Perussuomalaisten presidenttiehdokkaan Laura Huhtasaaren "kompuroiminen" presidentinvaalien tenteissä aiheutti puolueessa melkoiset tunnekuohut.
Presidenttikilpaan oli lähdetty toiveikkain mielin, mutta oman ehdokkaan selvästi vajavainen kokemus, osaamattomuus, keskustelutaidon hallinta ja epäpätevyys muihin ehdokkaisiin verrattuna tulivat vääjäämättä esille, ihan alkumetreistä lähtien.
Soinin aikana koettu JYTKY vaihtuikin nyt ANTIJYTKYKSI eikä sitä ollut kannattajien keskuudessa vellovien kommenttien perusteella helppo niellä.
Mikähän on nyt Huhtasaaren tulevaisuus politiikassa? Murskaantuiko oman unelman ohessa myös persujen tulevaisuus?
Presidenttikilpaan oli lähdetty toiveikkain mielin, mutta oman ehdokkaan selvästi vajavainen kokemus, osaamattomuus, keskustelutaidon hallinta ja epäpätevyys muihin ehdokkaisiin verrattuna tulivat vääjäämättä esille, ihan alkumetreistä lähtien.
Soinin aikana koettu JYTKY vaihtuikin nyt ANTIJYTKYKSI eikä sitä ollut kannattajien keskuudessa vellovien kommenttien perusteella helppo niellä.
Mikähän on nyt Huhtasaaren tulevaisuus politiikassa? Murskaantuiko oman unelman ohessa myös persujen tulevaisuus?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Persujen kannatushan oli tosiaan eduskuntavaaleissa vielä yli 19 prosenttia, nyt ei lähelläkään sitä.
Olihan tää varsinainen mahalasku.
Laura oli kyllä mulle pettymys.Äänestin numeroo 5 ja jos voisin ni peruisin nyt.Hävettää ja nolottaa vietävästi.Persujen peli taitaa ny olla pelattu.
Sanoo suvakkitrolli :) Laura oli hyvä, ja menestyi hyvin. Tuli kolmanneksi ja sai enemmän ääniä kun vasemmistopuolueet yhteensä! Ja perussuomalaiset ei ole enään se sama. Sieltä pakeni nämä luopiot ja petturit. Nyt Perussuomalaiset on tosi jees !
Eipä tainnu saada laura montaakaan ääntä, eiköhän ne hänen saamat äänet olleet niitä protestiääniä jonkun takia. Joukossamme kun on joitain sellaisia jotka eivät vaan voi tunnustaa että Niinistö on parhainta mitä suomella on ollut sitten 30 vuoteen!!!
Jaa..? Google : Sauli niinistön vaiettu salaisuus.
Uudet kannatuslukemat näyttivät jälleen persuille kaapin paikan, todellisuudentajuahan heillä ei ole.
TOSIASIAHAN on että laura sai enemmän ääniä kun sdp vas YHTEENSÄ !! siis laura sai enemmän ääniä kun sdp ehdokas ja vas ehdokas yhteensä. Mut tätähän nämä suvakkikakarat ei vaan tajua.
Kuten+sanottu,+todellisuudentajuahan+persuilla+ei+ole,+mutta+minä+kerron+tämän+oikein+hitaasti.+Siis+KOK+ja+SDP++aivan+omassa+tasossaan,++/-+++20%,++Kepu+ja+vihreät+ainoat+keskisuuret.++Siellä+pienpuolueiden+joukossa+VAS+meni+persujen+edelle.+++Siinä+on+nyt+persulle+raiskaustilastoa,+otti+se+nyt+päähän+miten+tahansa,+heh.
Hihhih, hyvin sanottu.
Kyllä se on vaikeeta noille persuille ymmärtää, että homma meni reisille, taas kerran.
Tulee tässä mieleen se vitsi, jossa muurahainen istui karhun niskassa ja piti leuoillaan kiinni karhun turkista. Kaverimuurahaiset huusivat yhteen ääneen jostakin alhaalta maan rajasta, että "kurista se Oskari, kurista se" :D
Samanlaista uhoamista on nyt TAAS persuilla, vaikka peli on menetetty.
Persuista ei tule koskaan, EI KOSKAAN minkäänlaista suunnan näyttäjää suomalaisessa politiikassa.
Nyt on jo havaittavissa näilläkin palstoilla näitä takinkääntäjiä, jotka kieltävät koskaan kannattaneensa perussuomalaisia.
Rotat jättävät uppoavan laivan.
Kansalaisaloite tulossa vaaleihin liittyen.
Vai kok ja sossut samalla tasolla? Ei ole. Jos täytyy nimetä joku eilisen puolue niin se on tuo sdp.
En kauheesti viitsisi elvistellä jos olisin erehtynyt heitä äänestämään. Tosin eipä tuossa mänttilän kokoomuksessakaan kehuista ole, mutta se nyt on onneksi vaan mänttilän ongelma
Olisiko Herra soinin takinkäännöllä jotain osuutta?
Jos kerran Soinikin ymmärsi jättää persut, niin se oli selvä merkki muillekin. Siis merkki jättää uppoava laiva.
Persujen syöksykierre alkoi jo siitä ja Laura Huhtasaaren tunarointi vain kiihdyttää sitä.
Jäljellä on kohta enää rakkikoiraklikki, joka räksyttää ja louskuttaa pensaan alla piilossa = internetin kätköissä.
Voi tätä myötähäpeän määrää.
Raunon kanssa samaa mieltä. Sitä vain ihmettelen, että kehutaan hänen kykyään sanoa "suoraan miten asiat ovat". Mitä se hyödyttää jos ei tee mitään asioiden korjaamiseksi.
persujen toiminta perustuu vaan mamu-vastaisuuteen, muuta ideologiaa ei heillä ole, joten eivät saa mitään aikaankaan. Kaikki oikeasti tätä maata koskevat asiat saadaan vähin äänin vietyä läpi, kun persut saa yleisön seuraamaan vaan omia pelleilyjään. En ole äänestänyt, enkä tule äänestämään persuja koskaan.