Toimeentulotukea n.420 000 henkilölle.

Kokonaismäärä on 720 000 000 milj/€ eli keskimäärin yhtä henkilöä kohtaan vuodessa 1714,285 ja joka jaetaan 12 ja joka on 142,857/kk/henkilö. Oho, onpas mitätön summa, vai mitä?

Todella suuri loistuki, thätshitpoyys.

Yritystukea maksetaan n. 4,5mrd/vuosi ja sitä jaetaan n.40 500 yritykselle vuosittain, suurin tukien saaja oli aikaisemmin nokia, mutta meinasin unohtaa sen laskutehtävän, täällä kun nuo kertoinlaskijat niin niistä tykkäävät, eli 4 500 000 000€/40 5000 ja summa on keskimäärin per yritys menee kirkkaasti ykköseksi eli 111 111,11€ saa yksi yritys per vuosi ja se tekee yhden kuukaiden aikana 9259,259/kk/yritys eli eroa on, jos siis yksi yritys työllistäisi yhden henkilön edes päivä/viikko, niin toimeentulotukeen tarvittava rahamäärä pienenisi, mutta yrittäjältä jäisi se mersu vaihtamatta joka toinen vuosi.

Vertailu: toimeentulotuki kk 142,857/henkilö ja yritystuki kk 9 259,259/yritys.

Mielestäni aika pieni ero yrityksen hyväksi, naurettavan pieni.
18546
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

No tollahan sitä muuttaakin työn perässä. Shtpoyskin vois vetää päänsä vaikka perseeseensä.

Äänestä

Yritykset tuottaa työpaikkoja, tuotteita ja saavat myydyistyä tuotteista rahaa jolla maksavat sitten TYÖTÄ tekevien työläisten palkat ja VEROT.

Siksi yritystuet ovat välttämättömiä että kalliissa suomessa edellä kuvatun mukaisesti toimivat firmat voisivat elää.

Toimeentulo tukea nauttivat suurimmaksi osaksi ihmiset jotka eivät tuota eivätkä tee mitään yhteiskunnan eteen.

Miksi näitä tukia pitää edes olla olemassa?

kjäh kjäh kjäh
näin sevain kuule on.

Äänestä
  • Yritystuet välttämättömiä ->tuottaa työpaikkoja -> myy tuotteita -> työntekijöiden palkat -> kalliissa suomessa.

    Jos et sitä tiennyt, suomessa on noin 800 000 työtöntä -> missä työllistävät yritykset -> yritystuet välttämättömiä -> toimeentulotukea nauttivat työttömät jotka irtisanottu työllistävistä yrityksistä -> kalliissa suomessa -> työttömät odottavat yritystuella tuettujen yritysten työpaikkoja.

    Jokin nyt mättää kun firmat elävät sillä, että vähentävät työpaikkoja -> osakkeen omistajille enempi osakeanteja -> miksi näitä tukia pitää edes olla olemassa?

    kjäh kjäh kjäh
    näin sevain kuule on.

    Äänestä

Joo kuule kertoisitko miksi työtön ihminen ei saa lainaa mistään kun noin se on vaan toikin. Siksi on tuet. Nykyaika on tää. EI sossu rupea kenenkää asuntovelkoja ainakaan maksamaan sen muutkin on tajunnu jo aikaa sitten. Jouvvut myyvä sen ja mennä vuokralle homostelemaan.

Äänestä

Kertositko+muuten+senkin+kuka+vatipää+ottais+lainaa+jossa+vuosikorot+paukkuu+yli+250+%+???

Äänestä
  • Kertoisitteko te kaksi vatipäätä, miksi ette kirjoita ketjun aiheesta, vaan sekoitatte tahallanne asian erilaiseksi, AVATKAA VATIPÄÄT VATIPÄÄ KETJU : "VATIPÄIDEN LAINAT".

    Äänestä

No siks kun tuo kjäh kjäh vatipää on just tällänen pikavippeihin sotkeutunut kusipää. Ja nyt syyttää siitä muita kun ei se oo kun oma vika.

Äänestä
  • Ymmärrän, mutta kun se ei auta lainoista selittää tässä ketjussa.

    Noille kjäh kjäh avopotilaille ei auta mikään, se kun on valkokauluksellinen yrittäjä keskituloisena painaa peräsuoli pitkällä sen 18h/kk

    kjäh kjäh kjäh
    näin sevaan olla menee

    Ps. unohdin mainita, ettei hän osaa edes kirjoittaa.

    Äänestä

  • Minä en ole vieläkään ymmärtänyt mikä hän on. Kiero kun korkkiruuvi ainakin kun tulee tänne länkyttämään paskaa.

    Äänestä

Mutta käys nyt hakee Siwasta iltakaljat, itsellä pääsikin jo loppumaan.

Äänestä
  • Ei se kiero ole, niin vitun tyhmä, että luulee olevansa kiero ja jonka osoittaa ylläoleva kirjoituskin jo, joka on hänen kirkpittamansa, ei kannata paljoa antaa auraa käteen, tyhmemmäksi vain muuttuu.

    Äänestä

siis suomen työttömyys perustuu täysin vastikkeettomiin työttömyystukiin.
elethan itsekin lukenut miten monia aloja vaivaa työntekijäpula vaikka maassa on 120000 työttömän armeija.

työttömät eivät halua töitä.

kjäh kjäh kjäh
näin se vain on

Äänestä
  • Suomalian työttömyys johtuu ja perustuu täysin vastiikkettomiin yritystukiin, jotka valuu sijoittajien taskuun.

    Paina sinä vain se 18h/kk peräsuolesi pitkällä, räkytä täällä loppu luppoaikasi.

    Äänestä

25.01.2018

Työ- ja elinkeinotoimistoissa oli joulukuun lopussa yhteensä 295 500 työtöntä työnhakijaa. Se on 62 600 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työttömien työnhakijoiden määrä lisääntyi edellisestä kuusta 24 200:lla.

Pitkäaikaistyöttömiä eli yhdenjaksoisesti vähintään vuoden työttömänä työnhakijana olleita oli 91 600, mikä on 30 400 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin. Yli 50-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli 110 900 eli 20 700 vähemmän kuin edellisenä vuonna samaan aikaan.

Nuoria alle 25-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli 9 800 vähemmän kuin edellisen vuoden joulukuussa eli yhteensä 38 300. Nuorten työttömyyksistä päättyi ennen kolmen kuukauden työttömyyttä tammi-joulukuussa keskimäärin 68,0 prosenttia, mikä on 5,2 prosenttiyksikköä enemmän kuin vuotta aikaisemmin.

Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin TE-toimistoihin joulukuun aikana 40 300 eli 3 200 enemmän kuin edellisen vuoden joulukuussa. Kaikkiaan TE-toimistoissa oli joulukuussa avoinna 78 300 työpaikkaa, mikä on 9 900 enemmän kuin vuosi sitten.

Tiedot ilmenevät työ- ja elinkeinoministeriön Työllisyyskatsauksesta.

Äänestä

Ulosotossa olevan ei kannata tehdä töitä. Jos saa velka järjestelyn senkään jälkeen ei kannata tehdä yhtään mitään koska sama toistuisi kuitenkin. Totahan paskaa tää on.

Äänestä

Pelkkää maataloustukea maksetaan Suomessa enemmän kuin työttömyystukea.
Lisäksi yritystukia maksetaan huomattavasti enemmän.N.6 miljardia
Haukutte sosiaalitukea saavia luusereiksi.
Miksette hauku yrityksiä ja maajusseja samoja rahoja saavina luusereiksi.

Äänestä

Olet väärässä.Kokonaismäärä on n. 4,5 miljardia.
Yritystukien määrä on n. 10,7 miljardia.
Miksi valtion pitää tukea esim Wahlroosin maanviljelysharrastelua tai Herlinin sonniharrastusta?
Haluan tukea kokoaikaista viljelijää,harrastakoot omilla rahoillaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lawetorder kirjoitti:

Kokonaismäärä on 720 000 000 milj/€ eli keskimäärin yhtä henkilöä kohtaan vuodessa 1714,285 ja joka jaetaan 12 ja joka on 142,857/kk/henkilö. Oho, onpas mitätön summa, vai mitä?

Todella suuri loistuki, thätshitpoyys.

Yritystukea maksetaan n. 4,5mrd/vuosi ja sitä jaetaan n.40 500 yritykselle vuosittain, suurin tukien saaja oli aikaisemmin nokia, mutta meinasin unohtaa sen laskutehtävän, täällä kun nuo kertoinlaskijat niin niistä tykkäävät, eli 4 500 000 000€/40 5000 ja summa on keskimäärin per yritys menee kirkkaasti ykköseksi eli 111 111,11€ saa yksi yritys per vuosi ja se tekee yhden kuukaiden aikana 9259,259/kk/yritys eli eroa on, jos siis yksi yritys työllistäisi yhden henkilön edes päivä/viikko, niin toimeentulotukeen tarvittava rahamäärä pienenisi, mutta yrittäjältä jäisi se mersu vaihtamatta joka toinen vuosi.

Vertailu: toimeentulotuki kk 142,857/henkilö ja yritystuki kk 9 259,259/yritys.

Mielestäni aika pieni ero yrityksen hyväksi, naurettavan pieni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu