Onecoin huijauksen tehnyt ryhmä tämän jälkeen.,

Kiinnostunutlukija

jos tuo OneCoin nyt sitten todetaan rikolliseksi pyramidi huijaukseksi niin miten asiat tulevat etenemään. Dr Johtajatar, tuskin on edes esiintynyt omalla nimellään ja henkilöllisyydellään, jos on niin uudet henkilöllisyydet on varmaankin rakennettu valmiiksi jo aikoja sitten. Tuollaisella rahamäärällä saa ostettua jo helposti koko koplalle vaikka uuden korvaavan suvun, jonka henkilötiedoilla mennään jatkossa eteenpäin ja plastiikkakirusgian avulla saadaan ulkonäkökin muutettua niin että ei ole enää tunnistettavissa.

Homma vaatii kärsivällisyytta ja taitoa, mutta sitäkin enemmän pokkaa, että malttaa olla hiljaa ja kehumatta koskaan kuinka ison huijauksen on onnistunut tekemään ja että on itse ollut sen toteuttamassa.

Näistä palstan kirjoituksista olen antanut itseni ymmärtää, että päätekijät Suomalaisia myöten ovat kadonneet näyttämöiltä jo viime vuoden puolella, pitääkö se paikkansa ?

18

4537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JaksaTollasta

      Lue apina ny palstaa eka, miljoona kertaa näitä jauhettu

      • Kiinnostunutlukija

        Okei Paviaani, voitko linkittää johonkin missä aiheesta kirjoitetaan. En ole aiheesta juuri aiemmin hakenut tietoa. Miksi jauhat näitä miljoonia kertoja, onko sulla paljon hävittyjä rahoja näissä jutuissa, vai olitko kateellinen silloin kun muut lähtivät mukaan ja sulla ei ollu rahaa ?


      • TriRuija

        Eikös taloudellinen riippumattomuus maistukaan hyvältä ku noin pinnaa kirraa?


      • onkotuttuujuttuu
        Kiinnostunutlukija kirjoitti:

        Okei Paviaani, voitko linkittää johonkin missä aiheesta kirjoitetaan. En ole aiheesta juuri aiemmin hakenut tietoa. Miksi jauhat näitä miljoonia kertoja, onko sulla paljon hävittyjä rahoja näissä jutuissa, vai olitko kateellinen silloin kun muut lähtivät mukaan ja sulla ei ollu rahaa ?

        Siin on paviaaneille faktaa https://www.youtube.com/watch?v=OhvmjS3NuWk


      • OnecoinKeskinen

      • Kiinnostunutlukija

        Jännä että tuo Tuurin puhuja lähti Suomeen asti kosiskelemaan asiakkaita...


    • ilukjhkjnli.kjmli.k

      Miten niin "JOS"

      JOS todetaan pyramidiksi?

      Voi vattu s...tana sentään mitä spekulaatiota!

      Jos, miten niin JOS? Eikö ALUSTA saakka ollut 100% selvää, että kyseinen systeemi on pyramidipaskaa.
      iaanit
      Kuka olisi muuta luullut, paviaanit!

    • Kyllä ne kaikki - suomalaisetkin - ovat kadonneet hiljaisuuteen. Ei kuulu MAAJOHTAJAstakaan mitään. Kovin on hiljaista. Ja tänä vuonna piti mennä pörssiin ja julkistaa "valuutta" vaihdettavaksi. Ei taida tapahtua koskaan ...

    • CryptoKing

      Jos.... Siis "kun". Älykkäälle kansanosalle se on ollut päivänselvää alusta asti. Yleensä älykkäille on tunnusomaista tutkia huolellisesti tällaisten pop-up- rikkauden lähteet. Jo pienellä pöyhimisellä on tämänkin ponzin luonne käynyt ilmiselväksi. Onhan keulakuvasta alkaen ns. ylälinja ollut joko aiemmin talousrikoksista tuomittuja, etsintäkuulutettuja tai muuten vastaavista kusetuksista tunnettuja. Liittyviä termejä ovat ternimaito, wincapita, emgoldex, hevoslinimentit jne, lista on loputtoman pitkä. Yhteistä on se, että he kaikki ovat lähteneet mukaan vain huijatakseen sitä vähemmän älykästä kansanosaa. Yksinkertaisesti halveksittavaa ja vastenmielistä. Ennen vanhaan näihin käytettiin tervaa ja höyheniä ja ajettiin kylän miesten toimesta pois. Ei kaikki ollut ennen huonommin.

    • KärsimysJaKipu

      Uskomatonta mutta totta. Juttelin eilen henkilön kanssa, joka on yrittäjä ja tekee teollisuuden alihankntaa, töissä varmaan 10 ukkoa jne.

