Mikä on luotettavin TSI-moottori? Kaksilitraisesta ei paljon löydy tietoa, mutta ilmeisesti 1.4 ja 1.8 voivat olla ongelmallisia? Entä 1.2?
Luotettavin TSI?
16
2626
Vastaukset
- ei.mikään.skodakone
Osta audin moottori ja modaa se skodaan. Se on tehty länsiosista ja priima osista. Sen tyyppi lienee TSFI
- eppunormaali
Eieiei. Pitää laittaa Ladan moottori. Se on kriitikoiden mukaan ainoa oikea vaihtoehto.
- köysi_kiristyy
samat ongelmat noissa kaikissa tsi moottoreissa on. öljynkulutus, runsas polttoaineenkulutus, päästöt, jakohihna katkeaa ennenaikaisesti ym ym.
- 1.2TSI
Ketju 1.2 TSI on yksinkertainen kasiventtiilli, yhden nokka-akseliin kone. Ei vie öljyä, suorituskyky parempi kuin vapari 1.6-litraisissa ja menee vähällä bensalla.
- Yarisman
kaikissa vokkelo konsernin bensamoottoreissa on tuo öljynsyönti ongelma tämä koskee myös litraista ja 1,2 l moottoria. Myös näille moottoreille on ominaista suuri kulutus ja heikko kestävyys. Turbot ja jakopää ovat murheenkryynejä. Harva moottori ketää satatuhatta ilman täysremonttia. Monasti on jouduttu jo 30tkm paikkeilla vaihtamaan koko moottori.
- 1.2TSI
Yarisman kirjoitti:
kaikissa vokkelo konsernin bensamoottoreissa on tuo öljynsyönti ongelma tämä koskee myös litraista ja 1,2 l moottoria. Myös näille moottoreille on ominaista suuri kulutus ja heikko kestävyys. Turbot ja jakopää ovat murheenkryynejä. Harva moottori ketää satatuhatta ilman täysremonttia. Monasti on jouduttu jo 30tkm paikkeilla vaihtamaan koko moottori.
Vokkeloa en tunne, jokin kiinalainen feikki-brändi Volkswagenista, joka on maailmanlaajuisesti tunnettu autonvalmistajien ykkönen?
Ihan omaa tyhmyyttä lähteä netistä tilailemaan jotain vokkelon "alkuperäistä Volkswagen-laatua" vastaavaa kopio-p*sk**...
- 2.0kiinnostaa
Kiitos vastauksista. Miten sen kaksilitraisen kanssa on? Eikös se ole hihnalla? Olisi mukavaa kuulla ensikäden kokemuksia vaikka eipä noita paljon tarjolla ole.
- 1.2TSI
2.0 TSI Skoda = RS Octavia.
- toyotakestääVWei
http://www.tuulilasi.fi/uutiset/tsi-ja-tfsi-moottorit-syovat-liikaa-oljya-tyyppivika
http://www.iltalehti.fi/autouutiset/201710182200469303_oa.shtml
https://m.iltalehti.fi/autouutiset/201710192200472258_oa.shtml
https://yle.fi/uutiset/3-8002604
http://www.iltalehti.fi/autot/2015051119668901_au.shtml
Luotettavuus on Toyotan ominaisuus-VW jotain ihan muuta - Slaissea
Volkwagenin kertakäyttö kulttuuriin perustuva tekniikka ei herätä luottamusta missään määrin.
- Kovarassi
Tuo 2 litranen taitaa lujin olla.voi päästä sen 60tkm ilman vikoja.
- mistänäitäsikiää
Heh heh, takamettän aasintuntija taas vauhdissa...
- VWpommiteikelpaa
Kuvaavaa on kun tiedustelin toyota kauppiaalta yariksen taustatietoja niin myyjän kuullessa että tulee VW vaihdossa muutui äänensävy.
Autoliikekkään ei saa VWskodiaan myytyä eteenpäin-että silleen- pomminvarmaprovosulla
Niin, ne vain laittaa ne hyvään hintaan kaupan ja odottaa, ettei kukaan osta. :D
https://www.auto1.fi/skoda/octavia/148376
http://www.autotie.fi/vaihtoautot/Skoda/Octavia/BSB-588/1821
https://www.auto1.fi/skoda/octavia/100816 - J.Orma
pomminvarmaprovosulla kirjoitti:
Niin, ne vain laittaa ne hyvään hintaan kaupan ja odottaa, ettei kukaan osta. :D
https://www.auto1.fi/skoda/octavia/148376
http://www.autotie.fi/vaihtoautot/Skoda/Octavia/BSB-588/1821
https://www.auto1.fi/skoda/octavia/100816Mitäs kriitikko tähän?
Tojotan hybriti jyrää meitin?!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252416- 1132031
- 1131657
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421523Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91457Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016120996Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87955Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35947Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15939