hei
olen joskus vuosia sitten ottanut pikalainan ja maksanut sen pois, sen jälkeen pyysin asettamaan ikuisen laina kiellon jonko he s.postin kautta vahvistivat asettaneet.
olin ahdingossa viikko sitten niin pyysin laina kiellon purkua niin he poistivat luottokiellon ja hain ja sain uuden lainan, vaikka olimme sopineet ikuisesta laina kiellosta
onko minulla oikeus peruuttaa laina? niin että maksaisin lainan kokonaisuudessa ilman korkoja/kuluja?
ikuinen luottokielto
7
3361
Vastaukset
No jos teet niille niitä korkoja ja kuluja niin siitä seuraa äkkiä se, että eivät lainaa vaikka olisit miljonääri ja haluaisit.
Kuluttajansuojalain mukainen etämyynti voi tähän ehkä käydä, eli peruminen alle 2vko aikana ja huomioiden pankkipäivät mutta voi olla että pääset sitten mustalle listalle timewasterina.- O-MAr
eiköhön alkuperäisen viestin kirjottaja haluakkin päästä "mustalle listalle" kyseiseen paikkaan jos on halunnut saada ikuisenlainakiellon heille, ja miksi miljönääri haluaisi olla missään tekemisissä pienlainojen kanssa.. (kuin korkeintaan lainan myöntäjä puolella)
- saaperuuttaaaa
Käsittääkseni AINA on mahdollisuus peruuttaa luotto 14 vrk sisällä. Maksat silloin pääoman koron siltä ajalta, kun laina on ollut käytettävissäsi, eli ne päivät siihen saakka kunnes maksat sen takaisin. Ota heti yhteys lainanmyöntäjään, yleensä haluavat peruutukset kirjallisesti.
- Kinuri
Kirjallinen peruutus voidaan tehdä s-postin välityksellä, kunhan siinä on allekirjoitus ja valokuvakin riittää kameran/puhelimen kautta.
- Pikaaaaa
Ensimmäisenä kannattaa varmaan kysyä luotonantajan mielipidettä. Voi olla, että heillä oli vain joku virheymmärrys, ja ovat sen takia joustavampia.
- Kinuri
Itselläni oli laina Vivukselta jo useaan otteeseen ja hoidin pois, mutta sitten tuli ongelma etten itse saanut omiani takaisin, joka viivästyi noin kuukaudella. Sitten maksoin koska olin ilmoittanut sinne ja siellä hyväksyttiin, eikä peritty kuin pieni korko viivästyneelle laskulle. Luulin, että pysyn entisenä asiakkaana koska ongelmia ei ollut kunhan sen koron vain maksoi kk. Nyt huomasin, että vuosikorko olikin noussut yli tuhanteen, joka on laitonta suomessa, jollei ole saanut erioikeuksia? Esim. jos oli 130€ lasku niin korko oli kk 19€ . sitten jos nosti 2100€ niin kk maksu ei ollutkaan niin suuri kuin nykyisin. Tyydyin kun aina pystyin hoitamaan jos itse sain omat korvaukseni. Yksi epäonninen kerta niin meiltä loppui yhteistyö Vivuksen kanssa ja Vivuksen puolelta tuli tyssäävä päätös. Olisin käyttänyt, mutta he katkaisivat välit.
- hsuuu3h33g
Kuluttajalla on oikeus peruuttaa kuluttajaluottosopimus 14 vuorokauden kuluessa sopimuksen tekemisestä tai siitä myöhäisemmästä ajankohdasta, jolloin kuluttaja on saanut luottosopimuksen kirjallisesti tai sähköisesti. Jos sopimus toimitetaan kuluttajalle jälkikäteen, peruutusaika alkaa kuluttajan saatua sopimuksen.
Luoton peruuttamisesta on ilmoitettava luotonantajalle kirjallisesti tai muuten pysyvällä tavalla, esimerkiksi sähköpostilla. Syytä luoton peruuttamiseen ei tarvitse kertoa.
Luotonantaja voi vaatia luoton peruuttamisesta korvausta, jos peruuttamiskorvauksesta on kerrottu ennen sopimuksen tekoa ja siitä on maininta sopimusehdoissa. Korvauksen määrä on yleensä luoton korko siltä ajalta, jonka luotto on ollut luotonsaajan käytettävissä.
Jos luotto otetaan etämyyntinä eli sähköpostilla, puhelimella tai muulla viestintävälineellä, luotonantajan oikeus korvaukseen riippuu mm. luoton suuruudesta:
- 200 - 75 000 euron suuruisessa luotossa luotonantaja saa vaatia luoton koron ajalta, jonka raha on ollut luotonsaajan käytettävissä
- alle 200 euron tai yli 75 000 euron luotossa luotonantaja saa vaatia luoton todellisen vuosikoron ajalta, jonka raha on ollut luotonsaajan käytettävissä. Näissä luotoissa peruuttamisoikeuden käyttäminen saattaa siis tulla kalliiksi.
Rahat on toimitettava luotonantajan tilille viivytyksettä, viimeistään 30 vuorokauden kuluessa peruuttamisilmoituksen lähettämisestä. Jos rahoja ei palauteta 30 vuorokauden kuluttua, peruuttaminen raukeaa ja alkuperäinen sopimus tulee voimaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016285Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088