Lapseksi jälleen

vm41

Raamattu edottaa ihmisen muuttuvan lapseksi, ennen mahdollista uskoontulon mahdollisuutta.
Tämä muuttuminen näkyy hyvin selvästi, itseään uskovaiseksi tituleeraavien kohdalla.
Nuoret, sekä lapsukaisethan ovat ymmärryksen kehityksen alkutaipaleella, jolloin "ohjelmointi" on helppo suorittaa.
Tämä selittää myös aikuis-uskovaisuuden, sillä jonkin asteinen ymmärryksen puuttuminen on täytynyt tapahtua, mahdollistaen lapsenomaisen uskomisen "satuolentoihin", sekä sen myötä naivistiseen elämänkatsomukseen.

8

3729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lapsi ottaa aikuisten hulluimmatkin väittämät todesta. Sama käytös näkyy mielikuvitusolentoihin uskovien aikuisten käytöksessä. Kaikki omaan uskoon perustuva huuhaa menee läpi, oli se miten mahdotonta tahansa. Jumaliin uskominen vaatii todellakin lapsen kaltaista ymmärrystä ja oman uskon auktoriteettien sokeaa tottelemista.

    • Hyvä huomio. Lapsi on epäitsenäinen ja kaipaa auktoriteettia ja valmiita vastauksia aivan kuten uskovainen. Kun lahkosaarnajaa sanoo, että Raamatussa lukee näin ja näin tämä pitää tulkita, niin aivot voi pistää off-asentoon eikä tarvitse ottaa vastuuta edes omista mielipiteistä. Takana on turvallisuudenkaipuu molemmilla.

      Lapsi ei myöskään erota symbolista ja konkreettista kieltä. Tälläkin palstalla on nähty miten uskovaiset kyselevät, että "kuka on laatinut luonnonlait" ihan kuin luonossa havaitut säännönmukaisuudet olisivat samanlaisia laadittuja lakeja kuin ihmisen lait vain siitä syystä, että niitä nimitetään luonnonleiksi. Sanan "laki" symbolisuutta ei ymmärretä. Pisimmälle itsensä tyhmentäneet kysyvät, että kuka valitsee luonnonvalinnassa.

      Herkkäuskoisuus, mielikuvistusmaailman ja toden rajan hämärtyminen jne ovat myös osuvia kuvauksia niin lapsista kuin ääriuskovaisistakin.

      Ero on tietenkin siinä, että lapsi parhaimmillaan kasvaa vastuulliseksi ja järkeväksi aikuiseksi ja lapsuus tarvitaan tuohon kasvuprosessiin.

    • Oi_orjia-Oi_raippoja

      Muuten hyvä. Valtio vaan meinaa pakkotyöllistää lapset.

      • Noniin, ja Jumalahan sen sallii - ei oo sattumaa ees.


    • uskonylevämoraali

      Monissa lahkoissa on jälleen myös käytössä laps-seksi.
      ja katolisessa kirkossahan se on perusnormia käytäntöä.

      Ja aina asiat salataan viranomaisilta, syyllisiä ei rankaista
      vaan siirrettään vain toisiin tehtäviin toiselle paikkakunnalle,
      jossa sama meno jatkuu. Korkeintaan hyväksikäytön uhreilta
      vaaditaan anteeksiantoa heitä törkeästi hyväksikäyttäneille.

      Sillä kristinusko perustuu anteeksiantoon, eikä omilla teoilla
      siksi ole mitään merkitystä eikä niistä tarvitse kantaa mitään
      vastuuta, koska kaikenhan saa aina anteeksi. Hieno moraali.

    • wind-

      Tule lapsenomaiseksi tarkoittaa, tule innostuneeksi ja inspiroidu, herätä sisäinen äänesi

      ja lopeta kapina Jumalaa vastaan....onhan tämä monessa asiassa tuttua ateisteille ilman Jumalaa..

      Tieteessäkin tätä tapahtuu. Elon Musk on paras esimerkki juuri nyt

      kun hän parkkeerasi autonsa maapallon kiertoradalle, josta se jatkaa matkaa...

      https://www.youtube.com/watch?v=m2p55BmwmJM

      (Live)

      Epäilemättä pelkääjän paikalle ei istu Jumala. mutta vieraat varmasti

      ihmettelevät, miten ihmiskunnassa on oikeanlaista ja lapsenomaista "hulluutta"

      millä sanomaa saada eteenpäin.. muutkin inspiroituvat.

      Raamattua ymmärtämällä vertauskuvallisuutta on paljon..

      • Ei ole mitään "kapinaa Jumalaa vastaan". Ennemminki uskonto on kapinaa elämää vastaa. Elämä on nyt eikä joskus sitten kun taivasosuus on lunastettu.

        Uskovaisuus on pahimman sortin "sitku" elämää. Sitten kun tulee viikonloppu, sitten kun tulee kesäloma, sitku pääsen eläkkeelle, ja sitku - kuule sitku mä kuolen, niin sitten se elämä vasta alkaa. Ei ala. Elämä päättyy kuolemaan.

        Elämä tapahtuu tässä ja nyt. Ole paikalla kun se tapahtuu.


    • vm41

      Yksi näkyvin/kuuluvin oire esiintyy näiden ns. kristityiksi itseään tituleeraavien kohdalla on kiusaamiseksi mainittu toiminta, mitä lapset etupäässä harjoittavat.
      Lapsellisen, jopa älyttömäksi rinnastettava toiminta ilmenee toistuvana inttämisenä asioiden väittämänä totuudeksi ilman mitään järkevää todistusaineistoa.
      Todistus aineistoksi esitellään silmät kirkkaina tekstejä, jotka on kirjoitettu esim. jonkinmoisilla "nuolenpään" kaltaisilla kuviolla, tai sitten symboleilla joiden tulkitsemiseen tarvitaan "toisenkäden" apua ja joista ei itse saa mitään tolkkua.
      Samoin esitetään kuvien avulla todisteita tarinoille, jotka ovat tapahtuneet ennen kameran keksimistä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      47
      4481
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      18
      4469
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      62
      3507
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3493
    5. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      89
      3338
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      3287
    7. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      166
      2876
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      2550
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2479
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      19
      2077
    Aihe