      Menee ihan hyvin, pysyy leivässä ja uudehko 320 Mese alla, talo ja mökki. Painaa pitkää päivää ja on varmasti ansainnut taloudellisen menestyksen. Ei kaveri rikas ole, mutta hyvin kuitenkin pyyhkii.

      Hän kertoi jotain uskomatonta, kun piipahdimme kaffella. On mukana Coinissa ja kertoi, että yhtiö aikoo vapauttaa ensi vuonna Coinin "kaikille ostettavaksi" jonka seurauksena "isot ostajat ryntäävät ostoksille" ja coinin kurssi lähtee rajuun nousuun.

      Siis mitä h....ttiä? Luulin, että viimeinenkin Coin-uskovainen olisi luovuttanut, mutta tämä kaveri - siis ihan tolkuissaan oleva - selitti silmät kirkkaina tuollaista soopaa!

      Pohdin tuota asiaa ja päättelin, että noita samankaisia tapauksia täytyy olla paljon, jotka eivät ole perehtynyt itse systeemiin, eivätkä ole nähneet ponzia vaan ajatelleet ihan vilpittömästi, että kyseessä on "vähän niin kuin Bitcoin" jne.

      Voi luoja, noita täytyy olla paljon, jotka näin ovat luulleet ja tulleet harhautetuksi pahan kerran. Nyt kun homma kosahtaa, todetaan vain että "sijoitin vain sen verran, kun uskalsin hävitä" Elämä jatkuu, ja kun kaveri keväällä mökillään alkaa saunanlämmitykseen ja avaa ensimmäisen 5.5% lonkeron - miettii lauteilla, että olisihan se ollut jännä juttu, kun olisi tullut iso nousu, mutta tällä kertaa ei lykästänyt. Kaveri kirjaa tappiot, eikä edelleen tiedä, että tuli huijatuksi raskaan sarjan ponzin toimesta.

      Jotekin surullista. Miksi osalla ihmisistä on niin pahasti menneet asiat pieleen, että huijaavat tietoisesti ihmisiä. Jos kaiken tuon energian kanavoisi johonkin hyvään - tiedä mitä saisi aikaiseksi. Ilmaisesti on vain niin, että iosa ihmisistä on luonnostaan pahoja, eikä muiden menetykset ja kärsimys paljoa paina.

    • FaktaakinVälillä

      "Jotekin surullista. Miksi osalla ihmisistä on niin pahasti menneet asiat pieleen, että huijaavat tietoisesti ihmisiä. Jos kaiken tuon energian kanavoisi johonkin hyvään - tiedä mitä saisi aikaiseksi."

      No eikös juuri tuntemasi yrittäjä ole saanut aikaiseksi, kun työllistää n. kymmenen ihmistä ja talouskin tuntuu olevan keskimääräistä paremmassa kunnossa???

      " Ilmaisesti on vain niin, että iosa ihmisistä on luonnostaan pahoja, eikä muiden menetykset ja kärsimys paljoa paina."

      Oletko koskaan miettinyt miksi asiakkaat eivät tee esim. OneCoinista rikosilmoituksia, vaan niitä yllyttävät tekemään vastustajat, jotka ovat muka meistä tunkkien rahoista huolissaan ja tulevat ilmeisesti hyväntahtoisesti tänne palstalle haukkumaan tunkit lukuisia kertoja päivittäin?

      Minäpä kerron sinulle salaisuuden. Verkostoijat ovat ystävystyneet vuosikymmenten aikana ja he ovat tietty viiteryhmä sukulaisia, työkavereita, ystäviä Suomesta ja ulkomailta joista voidaan olla vakuuttuneita että he kantavat vastuunsa itse eivätkä näinollen keikuta yhteistä venettä ja viimevuosina nämä herrasmiessopimukset on tiimeissä kirjattu mustaa valkoiselle ja varsinkin jos joku uusi tuntematon pyrkii verkostoon niin hän allekirjoittaa tiiminvälisen verkostosopimuksen.

      Edelleen haluan muistuttaa, että syytteitä ja tuomioita jotka julistetaan valheellisilla sivustoilla ja suolimurojen päiväunissa ei ole mitään merkitystä vaan edellytetään, että yritystä kohtaan on nostettu viranomaistutkinta---> esitutkinta---->syyteharkinta-----syytteet ------->tuomiot.

      Esim. Suomesta;
      Emcoldeksista edettiin tuo viranomaistutkinta----->esitutkinta, mutta edes syyteharkintaan ei edetty, koska siihen ei löytynyt edellytyksiä. = Toimii edelleen lukuisissa maissa, myös Suomessa.

      OneCoinista edettiin viranomaistutkimukseen, mutta edellytyksiä edes esitutkintaan ei löytynyt.Piste! = Toimii edelleen n. 190 maassa, myös Suomessa.

      • tononnrfnvd

        Miten se Onekoini toimii, kun koko "johto" juoksi karkuun jo aikoja sitten?

        Youtubessa on Bulgarian poliisin kuvaamaa filmiä, kun tekivät iskun Onecoin toimistoon, JOSSA EI OLLUT ENÄÄ KETÄÄN PAIKALLA!

        Poliisi takavarikoi Onecoin tietokoneet kuitenkin.
        Kuvamateriaalista käy ilmi että Ponzin kehittäjillä on ollut todella kiire kadota "maan alle".


      • Hyvähuonobisnes

        Minusta tuntuu että Faktaakin välillä nimimerkillä kirjoittava henkilö on ihan vilpittömästi uskonut kaikkiin hienoihin puheisiin ja vakuutteluihin eventeissä, mitkä on järjestetty juuri luomaan sitä kuvaa minkä kirjoittajakin on saanut yrityksistä.

        Ameriikka on esimerkiksi pullollaan yrityksiä, joilla on mahtavat esittelyvideot kertomassa menestyksestä ja onnistumisestä jo siinä vaiheessa kun yritystä vasta ollaan perustamassa. Kuvia isoista tilaisuuksista ja sitten haastatteluja mukaan lähteneistä, joiden elämä on muuttunut täysin. Sitten vuokrataan jonkin ison hotellin auditorio, järjestetään tarjoilu ja houkutellaan mukaan uusia jäseniä, vaikka entisiäkään ei perustajien lisäksi vielä ole oikeasti ollut. Jotkut näistä yrityksistä ovat onnistuneet ja menestyvät, mutta suurin osa kaatuu siinä vaiheessa kun pyramidi ei enää kanna, sillä siihen periaatteeseen ne usein rakentuvat.

        Mukaan kannattaa aina tiety lähteä ja heti alkuvaiheessa nimenomaan, jotta voi saada uusia jäseniä, jotka tuovat rahaa niille ensin mukaan lähteneille, nimenomaan...

        Tämä porukka sitten on aina se sama, vuodesta toiseen. Yhdessä lähdetään mukaan ja koitetaan kaikki saada enemmän ja enemmän uusia jäseniä sinne alas, jotta saadaan enemmän rahaa sinne yläpäähän ja siitä alaspäin. Toimiihan se. Toimisihan ne ketjukirjeetkin, kun vaan kaikki laittaisivat rahat listan ylimpinä oleville ja hankkisivat aina vaan uusia mukaan lähtijöitä.

        Olisikohan se mahdollinen saada lain mukaan luvalliseksi, jos kertoisi heti alkuvaiheessa, että ei tässä oikeasti mitään tuottavaa välinettä ole, homma perustuu siihen että uudet jäsenet tuovat rahaa, joista jokainen aikaisemmin mukaan lähtenyt saa siivunsa ja homma jatkuu niin kauan kuin uusia jäseniä tulee. Silloin olisi heti tiedossa että parhaat puhujat, vakuuttelijat ja saarnamiehet tulevat tekemään rahaa niiden onnettomien avulla, jotka lähtevät uskomaan asiaan ja unohtavat että heistä itsestään ei loppujen lopuksi olekkaan saarnamieheksi tai uusien asiakkaiden hankkijoiksi.

        Ameriikassa on isot markkinat ja paljon enemmän hyväuskoisia ihmisiä, siellä rahan tekeminen näillä on paljon helpompaa, kuin Suomessa, jossa ympyrät ovat pieniä ja lähes jokainen verkosto kauppias on jo saanut oman lähipiirinsä kerran mukaan, vain nähdäkseen että ei se oikeasti toiminutkaan. Silti jokainen uusi juttu on nyt todellakin sellainen joka toimii.

        Lähitulevaisuudessa markkinoille tulee kapseleihin sullottu hedelmien ja marjojen kuorista valmistettu tuote. Kaiken maailman antioksidantin lähde, jonka käyttäjät vannovat heti tuotteen tullessa markinoille, että juuri tämän tuotteen käyttämisen vuoksi ei ole flunssaa tai muitakaan sairauksia ollut enää moneen vuoteen. Sitten se on ihan omasta ittestä kiinni. Pysyykö siellä kotona ja odottaa että joku tulee purkin ostamaan vai tekeekö sen eteen töitä ja sitä kautta rikastuu.


    • Kommentoimatta onekoinistin väitteiden sisältöä, niin tämä on TODELLAKIN ensimmäinen ASIALLINEN kirjoitus koinistilta/verkostomarkkinoijalta.

      Tästä LÄMMIN kiitos!

      Palaan kommentteihin kohtapuoliin, tämä oli vain lämmittelyä, MUAHAHAMUAHAHAAA

      TAASEN!!

    • Hyvähuonobisnes

      Avotampio_ :lle hieman yli 10 vuotta sitten harmittelin, kun en ollut paikalla eräällä työmaalla, missä muurari oli pitänyt luennon mahtavasta valuuttaohjelmasta ja valinnut muutaman "luotettavan" kaverin mukaan kuulemaan lisää. Jäin ulkopuolelle, onneksi.

      Jonkin kuukauden päästä törmäsin asiaan kun puolitutun tuttu otti yhteyttä ja kyseli kuulumisia kuin paraskin tuttava jostain menneisyydestä. Sitten alkoi kertomaan kuinka on päässyt mukaan isoon juttuun ja haluaisi puhua siitä lisää. Soitteli ja soitteli, kunnes oli pakko käydä kahvilla.

      Mahtava ohjelma, jolla sai asiantuntijoiden avulla tehtyä moninkertaisia voittoja valuuttakaupalla. Kannattaisi lähteä mukaan ja antaa luottokortin tiedot niin saisi sitten sinne tilille tuloutettua voitot ilman veroja.

      Kuulosti todella hyvältä, lupasin harkita. En kuitenkaan voinut käsittää kuinka yhtä valuuttaa ostamalla ja vaihtamalla sitä uudelleen ja uudelleen toisiin valuuttoihin, voisi pääoma moninkertaistua tuosta vaan, joten tyhmyyttäni jätin osallistumatta.

      En päässyt piireihin silloin, joten ei ole minulle tarjottu jatkossakaan näitä mahtavia mahdollisuuksia. Tai no on, ternimaitoa ja jotain pesuainetta. En vaan ymmärtänyt että sen purkin saatuani minun olisi pitänyt tulla asian suhteen uskoon ja alkaa itsekkin jakamaan niitä läheisilleni.

      En ole ikinä kuullut että mistään tuollaisesta olisi loppujen lopuksi seurannut hyvää kaikille mukaan lähteneille, kuten niissä on tapana vakuutella. Pakko näitä on nyt sivusta seurata niin tietää harmitella sitten kun se oikeasti toimiva löytyy.

      Tänään käy pörssit kuopassa ja notkahtaa se ihan oikeakin kryptovaluutta. Vähemmällä stressillä pääsee kun ei lähde pelaamaan, vaikka olis kuinka vakuuttavat eventit ja luotettavat saarnamiehet

      • Juuri näin! Ei lisättävää.

        Mutta nyt off-topic: tämä mainio videonpätkä muropalstalta antaa uskoa että huumori jatkuu:

        https://youtu.be/wgZTYWGYjk4

        Ehkä onecoinia ei olekaan vielä kuopattu! Ehkä saamme vielä lisää huumoria vesipäiltä!!

        MAUAHAHAMUHAHAHAAAAAA

        Poijjaat!! Taasen!


      • Avotampio_ kirjoitti:

        Juuri näin! Ei lisättävää.

        Mutta nyt off-topic: tämä mainio videonpätkä muropalstalta antaa uskoa että huumori jatkuu:

        https://youtu.be/wgZTYWGYjk4

        Ehkä onecoinia ei olekaan vielä kuopattu! Ehkä saamme vielä lisää huumoria vesipäiltä!!

        MAUAHAHAMUHAHAHAAAAAA

        Poijjaat!! Taasen!

        Niin siis en ymmärrä bulgariankielestä paljon mitään, venäjää puhun kyllä säälittävästi. Mutta keksiikö kukaan mikä on se mainio Beethovenin sinfonia mikä tuolla taustalla kuuluu? Järkyttävän mahtava taustamusiikki !!
        ( ai niin, hymiöt unohtui jos VEKKULI sattuisi palstoille: :-) :) :)
        (ja vielä kerran :) VEKKULIlle :)

        POIJJAAT!!


    • SalmarFin

      Louhikaa, älkää piipittäkö!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      223
      4468
    2. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      22
      3379
    3. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      262
      1945
    4. Taas varoitusta lumesta ja jäästä

      Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,
      Maailman menoa
      6
      1663
    5. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      38
      1227
    6. Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?

      Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?
      Suhteet
      161
      1189
    7. Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.

      https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin
      Maailman menoa
      97
      913
    8. Sulla on upeat pakarahalihakset

      todella hyvä muoto...
      Ikävä
      30
      757
    9. Uskotko että halaatko

      Kaivattuasi koskaan vai et?
      Ikävä
      63
      755
    10. Tiistaipäivää pakkastakin on

      Hyvää päivää huomentakin. Olin vähän kaupungilla käymässä 😊❤️🌞❄️☕
      Ikävä
      176
      740
    Aihe