Millaista aluetta Peipontie

putteri90

En kovin tunne Kontiolahtea ja Peipontieltä tarjottiin minulle asuntoa. Liekkö millaista aluetta se? Onko rauhallinen lasten takia?

18

2104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ukkonenko08

      Jos tulet kunnan elätiksi, on alue hyvä. Jos tulet veronmaksajaksi, en suosittele.

      • putteri90

        En ole kunnan elätiksi tulossa vaikka kunta asuntoa tarjosikin. Miksi se on silloin hyvä jos tulisin kunnan elätiksi?


      • ex-kirkonkyläläinen

        Peipontie ja Kotkantie ovat olleet perinteisesti ikävien tapahtumien alueita, asukkaat rauhattomia. Kontiolahdella on vähän kunnallisia vuokra-asuntoja, siellä missä on niin "siellä sattuu ja tapahtuu".


    • Kuusivuottaeikäsuotta

      Olen asunut nyt 6 vuotta Peipontiellä (omassa asunnossa) eikä minulla ole mitään pahaa sanottavaa alueesta. Olen viihtynyt tosi hyvin. Naapurit ovat olleet mukavia ja olen saanut monia tuttavia ja ystäviäkin naapurustosta. Vuokrataloissa asuu useita ulkomaalaisia, lähinnä perheitä, mutta heidänkin kanssaan olen tutustunut. Eivätkä he ryyppää tai rällää koskaan. Kaikki palvelut ovat lähellä ja ulkoilumahdollisuudet tosi hyvät - ja Höytiäinen on minulle tärkeä.

      • ukkonenko08

        Onhan siellä tosiaankin yksi monialan marketti.


      • putteri90

        Siis mikä :D


      • Minna100

        Niin millaista asua täällä Peipontiellä?

        Onko paikat siistinä ja onko asukkaat millaisia?

        Rauhallista?


      • slummialuehan.se.on
        Minna100 kirjoitti:

        Niin millaista asua täällä Peipontiellä?

        Onko paikat siistinä ja onko asukkaat millaisia?

        Rauhallista?

        "Niin millaista asua täällä Peipontiellä?"

        Miksi kyselet kun kysymyksestäsi päätellen asut siellä jo...?


    • kammottavaa

      Vuokrataloissa on yleensä ilkeitä lapsia, joilla ei ole käytöstapoja, riehuvat ja huutavat ja häiritsevät naapureita.

      • WOETOKKIINSA

        Kaikki lapset ovat samanlaisia jos vanhemmat eivät halua käyttää aikaansa lastenkasvatukseen. Niin moniongelmaisia ovat omakotitaloissa asuvatkin mutta huuto ei naapuriin saakka kuulu.


    • vitsaskinppu

      Eipä nyt saa kasvattaa lapsia kun on uusi laki. Jos vähän piiskalla ripsautat niin vankilaan heittäät. Onko se sitten ihme kun kurita kasvaat niin kunnijatta kuoloot.

    • vakiasukas

      Hyvä paikka tule vaan jos et ahdistu Somaliperheistä, minulle ei ole ollut mitään pahaa sanomista heistä.

    • Sivustaseuraajat

      Peipontien somalit on hyvää porukkaa, rauhallisia asukkeja ei mitään häiriötä.

      • hyshyshys

        Montako prosenttia heistä käy töissä?


    • Taidetta

      Onkos Peiponen enää asukas kun ei ole kuulunut pitkään aikaan

    • taidetta

      Anteeksi olikin Vilponen asuuko vielä elekkee sortako häntä . Hän on ihan hyvä ihminen

    • JukaraisJallu

      Olisiko päässyt lopultakin hoitoon. Sitähän se purppasi vuosikaudet ettei saa hoitoa vaikka kunta katkaisi jalan, vai miten se oli.

    • Anonyymi

      Kuka tuo romua roskakatoksen lähelle.
      Joka viikonloppu on romua tuotu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1362
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe