Samat hinnat

Olemme Oulussa kaikki taksit Otaxi-takseja. Tietääkö joku voimmeko toimia kaikki saman brändin alla, yhteisellä tilausnumerolla ja yhteisillä hinnoilla? Työkaverini kertoi keskustelleen jonkun lakimiehen kanssa ja hän oli sanonut ettette voi toimia niin. Piti kiellettynä kilpailulain vastaisena tapana toimia. Miten teillä muilla on tarkoituksena tehdä?
16867
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Meilläkin on samat hinnat, on sovittu että nostetaan 30 prosenttia nykyisistä hinnoista. Se on Berner-lisä. Vähemmän kyytejä enemmän rahaa!

Äänestä

Melko Urpo lakimies.

Äänestä
  • Tilanne on vielä epäselvä. Kilpailuvirasto selvittää asiaa parhaillaan.

    Äänestä

  • Ei varmasti selvitä.

    Äänestä

  • Uskossa on hyvä elää.
    Jo syksyllä Liikenneviraston, Trafin ja Kilpailuviraston järjestämässä kiertueella asia kerrottiin. Silloin asia luvattiin kertoa syksyllä, mutta asia ei ole yksinkertainen. Juridisesti sovitut hinnat ovat kielletty, mutta löytyykö perusteluja yhtenäihinnoille sitä selvitetään.

    Äänestä

Miten saman välityksen taksit edes voisivat olla keskenään eri hintaisia? Jokaisen on oltava halvin. Välityskeskus välittää lähimmän vapaan autonsa ja asiakas kilpailuttaa keskukset, ei sen sisäisiä autoja. Alle välityshintaan jos kyydin haluaa, niin tilataan suoraan autoilijalta, niin kuin nytkin. Tässä ei mikään muutu, paitsi keskusten kyydit kallistuvat niissä paikoissa, joissa ei ole kilpailua. Eli muutamaa isointa kylää lukuunottamatta koko maassa.

Äänestä
  • Oikeastaan pitäisi kysyä, että miten jatkossa välityskeskukset voivat toimia. Jokaisessa puhelussa pitää kertoa hinnat. Tämä vaatimus ei koske Kelan ja kuntien maksamia kyytejä, sillä ne ajetaan kilpailutetuilla hinnoilla. Muut kyydit siirtynevät erilaisiin appeihin.

    Äänestä

  • Mielellään keskus niitä kertookin kunhan vain jaksat kuunnella 1.99e per min.

    Äänestä

  • Kkv kirjoitti:

    Oikeastaan pitäisi kysyä, että miten jatkossa välityskeskukset voivat toimia. Jokaisessa puhelussa pitää kertoa hinnat. Tämä vaatimus ei koske Kelan ja kuntien maksamia kyytejä, sillä ne ajetaan kilpailutetuilla hinnoilla. Muut kyydit siirtynevät erilaisiin appeihin.

    Appeihin siirtyminen riippuu takseista. Paikkakunnat, joissa jotain siviililiikennettä on, ovat jo Valopilkussa, tai muussa digivälityksessä. Kapakoiden purku ei vaadi taas välitystä lainkaan.

    Ilman yhteiskunnan kyytejä pillit voi laittaa pussiin jo Jyväskylän kokoisessa kaupungissa ja se on maan seitsemänneksi suurin taajama. Siellä riittää nykyisellään 2-4 kyytiä siviiliajoa autolle päivässä ja suurin osa autoista ei ole ajossa.

    Äänestä

  • Valopilkku ei täytä tulevan lain vaatimuksia ja siksi se on nyt myynnissä. Sille haetaan ostajaa, jolla olisi resursseja kehittää tuote vastaamaan tulevia vaatimuksia. Valopilkkuun satsaajat tippuvat kyydistä 1.7., tarvitaan parempia appeja. Kotimaisia ei taida löytyä, joten katseet on suunnattava rajojen ulkopuolelle.

    Yhteiskunnan kyydit eivät siirry appeihin, joten ne hoidetaan perinteisin keskusten voimin. Juuri nyt Kela kilpailuttaa omaa toimintaansa. Voittaja on se keskus, joka lupaa suurimmat alennukset ajoista. Vertailupohjana on nykyinen taksa. Eli jatkossa Kelan ajoista ei saada samaa rahaa, kuin nykyisistä Kelan ajoista. Mitä sanoo kuskit, hyväksyvätkö he palkan alennukset - tuskin. Eli autoilija joutuu antamaan alennusta Kelan ajoista ja nostamaan kuskien palkkaprosenttia. Kannattavauus romahtaa. Uusia asiakkaita on siis saatava, mistä ja miten? Tämän kysymyksen ratkaisijat pärjäävät, muille saattaa tulla nälkä...

    Äänestä

Täytyy perustaa kilpaileva välitys keskus esim ataxi niin sitten on kilpailua ja ei oo määräävää markkina asemaa. Laittaa kolminkertaiset hinnat otaxiin verrattuna. JOS joku tilaa sieltä kyydin niin käy vara autolla hoitamassa sen.

Äänestä

Tuntuuhan se oudolta jos me kaikki Otaxilaiset olemme samanhintaisia. Voisimme nostaa hinnat tuplaksi, ei ole muita.

Äänestä

Kokeilkaa. Sitten tiedämme saatteko tuomion. Suomessahan viranomainen ei osaa opastaa tai neuvoa mutta syyttää ja tuomita se osaa. Jos vaikka erehdyksessä toimitat väärällä päivämäärällä varustetut paperit rekisteriin ja se huomataan joskus tilikauden päätyttyä, saat syytteet väärennöksestä ja rekisterimerkintärikoksesta vaikka vastaanottavan viranomaisen olisi tullut tarkistaa ennen rekisteröintiä faktat. Kaikesta huolimatta tämä ei saa syytettä virkavirheestä vaan on vastuusta vapaa. Ja yrittäjä saa tuomionsa.

Äänestä

Viranomainen ei anna tietenkään neuvoja. Odottavat vesi kielellä, että pääsevät RANKAISEMAAN ja SAKOTTAMAAN pienyrittäjiä. Aikamoinen sakko tulee kkv:ltä meille jos olemme samanhintaisia. Ei tienny Otaxin hallituksen jäsen voidaanko olla samanhintaisia, mutta olemme kuitenkin.

Äänestä

Ei tietenkään viranomainen anna neuvoja. Se RANKAISEE ja SAKOTTAA. Odottavat vesi kielellä että pääsevät kurittamaan pienyrittäjiä. Ei tienny meillä hallituksen jäsen voidaanko olla samanhintaisia, ollaan kuitenkin.

Äänestä

Toki jos olette kaikki Otaxi välityksen alaisia takseja, voitte ja kannattaakin ajaa samalla taksalla. Liian monimutkainen taksarakenne heikentää asiakkaiden luottamusta ja sitä myöten kyytejä.

Jos kukaan ei teidän kanssa Ouluun tule kilpailemaan, niin olette onnekkaita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Otaxitaksi kirjoitti:

Olemme Oulussa kaikki taksit Otaxi-takseja. Tietääkö joku voimmeko toimia kaikki saman brändin alla, yhteisellä tilausnumerolla ja yhteisillä hinnoilla? Työkaverini kertoi keskustelleen jonkun lakimiehen kanssa ja hän oli sanonut ettette voi toimia niin. Piti kiellettynä kilpailulain vastaisena tapana toimia. Miten teillä muilla on tarkoituksena tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu