Pelkotilat pilaa elämän. Ahdistus ja pelot taitaa olla oireyhdistelmäni nimi.
Terapiaan en jaksa vyyhtini kanssa. Kunnallisesti en edes pääse.
Pitäisi seota lääkärin edessä kai, että se edes uskoisi terapian tarpeen.
Mitkään rauhoitusharjoitukset, mindfullness tai yrttiteete eivät tehoa.
Millä itse rauhoitatte itseänne ?
Mikä olisi hyvä lääke ? Ja myös mitä lääkettä ei ainakaan kannata alkaa käyttää pahojen haittavaikutusten takia ?
Onko mitään rauhoittavaa, pelkoa vähentävää, jota mahdollisesti voisi ottaa tarvittaessa ?
Tai mikä vaan lääke, joka tehoaa, että voisi joskus nauttia elämästäkin ?
Mikä olisi hyvä pelkotilojen lääke ?
9
496
Vastaukset
- XXXxxxxx634
Sen haluaisin itsekin tietää... Mutta hei, ehkä tiedän jotain... Kaikki on kuitenkin korvien välissä. Ihminen rankaisee itse itseään. Syyllisyyden tunne voi olla lapsena opittua ja eri kulttuureissa sitä koetaan aivan eri asioista. Sitten on ulkonäköpaineet, muiden asettamat, mutta taitaa ne itse asettamat olla ne korkeimmat... Itse asettaa itsellee ylikorkean vaatimustason... Ehkäpä vanhemmat eivät koskaan olleet tyytyväisiä. Jos toinen vanhemmista oli masentunut ja alkoholisti (ajoittainkin), niin sekin voi johtaa monenlaiseen neuroosiin lapsilla.
- sarakko
Miten olisi vaan käsitellä pelkonsa? Miksi vetää huumeita ja pilata terveytensä loppuiäksi piittaamattomuuden vuoksi?
- motiveissor
Pelkotilojen lääke on se että kohtaa pelkonsa, sillä se lähtee millä tullukin.
- pahavaivaseon
Niin,jos se olisikin noin helppoa mitään lääkkeitä ei edes tarvittaisi,mutta ei se ole.
- kuolema.ei.peloita
Itselläni ollut tuo sama tilanne. Olen pelännyt eri asioita koko muistetun ikäni. Nuorena miehenä tutustuin ranskalaisen Emile Couenin itsesuggestiooppaaseen.
Tilasin sen pienen lehtileikkeen takia. Nyt olen vanha mies. Harjoitan edelleen psykofyysisiä harjoituksiani. Ne vaikuttavat hyvin hitaasti, mutta antavat kuitenkin varmuuden oikealla polulla kulkemisesta. - 984567
Itsellä ei oikein auta mikään lääke. Bentsoja, väsyttäviä psykoosilääkkeitä ja väsyttävää allergialääkettä on kokeiltu. Parhaassakin tapauksessa lääke voi väliakaisesti lievittää oiretta mutta varsinainen syy jää hoitamatta. Eli itse kallistun psykoterapian suuntaan. Helppoa ja mukavaahan se ei ole mutta kun edistyy niin se on monta kertaa parempaa kuin mikään lääke. Olen käynyt Kelan tukemassa kuntoutuspsykoterapiassa, josta maksan omavastuuta n, 13 e/kerta.
skitsofreniaa...
- gjcjxhxhxh
Lopeta alkoholin ja kofeiinin käyttö. Kokeile Magnesiumia(hyvin imeytyää) ja Karnosiinia.
- Viesti-Poistettu
Jokin musiikki voisi rauhoittaa.
Voisit kokeilla vaikka tämän yhtyeen kappaleita.
https://www.youtube.com/watch?v=TF4Orx0765Q
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083