Mikä on luotettavin TSI-moottori? Kaksilitraisesta ei paljon löydy tietoa, mutta ilmeisesti 1.4 ja 1.8 voivat olla ongelmallisia? Entä 1.2?
Vastaukset 16
- ei.mikään.skodakone
Osta audin moottori ja modaa se skodaan. Se on tehty länsiosista ja priima osista. Sen tyyppi lienee TSFI
- eppunormaali
Eieiei. Pitää laittaa Ladan moottori. Se on kriitikoiden mukaan ainoa oikea vaihtoehto.
- köysi_kiristyy
samat ongelmat noissa kaikissa tsi moottoreissa on. öljynkulutus, runsas polttoaineenkulutus, päästöt, jakohihna katkeaa ennenaikaisesti ym ym.
- 1.2TSI
Ketju 1.2 TSI on yksinkertainen kasiventtiilli, yhden nokka-akseliin kone. Ei vie öljyä, suorituskyky parempi kuin vapari 1.6-litraisissa ja menee vähällä bensalla.
- Yarisman
kaikissa vokkelo konsernin bensamoottoreissa on tuo öljynsyönti ongelma tämä koskee myös litraista ja 1,2 l moottoria. Myös näille moottoreille on ominaista suuri kulutus ja heikko kestävyys. Turbot ja jakopää ovat murheenkryynejä. Harva moottori ketää satatuhatta ilman täysremonttia. Monasti on jouduttu jo 30tkm paikkeilla vaihtamaan koko moottori.
- 1.2TSI
Yarisman kirjoitti:
kaikissa vokkelo konsernin bensamoottoreissa on tuo öljynsyönti ongelma tämä koskee myös litraista ja 1,2 l moottoria. Myös näille moottoreille on ominaista suuri kulutus ja heikko kestävyys. Turbot ja jakopää ovat murheenkryynejä. Harva moottori ketää satatuhatta ilman täysremonttia. Monasti on jouduttu jo 30tkm paikkeilla vaihtamaan koko moottori.
Vokkeloa en tunne, jokin kiinalainen feikki-brändi Volkswagenista, joka on maailmanlaajuisesti tunnettu autonvalmistajien ykkönen?
Ihan omaa tyhmyyttä lähteä netistä tilailemaan jotain vokkelon "alkuperäistä Volkswagen-laatua" vastaavaa kopio-p*sk**...
- 2.0kiinnostaa
Kiitos vastauksista. Miten sen kaksilitraisen kanssa on? Eikös se ole hihnalla? Olisi mukavaa kuulla ensikäden kokemuksia vaikka eipä noita paljon tarjolla ole.
- 1.2TSI
2.0 TSI Skoda = RS Octavia.
- toyotakestääVWei
http://www.tuulilasi.fi/uutiset/tsi-ja-tfsi-moottorit-syovat-liikaa-oljya-tyyppivika
http://www.iltalehti.fi/autouutiset/201710182200469303_oa.shtml
https://m.iltalehti.fi/autouutiset/201710192200472258_oa.shtml
https://yle.fi/uutiset/3-8002604
http://www.iltalehti.fi/autot/2015051119668901_au.shtml
Luotettavuus on Toyotan ominaisuus-VW jotain ihan muuta - Slaissea
Volkwagenin kertakäyttö kulttuuriin perustuva tekniikka ei herätä luottamusta missään määrin.
- Kovarassi
Tuo 2 litranen taitaa lujin olla.voi päästä sen 60tkm ilman vikoja.
- mistänäitäsikiää
Heh heh, takamettän aasintuntija taas vauhdissa...
- VWpommiteikelpaa
Kuvaavaa on kun tiedustelin toyota kauppiaalta yariksen taustatietoja niin myyjän kuullessa että tulee VW vaihdossa muutui äänensävy.
Autoliikekkään ei saa VWskodiaan myytyä eteenpäin-että silleen- pomminvarmaprovosulla
Niin, ne vain laittaa ne hyvään hintaan kaupan ja odottaa, ettei kukaan osta. :D
https://www.auto1.fi/skoda/octavia/148376
http://www.autotie.fi/vaihtoautot/Skoda/Octavia/BSB-588/1821
https://www.auto1.fi/skoda/octavia/100816 - J.Orma
pomminvarmaprovosulla kirjoitti:
Niin, ne vain laittaa ne hyvään hintaan kaupan ja odottaa, ettei kukaan osta. :D
https://www.auto1.fi/skoda/octavia/148376
http://www.autotie.fi/vaihtoautot/Skoda/Octavia/BSB-588/1821
https://www.auto1.fi/skoda/octavia/100816Mitäs kriitikko tähän?
Tojotan hybriti jyrää meitin?!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 61371
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671048Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.226851- 68775
- 63768
- 71692
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22656Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?136631Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66599Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32578- 35549
- 54533
- 55528
Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?101497- 38489
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.41485Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40483- 30473
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri19451Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20443