Keskustalle on tulossa turbulenssin vuosi. Puolue on harhautunut sivuraiteille omasta ideologiastaan, alkiolaisuudesta. Markkinaliberalistinen puoluejohto yrittää väkisillään pitää Juha Sipilän jatkossakin puolueen puheenjohtajana silläkin riskillä, että puolueen kannatus ottaa todellisen syöksykierteen viimeistään kesän Sotkamon puoluekokouksen jälkeen. Paavo Väyrynen on haistanut mahdollisuutensa eikä ihme. Vaikka Paavosta on kahdenlaista näkemystä, niin perusvika minkä Väyrynen on puheissaan julki tuonut, on puolueen ajamassa hallituspolitiikassa. Keskusta on selkeästi jäänyt pääministerivalinnallaan hallituksessa Kokoomuksen apupuolueeksi, mikä on tietysti outoa ajatellen pääministeripuolueen asemaa. Keskustaa viedään kuin kuoriämpäriä ja Kokoomus on tiedostanut puheenjohtajansa Petteri Orpon johdolla tämän. Herää tietysti kysymys, että onko pääministeri Sipilä siltikin kokoomuslaisempi ajatus- ja arvomaailmaltaan ja käyttää Keskustaa siinä kulissinaan? Ihmetyksen aihe on ollut jo hallituksen alkumetreiltä ministeri Anne Bernerin loikka Kokoomuksesta Keskustaan. Varjeltiinko tällä Kokoomuksen kilpeä, jos suunnitelmissa jo silloin oli esim. liikennekaariuudistus ja soten valinnanvapaus? Nämähän kuuluisivat olla keskustalaisten aate- ja arvomaailmassa ihan muuta kuin mitä kovan oikeistopolitiikan tavoitteet ovat. On vaikeaa kuvitella entisenä Keskustaa äänestäneenä palata kannattajaksi, koska en tunnista puoluetta aate- ja varsinkaan arvomaailmaltaan siksi, mitä se aikaisemmin on ollut. Ei ole mitenkään perusteetonta sekään, että esim. demarit ovat peräänkuuluttaneet Keskustaa etsimään tien takaisin alkiolaiseen politiikkaan.
Puheenjohtajavaaleista on uhka muodostua farssiksi? On. Mutta se ei johdu pelkästään Väyrysen ja Keskustan nykyisen puoluejohdon skitsofreenisista suhteista. Kysymys keskustalaisille kuuluukin, että onko puolueessa tällä hetkellä sellaista kyvyttömyyttä, ettei yhteistä säveltä tahdo löytyä esim kompromissiin, jossa löydettäisiin puolueelle uusi puheenjohtajaehdokas, joka nauttisi puolueessa laajempaa kannatusta? Jos ratkaisu tyydyttäisi myös Väyrystä, niin se myös vähentäisi paineita puolueen pahempaan jakautumiseen. Vai onko hallituksen joo joo-politiikka sen arvoista?
Puheenjohtajavaaleista on uhka muodostua farssiksi? On. Mutta se ei johdu pelkästään Väyrysen ja Keskustan nykyisen puoluejohdon skitsofreenisista suhteista. Kysymys keskustalaisille kuuluukin, että onko puolueessa tällä hetkellä sellaista kyvyttömyyttä, ettei yhteistä säveltä tahdo löytyä esim kompromissiin, jossa löydettäisiin puolueelle uusi puheenjohtajaehdokas, joka nauttisi puolueessa laajempaa kannatusta? Jos ratkaisu tyydyttäisi myös Väyrystä, niin se myös vähentäisi paineita puolueen pahempaan jakautumiseen. Vai onko hallituksen joo joo-politiikka sen arvoista?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Yleensä puolueelle on "kuolemaksi", kun raha korvaa "aatteen". Niin on keskustalla nyt käynyt Sipilän aikana.
Väyryselle kelpaa vain hän itse, hän vaan kelpaa yhä harvemmalle kepussa ja liikkuvien äänestäjien joukossa.
Kaikilla puolueilla on raha korvannut aatteen hallituksessa ollessa. Ilman rahaa ei ole mitään nykymaailmassa. Oppositio on hyvä kasvattamaan menoja mutta tulopuolelle ei olekaan ehdotuksia.
Menojen ja tulojen on oltava tasapainossa joko menoleikkauksilla, veronkorotuksilla tai lisää velkaa ottamalla
No niinpä. Ihmettelen kuitenkin suuresti, miten keskustalaiset kannattajat eivät ns. näe metsää puilta? Eihän muualla kuin Pohjois-Koreassa ja Kiinassa ole nähty vastaavaa, että puolue seisoo yhden persoonan takana vaikka väkisin. Ja vielä ihmeellisempää on se, miten puolue on kääntänyt selkänsä juurilleen, juuri sinne missä se kannatuskin on ollut vahvinta. Ja sieltä sitä kannatusta siltikin tulee. Hullunkurista.
Normaaleissa tapauksissa olisi johtaja lähtenyt jo vaihtoon, varsinkin jos ei itse älyä erota tai olla asettumatta ehdolle jatkossa.
Tässä tapauksessa keskustasta on tullut kokoomuslaisempi kuin kokoomus, ja sitä ei kestä minkään puolueen selkäranka. Yksi kokoomus riittää.
Tämän hallituksen ideologia on ollut niin oikealla, että jopa kokoomusta on välillä kylmännyt. Nyt pikkumies Orpo on taas voimiensa tunnossa, ja luultavastikin ihan aiheesta - suomalaiset äänestäjät ovat tyhmentyneet niin paljon, etteivät enää edes ymmärrä kun ammutaan "kohti".
