla jokun v***n vessanatsi! Toisaalta aito vessanatsi antaa rankasti luuvitosta niskuroivalle miehistölle!!!!!!

      Meillä kälyn teräsveneessä ollut huussisysteemi jo vuosikaudet. puuveneessä ei niin hyvä koska liete valuu ja imeytyy puurakenteisiin. Mutta teräsveneessä vain ruoste ottaa vauhtia sisältäpäin. Mutta se ei ole ongelma vuosikausiin.
      Elikkä siis keulapiikissä perinetinen "huussi", joka kestää jopa koko kauden ja vasta seuraavan keväänä tyhjennetään lapiolla. Tiivis ovi ja tuuletushormi keulakannelle niin eipä tule käryt hytteihin.

      Saosneste valuu teräslattian läpi olevista reijistä alas ja sieltä keräysaltaaseen, josta se pumputaan haihdutusastiaan pakoputken ympärillä, eli kaikki neste haihdutetaan omavaraisesti ajon aikana.

      Eipä tarvi jonotella uusavuttomien kanssa septiasemille imuttamaan jotain hyttysen kusirakon kokoisia paskatankkeja tyhjäksi!

      • Asuako_huussissa

        Ulkohuusin saisi rakentaa perässä hinattavaan jollaan


    • EiMissäänTapauksessa

      Kompostorissa biomassa hajoaa ja tuotoksena runsaasti hiilidioksidia, joka kulkeutuu veneen sisältä ilmakehään ja aiheuttaa koko maapallon tuhoutumisen kun se on sitä kaameaa AGW-myrkkyä.

    • TotuudentorviII

      Elekke ny kehakko. Miksi kuskaisi paskaa mukanaan, kun sen voi heleposti pumpata suoraan meree.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe