"GePSästystä hirvillä

GEPSITÖN

Homma karannut käsistä ! Meillä pistetään vanhan liiton miehet takapassiin tuulen yläpuolelle ! GPS-miehet asemiin sopiviin paikkoihin tuulen alapuolelle ! Kun hirvi saa vainun yläpuolisista passimiehistä niin pyörtää myötäiseen , sieltä on hyvä ajaa eteen GPS:in näyttämään paikkaan mistä hirvi yrittää metsäautotien yli ! Nämä GPS-miehet useasti ovat niitä joilla ei ole edes omaa koiraa metsässä vaan kyttäilevät toisten koiria jopa useaa koiraa samassa ajossa ! Kun on selvinnyt mistä hirvi yrittää yli ajetaan tuhatta ja sataa eteen kivääri ladattuna etupenkillä ! Samat naamat vuodesta toiseen sitten ampuvat myös hirvet joten ei nuoremmilla/vanhan liiton miehillä joilla ei ole Gepsiä ole myöskään mitään mahdollisuuksia päästä ampumaan hirveä ! Tällaiseen pitää ehdottomasti puuttua , siinä ollaan lähellä metsästyslain pykälän rikkomista sikäli kun välittömästi auton pysäytyksen jälkeen ammutaan ! Vain harvat kuitenkin uskaltavat avata suunsa asiasta kokouksissa tai metsällä ! Nämä GPS-miehet ovat myös puheenjohtajan ja jahtipäällikön suosikkeja ja perseennuolijoita joita lisäksi seurassa yritetään tunkea kaikkiin mahdollisiin luottamustoimiin ! Tämä homma tulee ennen pitkää johtamaan siihen että maanomistajametsästäjät sanovat maansa irti ja perustetaan uusia seuroja joita johdetaan "tasavertaisuuden periaatetta noudattaen" !

6

4001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PuhelinKartalla

      Siis eikö lähes kaikilla ole puhelin johon nuo koirat saa näkyviin 10€/kausi?

      • eikeps

        Laitahan lisää tietoa tosta 10€ /kausi systeemistä ! Nähdäkseni koirien seurantaan pitää olla lisenssi tutkan valvistajalta ! En tiedä näistä mitään !


    • turpaantulee

      Juu näin se vaan on. Taidan lyödä kuonoon ensikaudella gps metsästäjää jos vaan itse teossa tapaan autosta pomppimasta saatana. Hiekkakintaalla vielä hieron naaman.

    • vainharrastus

      Meillä ainakin jahti on tasapuolista kaikille. Ei määrää koiramiehet eikä koirattomat. Silloin se on mielekästä kaikille. Olen kyllä lähtenyt maitteni kanssa sellaisesta porukasta jossa yksi "jahtipäällikkö" pohjois-korealaiseen tyyliin hallitsi kaikkea ja vittuili osalle ja mielisteli toisia. Koko porukka hajos.

    • OoAhAhAh

      Todellisena v.liiton metsästäjänä, se takapassi on parhautta ja sitä parempaa mitä taaempana niin jahtiporukka ei pääse häiriöksi, elikkä, mennään soveltuvaan kohteeseen hirviltä huomaamatta, sitten kutsutaan eläimet hollille. Kolmekin ellei enemmänkin, voi ehtiä kaatamaan yhdeltä kutsulta. Saatava liha ei ole maitohapoilla olevaa stressilihaa.

    • jänkäkoira

      Näihän se nykyään menee ei niitä montaa seuraa ole jokka perinteisesti pyytää koiralla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2663
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      107
      1890
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1566
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      24
      1276
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      24
      1108
    6. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1022
    7. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      993
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      95
      988
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      126
      977
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      343
      853
    Aihe