Hallituspuolueiden näennäiset "tulolähteet" ja leikkuskohteet lyövät toisiaan korville. Yritysverojen lakeminen edellisen hallituksen nerolaimauksena ja nyt suurituloisten verokevennykset, epävarmalla SoTe-uudistuksella, siirtävät vain kustannukset ja ongelmat seuraaville hallituksille - velkaantuminen jatkuu kiihtyen.
Niin, se on aika kätevää, mikä katsotaan velalla elämiseksi ja mikä ei. Tätä hallitusta ei tunnu yhtään kylmäävän se, kun asiantuntijat ovat sanoneet sen soten kolmen miljardin säästön olevan vaarassa kääntyvän kolmen miljardin lisäkustannukseksi. Julkisen sektorin kulut myöskin tuntuvat olevan laskettavissa velaksielämistä. Vaan miten on esim. vastikkeettomat yritystuet? Miten on keskittämispolitiikasta mm. seuraava Kelan asumistukimenojen kasvu? Miten on EU-jäsenyyden kanssa;nouseeko jäsenmaksu ja väheneekö sieltä saatava raha suhteessa? Putoaako unionin maataloustuet edelleen? Maksammeko jatkossa enemmän ilmastosanktioita?
Sinun puolue Yhtenäinen Venäjä on paljon oikeistolaisempi. Oletko miettinyt sitä?
Mikäs perässä ruikkiva valehteleva puudeli siellä taas "viisauksiaan" toistelee ;D
Puolueen oikeistolaisuus ja vasemmistolaisuus on mielipidekysymys. Jos valtiontalouden tasapainottaminen on oikeistolaista niin sitten on, vastaavasti holtiton velkaantuminen ja yli varojen eläminen on vasemmistolaista politiikkaa.
Velkaantuminen jatkuu mutta ei kiihtyen näet sen VVM:n tilastosta.
Muuten kirjoituksesi oli taas niin epäselvä ettei siihen tuon enempää voi ottaa kantaa.
Mikäs tuossa nyt noin "viisaalle" oli niin sekavaa?
Valtiontalouden tasapainottaminen ei onnistu menoja siirtämällä, eikä leikkamalla niiltä joilla jo on muutenkin vähemmän - se leikkaa ostovoimaa ja se syö työpaikkoja, joka syö verotuloja, joka pakottaa lisäleikkauksiin jne. Kuitenkin samalla leikataan myös hyvätuloisten verotusta ja annetaan yrityksille lisää verohelpotuksia, joka leikkaa tulopohjaa jne.
Kun luet tuon kommenttini, sen vaikeaselkoisen, siellä lukeepi . . . "siirtävät vain kustannukset ja ongelmat seuraaville hallituksille - velkaantuminen jatkuu kiihtyen."
Velkaantuminen ei jatku kiihtyen. Jos se lasketaan prosenttina BKT:stä niin se laskee viime ja tänä vuonna veronmaksajien keskusliiton mukaan. Et sitten katsonut sitä VVM tilastoakaan. Väitteesi ei ole vaikeaselkoinen vaan pelkästään väärä.
Kun vaalikausi on neljä vuotta niin totta kai suuret muutokset siirtyvät seuraavalle hallitukselle. Poikkeuksena Sote jonka tämä hallitus saa aikaiseksi. Sen olisi saanut jo edellinen hallitus kun viime vaihessa oppositio lähti tukemaan sitä mutta se hallitus ei suostunut muuttamaa perustuslain vastaisia lakeja. Ja loppu oli sitten demari kok riitaa.
Voi vittu ! Kuinka saatanan tollo oikein olet ??
"". . . . . siirtävät vain kustannukset ja ongelmat seuraaville hallituksille - velkaantuminen jatkuu kiihtyen.""
Keskustankannatus perustuu suurinosin tuki jussie ja lois maanvileliöiden kannatuksen.
Niin kauankuin keskusta puolue lisää vstikeetionta maatalous t ukea.
Lisjussien äänet kohtaavat keskustan kannattajat.
Sumi nousuun.
Työlaistukipalkaa kaikile työlaisile .
Juss e ille maksettuji vuosik y mmenetnyt nyt työläisille työssäköymis tukeaki kaikiile 20 00 0 e joka vuuosi.
Tällä kaverilla on tainnut jäädä korkki rakoselleen, heh.
Keskusta kulkee tarkoituksella, kuilunpartaalla. Että saadaan kipattua sinne kuiluun se, suomen kieroin ja härskin politikko, Paavo Väyrynen..
Jos muutkin Keskustan kannattajat ajattelevat tavallasi, niin ei voi luvata kaksista tulevaisuutta puolueelle. Vaikka Väyrynen tulisikin kammetuksi ulos kisasta ja vaikkapa koko puolueesta, niin ei se ole mikään pelastus, jos Sipilä samanaikaisesti kaivaa tappia irti Keskusta-nimisen paatin pohjasta ja urakalla.
Keskusta ei ole enää viimevuosina tehnyt tarkoituksella mitään, siellä ei ole sellaista porukkaa, joka ei tiedä yhtään mitä pitäisi tehdä.
Huomenna selvinnee mitä tekevät Väyrysen pallottelun kanssa. Johtoa kokoontuu pohtimaan Väyryskeissiä.
Varmaan hyvä saada selvyys. Kaikkien kannalta.
Keskusta on tullut tiensä päähän!Äänestäjät kyllästyneet vanhaan jäärä politiikkaan pitäisi uudistautua ja ottaa nuoret huomioon!
Kepu vai Kapu?
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/vayrynen-eri-linjoilla-kansalaispuolueen-johtokaksikon-kanssa-ei-haluakaan-paaministeriehdokkaaksi-ennen-keskustan-puoluekokousta-6.3.338122.82b0d1d915