Tahmea suolaliemi on jäätyessään erittäin liukas. Ajoratojen urat ovat aivan luistinratoja.
Lisätään suolausta
Lisääsuolaa
523967
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Tiestön talvikunnossapidon kansalaisaloite. Allekirjoittajaa ja jakakaa, ei tämä asia muuten muutu. https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2710 Tämä aloite on sen rekkakuskin, jonka kaveri kuoli.
Sitämukaa kun kitkarenkaat yleistyy, niin joudutaan lisäämään suolausta ja myös hiekoitusta.
Kitkakumeilla pärjää aivan hyvin suolaamattomilla talviteillä. Suolatulta tieltä tullessa saa hetken varoa, kunnes renkaat puhdistuvat suolasta.
Kitkakumeilla pärjää aivan hyvin, nastapelle on tumpelo kuski joka käy myös venäjällä talvisin hakemassa votkaa, suksiboksilla!
Tai sitten läämtis PÄÄLYSTEEN UUSIMISEN YHTEYDESSÄ niin ei liukastella enää.
Maksaahan se ihan vitun paljon mutta on meitä maksajiakin täällä eikä lämmituksen tarttis olla päällä ympäri vuoden kun kesällä on muutenkin sulaa
Jaksat vaan jatkaa tuota idioottimaista teiden lämmitys provoasi.
Sikäli olet oikeassa, että maksaa "vitun paljon", jopa niin paljon ettei ole ole mahdollista toteuttaa, jonka kaikki täysjärkiset toki tietää/ymmärtää.
On se mahdollista toteuttaa kun jokainen suomessa oleskelelava maksaa osuuden siitä niin summa ei olekaan enää "ihan vitun paljon" kun se jaetaan kuudella miljoonalla
Sulla tuo idiotismi vaan jaksaa kukkia.
Kas kun niitä veronmaksajia, joiden maksuilla investointi pitäisi toteuttaa, taitaa olla vajaa kolmannes mainitsemastasi määrästä, joten provosi mukaista teiden lämmitystä ei ole mahdollista toteuttaa.
Sinun logiikallasi voitaisiin myös kustantaa jokaiselld kodittomalle asunto koska ei niiden kustannus asukasta kohtaan olisi klvin paljon. Jokakselle köyhälle voitaisiin kustantaa oma auto liikkumista helpottamaan koska kustannukset siitäkään ei nousisi nokkaa kohti klvin suureksi. Viinakauppoja voitaisiin lisätä joka pitäjään koska rakennuskustannukset eivät asukasta kohti olisi kovin suuret ja sitä rataa. Kyllä rakennuskohteita ja parannuksille löytyisi tarvetta mutta jos jakaisee pyydettäisiin vaikka pienikin maksu näiltä kuudelta miljoonalta ihmiseltä, ( maksaisiko lapsetkin osansa vai mistä keksit tuon kuusi miljoonaa maksajaa? ) nousisi verotaakka jokaista kohden monin kertaiseksi. Ymmärrätkö yhtään miten tyhmä tämäkin ajatuksesi teiden lämmittämisestä on??
Laske autojen määrä.
kerro se auton hinnalla.
jaa se kuudella miljoonalla
jaa se auton käyttöiällä joka on vaikkapa 15 vuotta
Jaa se vielä kahdellatoista
kuinka paljon autojen kustannus köyhille tulee maksamaan kansalaista kohden kuukaudessa lisää veroja?
VÄHÄN
Jos ostetaan halpoja autoja ja ne kestävät huoltamatta 15 vuotta, eikä mitään muitakaan kuluja tule, olisi se noin 100 e/kk/veronmaksaja.
Huomattavasti halvempaa siis kuin teiden lämmitys.
Idiootille nimimerkiltään Bussissa on aivan turha edes yrittää kertoa mitään järkevää. Sen päästä vaan ei vaan yksinkertaisesti löydy yhtään mitään sellaista johon äly voisi tarttua. Sama älykääpiö on lyönyt aivan uudet määritteet sille miten tyhmä voikaan ihminen olla.
