Moi,
koitin veroprosenttilaskuria ja mennyt yli 3h googlettamalla, voisiko täällä joku asiasta perillä oleva kertoa paljon toiminimi maksaa veroa näillä summilla jos pääomatuloksi on valittu 0% yleisen 20% sijaan. Voisin yrittää soittaa veroneuvontaan mutta kokeillaan täällä ensin.
Haluaisin vaan tietää paljon meillä suomessa pitää maksaa toiminimellä veroa jos ansaitsee tämän verran voittoa:
1. 30 000 euroa vuodessa voittoa
2. 45 000 euroa vuodessa voittoa
3. 60 000 euroa vuodessa voittoa
4. 72 000 euroa vuodessa voittoa
Arvonlisäveroa ei tule maksettavaksi koska voitto tulisi ulkomaille suomesta myydyistä tuotteista.
Kiitos
Toiminimen ansiotulon veroprosentti selväksi?
1
1191
Vastaukset
- jhjhhg
3 tunnin googletuksella et päässyt edes näin pitkälle?
https://www.vero.fi/yritykset-ja-yhteisot/tietoa-yritysverotuksesta/tuloverotus/liikkeen-tai-ammatinharjoittaja/
"Jaettavasta yritystulosta vähennetään pääomatulo-osuus ja erotukseksi jää ansiotulo-osuus. Nämä ansiotulot lisätään sinun muihin ansiotuloihisi, esimerkiksi palkkatuloihin. Verotus ansiotuloista on progressiivinen."
Veron laskeminen onnistuu vaikkapa veroprosenttilaskurilla
https://prosentti.vero.fi/VPL2018/Sivut/Aloitus.aspx?kieli=fi-FI
Muista laittaa laskuriin kaikki muutkin yrittäjän saamat ansiotulot, koska ne vaikuttavat veroprosenttiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061