Moi,
koitin veroprosenttilaskuria ja mennyt yli 3h googlettamalla, voisiko täällä joku asiasta perillä oleva kertoa paljon toiminimi maksaa veroa näillä summilla jos pääomatuloksi on valittu 0% yleisen 20% sijaan. Voisin yrittää soittaa veroneuvontaan mutta kokeillaan täällä ensin.
Haluaisin vaan tietää paljon meillä suomessa pitää maksaa toiminimellä veroa jos ansaitsee tämän verran voittoa:
1. 30 000 euroa vuodessa voittoa
2. 45 000 euroa vuodessa voittoa
3. 60 000 euroa vuodessa voittoa
4. 72 000 euroa vuodessa voittoa
Arvonlisäveroa ei tule maksettavaksi koska voitto tulisi ulkomaille suomesta myydyistä tuotteista.
Kiitos
Toiminimen ansiotulon veroprosentti selväksi?
1
1178
Vastaukset
- jhjhhg
3 tunnin googletuksella et päässyt edes näin pitkälle?
https://www.vero.fi/yritykset-ja-yhteisot/tietoa-yritysverotuksesta/tuloverotus/liikkeen-tai-ammatinharjoittaja/
"Jaettavasta yritystulosta vähennetään pääomatulo-osuus ja erotukseksi jää ansiotulo-osuus. Nämä ansiotulot lisätään sinun muihin ansiotuloihisi, esimerkiksi palkkatuloihin. Verotus ansiotuloista on progressiivinen."
Veron laskeminen onnistuu vaikkapa veroprosenttilaskurilla
https://prosentti.vero.fi/VPL2018/Sivut/Aloitus.aspx?kieli=fi-FI
Muista laittaa laskuriin kaikki muutkin yrittäjän saamat ansiotulot, koska ne vaikuttavat veroprosenttiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1262668
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562137Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.241721- 1291528
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641288- 681283
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?711210- 891055
- 90979
- 128931