Haapavesi nousuun! Mutta miten?
Ideoita talouden elvyttämiseen?
Kettu-
371589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
No viakralla.
Piikki kiinni viptelttaan. Jokainenmaksakoon omat.
Kunnon bileitä vaan kaupungin laskuun uuteen viihdekeskukseen Kylpyläsaareen .
Tuulimyllyjen valojen välkkyessä ympärillä horisontissa kitataan kaljaa auringonlaskuun.
Siinä ne velatkin rupeaa tuntumaan saatavilta, näin unohtuu maalliset murheet ja voimme käydä iloisin mielin kohti uusia seikkailuja.
Nouseeko hoopovesi, entä jussilla? Oli muuten häntä muistuttava ilma hesassa kun pressa kunniankomppaniaa tarkasteli.
Jussi on aina wähän jäykkänä.
Kyllä ne Kepun akat tietää,mitä tehdä.
Eihän tämä nykyinen hallitus / valtuusto tätä kuprua ole ehtinyt tehdä. Haapavedellä vain ei osata reagoita asioihin silloin kuin pitäisi. Tämä talouden vaje juontaa pitemmältä ajalta. Nyt uusilla on kovat paineet saada asioita kuntoon. Kyllä kouluja tulee kaatumaan ja uusikin pitäisi rakentaa. Nyt pitäs katsoa kun uutta rakennetaan, että oman alueen / kunnan yrittäjät sen tekisivät. Jäisi veromarkat työpaikkojen muodossa omaan kuntaan. Eikä lähetä taas hakemaan mallia jostain ympäri suomea ( sekin maksaa) vaan tehdään itse sellainen kun oma tarve vaatii. Pitää luottaa omaan osaamiseen ja saada toisetkin siitä kiinnostumaan....
Markkuhan tässä oman pussiin pelaa. Olet kaatamassa kyläkouluja ja halajat ehkä, että oma rakennusfirmasi saisi urakat. No, sinullahan on vain yksi ääni. Sanot että nykyinen hallitus ja valtuusto ei ole tätä aikaan saanut. Oikein. Mutta itse olet istunut siellä jio kohta 20 vuotta. Olet siis suurimpia syyllisiä. Omaan pussiinko pelaat?
Ja oman rakentamisen valvonta ja jatkoseuranta asiallisesti
sehän vaatii vain sen, että paikalliset tekevät sellaisen tarjouksen koulun rakentamisesta, joka on edullisin.
Haapaveeltä ei löytynyt edes tekijöitä runkovesilinjan tekoon,vaan urakoitsija otettiin Haapajärveltä,joten veromarkat valuu sinne,samaan aikaa kun Haapavetiset makaa kotona ja imetään veroilla ja vesimaksuilla kuiviin.
Voisin kaivaa sellaisen linjan lapiolla,
jos ei kiirettä ole.
Olisi se hienoa että tämä Jussikin alkas vihdoinkin kantamaan kortensa kokoon.
Haapavesi nousee koko ajan, kuten koko pohjola.
Melkein sentti vuodessa ilman ideoitakin.
http://www.maanmittauslaitos.fi/tutkimus/teematietoa/maannousu
Käännetään vain ne käyrätaulukot ylösalaisin, kyllä se siitä kun väki uskoo että menne hyvin. Uskohan riittää kaikille.
Eiköhän+olisi+aika+jo+viimeinkin+esim+nostaa+kaupungin+omistaman+kaukolämmityksen+kulutusmaksut+normaaliksi+,siis+lämmön+hinnan+korotus+30--+50+%+.
erittäin hyvä idea. kaukolämmön hinta täällä on selvästi maan keskitasoa matalampi. siitä saadaan tuloja kunnalle. veden hintaa nostivat jo ja veroprosentti on jo tapissa.
Kuntalaisten köyhdyttäminen ei paranna kunnan taloutta, se tappaa kunnan pystyyn. Pitäisi saada ulkopuolista rahaa virtaamaan kuntaan, eli myyntiä kunnansta ulospäin.
Ensimmäiseksi tulisi tutkimustuloksin osoittaa, paljonko rakennuskuution lämmittäminen kaukolämmöllä todellisesti maksaa kaikkine kuluineen ? Otettakoon aluksi vaikkapa kymmenen eriaikoina rakennettuja rakennusta tutkittaviksi ja tulokset julkisesti näkyville.
Hyvä idea! Sillä ne asiat saadaan kuntoon! Suurin kaukolämmön käyttäjä tällä hetkellä on kunta itse. Voishan sillä perusteella toisaalta vähän vuokria nostaa....
Näyttää olevan runsaasti tyhjiä asuntoja, ikkunat autioina ja lumet kynnyksillä, eri puolilla kylää. Kaupunki on menettänyt paljon vuokratuloja?
Uusia yrityksiä kaivataan. Mikähän siinä on ettei niitä saada Haapavedelle vaikka täällä on hyvä palvelujen tarjonta. pitäskö elinkeinovirkailijan olla aktiivisempi?
Pitää äkkiä näpytellä tää idea tänne, ennen kun se unohtuu, etusormitekniikalla tottakai.
