mitkä 5 automerkkiä ovat mielestänne rata-automaisimmat ajaa? kun puhutaan perheautoista civic ja accord kokoluokista.
1. --
2. --
3. --
4. --
5. --
1. --
2. --
3. --
4. --
5. --
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Riippuu tietysti, mitä rata-automaisuudella tarkoitetaan, mutta jos ajatellaan hyvää kaarrekäytöstä, johdonmukaista alustaa, hyvää pitoa, tunnokasta ohjausta, niin sanoisin, että yleisesti ottaen... (yksittäiset mallit ovat sitten asia erikseen)
1. Alfa Romeo
2. Mini
3. BMW
4. Saab
5. Audi
pölö. Osta mosse.
Volkkarin Golf VR6 oli kyllä aika rouhee ajettava, tosin ihan vaan nopeassa maantieajosssa. Radalla en ole ajanut millään.
...Citroen Xantia Activa 2.0:lle radalla.
Niin, tosin kyseisessä Sitikassa on formuloissakin kielletty aktiivijousitus.
Auto kallistuu kuin moottoripyörä sisäkaarteen puolelle.
Olen itse ajanut ko. autolla. Niitä on Suomessa rekisterissä noin satakunta.
VR6:n ajo-ominaisuudet eivät ole hyvät liiallisesta etupainoisuudestaan johtuen.
Onko esim. Porschen henkilöautomallit (ei Cayenne) kysytyssä kokoluokassa?
Ne ainakin olis ylivoimaisesti eri maailmassa japseihin verrattuna!
Useimmat Porsche häviävät rata-ajossa esim. Skyline GT-R:lle. Paremmat Porschet pääsevät Skylinesta eroon vain tehoylivoimansa ansiosta, alusta niissä on huonompi.
Kyllä totuus on se että uudet porschet jättää ajo-ominaisuuksissa tuon nissanin.
Todistit juuri tietämättömyytesi... jaa mutta yrititkö vain provoilla?
Uudet ja uudet.
Ota samaa ikäluokkkaa oleva Porsche, ei pärjää. Vasta yli sadan hevosvoiman tehoerolla alkavat Porschet karistaa R34:aa.
skyline on menestynein auto suhteessa ajettuihin kilpailuihin. porsche ja bmw protestoivat nissanin pois vakioauto ratasarjoista, jolloin skylinen ilmiömäinen voittoputki saatiin loppumaan. huom. kilpa-autot ovat about 10-20 vuotta edellä nopeita katuautoja
Katsoppa tuo video:
ftp://3siuser:[email protected]/non3svids/BestMotoring_JDM_vs_SuperCars.avi
Huomaa seuraavat seikat:
Porsche oli tuolloin tuliterä uutuusmalli
Porschessa tehoa paperilla 140 hv enemmän, käytännössä noin 100 heppaa enemmän kuin Skylinessä.
Porsche jumalattoman paljon kalliimpi kuin Skyline.
Ja kuinkas kävikään? Porsche voitti äärimmäisen niukasti, Skyline kakkonen, mutta mutkaisilla osuuksilla Porschea nopeampi. 911 voitti niukasti, mutta vain suuren tehonsa ansiosta, alusta siinä oli huonompi.
Oma lukunsa ovat esim NSX ja Ferrari (400hv), joilla ei ollut mitään sijaa tässä kamppailussa. Corvetten menestys lähinnä nauratti, sen alusta on auttamattoman huono tiukkaan rata-ajoon.
Jos Skylineen pistettäisiin viriosaa sillä rahalla, mitä hinnaneroa oli Porscheen, se jättäisi kaikki sarjavalmisteiset Porschet taakseen, aina nykypäivään saakka.
Todisteita Skylinen ylivoimasta on netti pullollaan, joten pidetään se suu kiinni, jos ei ole mitään järkevää sanottavaa.
mistä ja minkä mantereen vakioautosarjasta Porche ja BMW on protestoineet Nissanin ulos.
Ihan vaan tiedoksi että Porche ei osallistu eikä ole osallistunut vakioautosarjoihin. Olisi hauska tietää sen vakioautosarjan säännöt joihin Porchen tuotteet edes teoriassa sopisi.
Australiasta tai jostain Aasian maasta voi löytyä kilpasarja johon mainitsemasi autot mahtuisi.
Mitä tulee BMW:hen, tehdas tukee Schnizeriä ja kansallisia maahantuojien ylläpitämiä talleja. Tuki kattaa Euroopassa ajettavia alle 2000 cm3 sarjoja. Em. sarjoissa BMW kärsii etuvetoisia autoja suosivista luokittelusäännöistä (esim. takavetoisten minimipaino on määritelty suuremmaksi ja moottorin max. kierrosluku rajoitettu etuvetoisia matalammalle tasolle jne..)
Kyllä siinä vaan niin 90-luvun alussa kävi, että Nissan protestoitiin ulos monista sarjoista, jossa se oli ylivoimainen.
kauden -91 jälkeen eri rata-sarjoissa ympäri maailman voittamaton skyline protestoitiin ylempään N1-sarjaan. bmw(m3-teamit) ja FORDIN RS500-teamit protestoivat. Menestksekkäimpänä aikana tuli 33voittoa 18kuukaudessa. Porschella oli sarjassa käsintehty kilpa-auto,nissanilla viri-katuauto. Tekniikan Maailma totesi -89:skyline on maailman paras,ainakin ajettavuudeltaan. Nyt saamaan on päässyt mitsun LancerEVO Extreme 343hv.