Lapseksi jälleen

vm41

Raamattu edottaa ihmisen muuttuvan lapseksi, ennen mahdollista uskoontulon mahdollisuutta.
Tämä muuttuminen näkyy hyvin selvästi, itseään uskovaiseksi tituleeraavien kohdalla.
Nuoret, sekä lapsukaisethan ovat ymmärryksen kehityksen alkutaipaleella, jolloin "ohjelmointi" on helppo suorittaa.
Tämä selittää myös aikuis-uskovaisuuden, sillä jonkin asteinen ymmärryksen puuttuminen on täytynyt tapahtua, mahdollistaen lapsenomaisen uskomisen "satuolentoihin", sekä sen myötä naivistiseen elämänkatsomukseen.

8

3750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lapsi ottaa aikuisten hulluimmatkin väittämät todesta. Sama käytös näkyy mielikuvitusolentoihin uskovien aikuisten käytöksessä. Kaikki omaan uskoon perustuva huuhaa menee läpi, oli se miten mahdotonta tahansa. Jumaliin uskominen vaatii todellakin lapsen kaltaista ymmärrystä ja oman uskon auktoriteettien sokeaa tottelemista.

    • Hyvä huomio. Lapsi on epäitsenäinen ja kaipaa auktoriteettia ja valmiita vastauksia aivan kuten uskovainen. Kun lahkosaarnajaa sanoo, että Raamatussa lukee näin ja näin tämä pitää tulkita, niin aivot voi pistää off-asentoon eikä tarvitse ottaa vastuuta edes omista mielipiteistä. Takana on turvallisuudenkaipuu molemmilla.

      Lapsi ei myöskään erota symbolista ja konkreettista kieltä. Tälläkin palstalla on nähty miten uskovaiset kyselevät, että "kuka on laatinut luonnonlait" ihan kuin luonossa havaitut säännönmukaisuudet olisivat samanlaisia laadittuja lakeja kuin ihmisen lait vain siitä syystä, että niitä nimitetään luonnonleiksi. Sanan "laki" symbolisuutta ei ymmärretä. Pisimmälle itsensä tyhmentäneet kysyvät, että kuka valitsee luonnonvalinnassa.

      Herkkäuskoisuus, mielikuvistusmaailman ja toden rajan hämärtyminen jne ovat myös osuvia kuvauksia niin lapsista kuin ääriuskovaisistakin.

      Ero on tietenkin siinä, että lapsi parhaimmillaan kasvaa vastuulliseksi ja järkeväksi aikuiseksi ja lapsuus tarvitaan tuohon kasvuprosessiin.

    • Oi_orjia-Oi_raippoja

      Muuten hyvä. Valtio vaan meinaa pakkotyöllistää lapset.

      • Noniin, ja Jumalahan sen sallii - ei oo sattumaa ees.


    • uskonylevämoraali

      Monissa lahkoissa on jälleen myös käytössä laps-seksi.
      ja katolisessa kirkossahan se on perusnormia käytäntöä.

      Ja aina asiat salataan viranomaisilta, syyllisiä ei rankaista
      vaan siirrettään vain toisiin tehtäviin toiselle paikkakunnalle,
      jossa sama meno jatkuu. Korkeintaan hyväksikäytön uhreilta
      vaaditaan anteeksiantoa heitä törkeästi hyväksikäyttäneille.

      Sillä kristinusko perustuu anteeksiantoon, eikä omilla teoilla
      siksi ole mitään merkitystä eikä niistä tarvitse kantaa mitään
      vastuuta, koska kaikenhan saa aina anteeksi. Hieno moraali.

    • wind-

      Tule lapsenomaiseksi tarkoittaa, tule innostuneeksi ja inspiroidu, herätä sisäinen äänesi

      ja lopeta kapina Jumalaa vastaan....onhan tämä monessa asiassa tuttua ateisteille ilman Jumalaa..

      Tieteessäkin tätä tapahtuu. Elon Musk on paras esimerkki juuri nyt

      kun hän parkkeerasi autonsa maapallon kiertoradalle, josta se jatkaa matkaa...

      https://www.youtube.com/watch?v=m2p55BmwmJM

      (Live)

      Epäilemättä pelkääjän paikalle ei istu Jumala. mutta vieraat varmasti

      ihmettelevät, miten ihmiskunnassa on oikeanlaista ja lapsenomaista "hulluutta"

      millä sanomaa saada eteenpäin.. muutkin inspiroituvat.

      Raamattua ymmärtämällä vertauskuvallisuutta on paljon..

      • Ei ole mitään "kapinaa Jumalaa vastaan". Ennemminki uskonto on kapinaa elämää vastaa. Elämä on nyt eikä joskus sitten kun taivasosuus on lunastettu.

        Uskovaisuus on pahimman sortin "sitku" elämää. Sitten kun tulee viikonloppu, sitten kun tulee kesäloma, sitku pääsen eläkkeelle, ja sitku - kuule sitku mä kuolen, niin sitten se elämä vasta alkaa. Ei ala. Elämä päättyy kuolemaan.

        Elämä tapahtuu tässä ja nyt. Ole paikalla kun se tapahtuu.


    • vm41

      Yksi näkyvin/kuuluvin oire esiintyy näiden ns. kristityiksi itseään tituleeraavien kohdalla on kiusaamiseksi mainittu toiminta, mitä lapset etupäässä harjoittavat.
      Lapsellisen, jopa älyttömäksi rinnastettava toiminta ilmenee toistuvana inttämisenä asioiden väittämänä totuudeksi ilman mitään järkevää todistusaineistoa.
      Todistus aineistoksi esitellään silmät kirkkaina tekstejä, jotka on kirjoitettu esim. jonkinmoisilla "nuolenpään" kaltaisilla kuviolla, tai sitten symboleilla joiden tulkitsemiseen tarvitaan "toisenkäden" apua ja joista ei itse saa mitään tolkkua.
      Samoin esitetään kuvien avulla todisteita tarinoille, jotka ovat tapahtuneet ennen kameran keksimistä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      233
      3060
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      220
      2698
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      122
      1343
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      141
      1288
    5. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      9
      1179
    6. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      72
      1176
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      305
      1165
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      372
      1111
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1075
    10. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      1055
    Aihe