Eli Hoo... Haapavesi nousuun:
Kuten Sipilä on töllössä toitottanut koko ajan, tekemätöntä työtä on vaikka kuinka paljon. Eli työnantajat istuu työmaalla tekemättömän työn äärellä voivottelemassa, että jos sattuisi joku työtön ilmaantuun paikalle, voisi tätä työtöntä sitten pyytää tekemään nuo tekemättömät työt, jotka ilmeisesti vaan kertyy täille työpaikoille jostain kumman syystä, ja kun ei se työnantaja kerran pääse siitä tekemättömän työn ääreltä edes palkkaamaan ketään töihin, luuseri, niin näille työantajille voisi joku työtön neropatti kehittää älykännykkään sellaisen äpsin, oikeastaan pelin, niin ku se pökemon gou, tai mikä se nyt olikaan, ja työnantaja voisivat sitten laittaa tähän peliin kaikki tekemättömät työnsä ja työttömät vosivat sitten pelata tätä peliä, ja kulkea kännykät tanassa ympäri Hoo.. Haapavettä tekemässä näitä tekemättömiä töitä. Näin nämä luuseri, eli saamattomat tekemättömän työn työnantajat saisivat jonkun tekemään nämä tekemättömät työt ja sosiaalipummit, siis entiset työttömät, saataisiin töihin.
Saataisiin vihdoinkin nämä luuserit ja sosiaalipummit löytämään toisensa, siitä voisi tulla sellainen onnellinen loppu. Kaksi sielua saataisiin kohtaamaan ja maailma muuttuisi hieman paremmaksi.
Ps. En ole invalan idiootti.
Puolueettomasti
kaukolämmöstä maksetaan kulutuksen mukaan.
Jos jokin "lato" on harva, niin..kulutuksen mukaan.
Mitä siinä on selvittämistä. Joitavaa populistista höpinää.
Kyllähän se niin on, että järki käteen. Jos kaikki kustannukset kuntalaisilla on tapissa,
niin niitä maksavia kuntalaisiahan on kohta todella vähän. Tulonsiirroilla elävillehän
se on yksi ja hailee. On siellä yksi toinenkin ryhmä, jolle se on yksi ja sama.
Ei säästöjä saa verottamalla. Rakenteet ja toiminta on ainoa mahdollisuus.
"Asiantuntija" porukkaa, ei omaa etua ajava ryhmä miettimään ja ideoimaan asioita.
Ei tehdä ideoinnista kankea ja byrokraattista. Avoimesti asioita ja ehdotuksia
esille, jos niitä yleensä löytyy. Sieltä saattaa putkahtaa hyviäkin ajatuksia esille.
Ei se konsulttikaan katsoa asiaa kuin ulkopuolisena
jostain vinkkelistä.
Kiihkeinä aikoina aikoina kannattaa ottaa huomioon, että se suurin viisaus ei välttämättä
asu "kunnallispolitikoissa", ei myöskään kyläpolitointia tai populismia harrastavissa piireissä.
Löytyykö Haapavedeltä hieman sitä viisauttakin?
Ei se, että on mukava mies (tai nainen) riitä.
Kumpa olisitta ees niitä pilkkaamianne " invalan idiootteja". niillä on melekeen tuhat teollista työpaikkaa ja eniten lehemiä suomesa.
Nivalalla menee hyvin, Kärsämäellekin on saatu uusia yrityksiä. Sievissä laajentaa Sievitalo ja kenkätehdas. Pitäskö miettiä mitä meillä on ja missä olemme vahvoja ja koettaa ammentaa sieltä . Betonitehdas, Puukaluste, rakennusteollisuus ( väkeä koulutetaan rakennuspuolelle) Löytyiskö sieltä mahdollisuuksia?... Kuten aiempi kirjoittaja viittaa, viisaus voi olla kansalaisissa.
Vireämpää elinkeinopolitiikkaa kaupungin taholta kaivataan kovasti. Naapureihin menee rakennusalan yrittäjät, täällä odotellaan vanhojen hallien ovella, että voisin näitä esitellä. Ei edes kaupungin nykyisten yritysten kasvumahdollisuuksia kysellä ja niissä autella. Ei näin työpaikkoja ja uusia yrityksiä kuntaan saada. Nähtyhän tämä jo on.
Tiettömien taipaleitten taakse ei kukaan lähde yrittämään, kun valtateitten jarautateitten varsilla sekä satamien ja lentokenttien lähelläkin on paikkoja.
Näinpä se on, ei edes kantatie tasoista liikenne väylää mene pitäjän halki.
Ei kannata mistään suuremman mittaluokan yrityksistä haaveilla.
Työvoiman koulutus kasvukeskuksiin ja tuulimyllyt tulee äkkiseltään mieleen mihin vois panostaa.
Onhan täällä tie, ainakin kesällä.
Lentokenttäkin on.
Kylpyläsaaressa on satama.
Rautatienpätkäkin löytyy.
Ainoa mikä puuttuu, on ilotalo.
Tuulimyllyjen alla ei kukkaa rupia asumaan , eikä kaivosten lähellä.
joo puuttuu se kaupungin syke. susien kans ei oo hääviä.
Hypoteesi: Jos kyläkoulut remontoidaan, se maksaa 1,5 miljoonaa euroa. On esitetty laskelmia, että yhden koulun sulkeminen tuo 400000 euron säästöt vuosittain. Viidessä vuodessa siis yhden koulun sulkemisella saisi 2 miljoonan säästöt. Jos kaikki kyläkoulut menisi kiinni, niin säästö olisi siis 8 miljoonaa. Ja siihen vielä tuo 1,5 miljoonaa, joka säästyi kun ei tehty remonttia. Lähes 10 miljoonaa viidessä vuodessa. Eikö totta? Sillähän saa uuden koulun?
koulukeskustelu teillä on ny jatkun u tauotta viimeset 15 vuotta. edelleen jatkuen
Tehdään uusi PYÖREÄ jäähalli ja liikenneympyrä sen ympärille.
Ei sitä ympyrää tulekkaan. Näin kerrottiin. Liian iso homma pienelle kylälle.