Niimpä. Teiden lämmitykseen pitäisi rakentaa lisää voimaloita, kaivaa johdot ja putket tiehen. Tiet pitäisi uusia perustuksiaan myöden koska tiet joiden sisällä on putkea ka/tai johtoa ovat herkempiä roudalle kuin normitiet. Lisävoimaloille pitäisi hankkia työntekijät ja lisäksi teiden lämmitysrakenteet vaatisivat jatkuvaa huoltoa ja valvontaa.
On taas Bussissa puupää kiusannut tyhmää päätään ja lopputuloksena on julkituonut taas tuon typerän teiden lämmittämisen vaikka se vuosien saatossa on monta kertaa todistettu mahdottomaksi totetuttaa mutta eihän tämä idiootti mitään tajua.
Totta,+teiden+lämmitys+vaatisi+noin+10%+enemmän+energiaa+mitä+nyt+kuluu.
Google+kertoo+että+suomessa+on+noin+500.000+köyhää.++Autot+heille+maksaisi+75.000.000€
15+vuoden+ajan+kansalaista+kohden+kuukaudessa+ne+maksaisi+vajaa+7€+kuukaudessa+joten+väitteesi+"okakselle+köyhälle+voitaisiin+kustantaa+oma+auto+liikkumista+helpottamaan+koska+kustannukset+siitäkään+ei+nousisi+nokkaa+kohti+klvin+suureksi.+"+on+totta
Ja+idiotismin+kukka+se+vaan+päässäsi+kukkii.
Että+teiden+lämmitys+vaatisi+vain+n.+10%+nykyistä+enemmän+energiaa?+Herää+nyt+jo+todellisuuteen.
Myös+luetun+ymmärtämisessä+jatkat+suuren+puuttesi+linjalla.
TheRat+antoi+sulle+tuossa+ylempänä+itseäsi+oikeellisemman+arvion+siitä+mitä+autojen+ostaminen+"köyhille"+todellisuudessa+veronmaksajille+kustantaisi.+
Muuten,+yritä+kirjoittaessasi+pysytellä+selvinpäin,+tekstistäsi+tulisi+ymmärrettävämpää.
Tosin autolijat maksaa vaalikaudessa yli 30 miljardia veroina ja herää kysymys kun kuulema suomen tiestön arvo on 14 miljardia? Eli tällä rahallahan pitäsi olla jo tuplasti? Tosin jos kysyt "päättäjältä" mihin ne rahat menee on vastaus sosiaaliturvaan? Ja kas onko eduskunta vihdoin tuottanut voittoa?
"+Totta,+teiden+lämmitys+vaatisi+noin+10%+enemmän+energiaa+mitä+nyt+kuluu.+"
Kerrotko+mistä+kyseisen+aivopierun+olet+kehittänyt?+Omasta+päästä+varmasti+sillä+tuollaista+ei+missään+muualla+kukaan+ole+keksinyt.
Erehdyit antamaan lukuja. Paha virhe.
Nyt olet siis sitä mieltä, että auto joka kestää huoltamatta 15 vuotta, maksaa 150 euroa. Toisaalta hyväksyit köyhiksi ilmeisesti vain työttömät? Mikseivät eläkeläiset tai kaikkein pienituloisimmat, eli opiskelijat, kelpaa? Korjaan. Lapset ovat vielä pienituloisempia.
Katsotaanpa kuitenkin matikkaasi pidemmälle. Seuraavaksi lähdetään jakamaan hatusta heittämääsi 75 miltsiä viidelletoista vuodelle ja suomalaisille veronmaksajille (2 miljoonaa). Odotas... 75 000 000 / 15 / 12 / 2 000 0000 = ~0,21. Vaikka käyttäisin sinun kaavaasi, päädyt 70-kertaiseen euromäärään. Joka toki on järjettömän alhainen.
Ei ihme, että olet ihan pihalla kustannuksista, kun yksinkertainen matikkakaan ei onnistu.
Vinkkinä: on tähän helpompikin keino arvioida.
Suomessa on reilut 2 miljoonaa autoa ja reilut 6 miljoonaa asukasta, joten 4 miljoonalla suomalaisella ei ole varaa autoon. Lisuriauto maksaa noin 350 euroa kuukaudessa (halvimmillaan). Veronmaksajia on noin 2 miljoonaa. Veronmaksajalle kertyvä todellinen kuukausikorvaus olisi siis helposti arvioitu: 4 000 000 * 350 € / 2 000 000 = 700 €
Kuten huomaat, minun heittoni satasesta oli todellakin lähinnä huumoria ja oletti, ettei autoihin tulisi mitään kuluja. Toisaalta, jos lähdemme siitä ettei köyhien tarvitse ajaa uusilla autoilla, voidaan tuosta varmaan karsio puolet tai enemmänkin pois. Sinun arviosi taas oli lähinnä vitsi.
Siis+10%+enemmän+yhteensä+mitä+nyt+menee+vuodessa.
Mitä+tämä+maksaa?+Aivan+helvetin+paljon.+Mitä+rakenteminen+maksaa?+Aivan+helvetin+paljon.
Kuinka+monta+maksajaa+on?+Vieläkin+enemmän
Eli+vaikka+suma+olisi+lähes+miten+tahansa+iso+mutta+kun+se+jaetaan+kuudelle+miljoonalla,+kymmenillä+vuosilla+ja+vielä+vuodet+kuukausiksi+niin+kuukausikulu+henkeä+kohden+ei+paljoa+ole
10%+enemmän+olisi+noi+37+TWh.
1+kWh+maksaa+kuluttajalle+noin+10+senttiä.+Valtio+saisi+varmaan+puoleen+hintaan.
37+TWh+=+37+000+000+000+kWh+*+0,05+=+1+850+000+000+
1+850+000+000+/+2+000+000+/+12+=+~80+e/kk
Siis+pelkkä+lämmityskulu+olisi+luokkaa+80+e/kk.+Rakentamis-+ja+ylläpitokulut+toki+paljon+enemmän.
Miksi jaetaan kuudella miljoonalla kun veronmaksajia, eli todellisia kustannuksen rahoittajia on luokkaa pari miljoonaa?
Joten haihattelua ja idiotismiä tuo vouhkaaminen teiden lämmityksestä.
Siis ette kai te ottaa tosissanne ton yhden runkkarin kirjotuksia ?!
Miksi haukut jotain runkkariksi? Sinä itsekin masturboit varmaankin joka päivä. Näinhän tekee jokainen terve suomalainen. Se on ihan tutkittu asia. Sinäkin vatkaat kaluasi aina kun nettiselain on auki. Kiellät sen tietysti täällä mutta totuuden tiedät itsekin. Eli turha on runkkaamisesta kenellekään vittuilla.
Koska halutaan laskea mikä on kustannus kansalaista kohden.
Tietenkin jos kerrotaan mitä koko homma tulee maksamaan 10 vuoden aikana on summa tähtitieteellinen mutta kun mietitäänkin mitä se on kansalaista kohden kuukaudessa niin eipä se kansalainen montaa euroa enempää joudu maksamaan / saa vähempää valtiolta
Miksi ihmeessä tyydyt vain suomalaisiin? Paljon halvemmaksi tulee kun otetaan myös kiinalaiset maksumiehiksi. Yhtä pajon he siitä maksaisivat kuin ne neljä miljoonaa suomalaista, jotka eivät veroja maksa nytkään...
Koska Suomalaiset maksaa Suomalaista kulut ;)
Ja jo sillä että jaetaan 10vuoden kulut 10:llä, se summa 12:lla ja se summa 6 miljoonalla niin saadaan ihan OK kokoinen kuukausimaksu siitä että tiet muuttuuvat turvalliseksi.
Itsekin tänätalvena pyörähtelin autolla ja kolhin bussia. Tapahtui joulukuun alkupuolella ja vielä ei ole asiasta mitään kuulunut koska en ilmiantanut itseäni. Jos olisi ollut lämppäri päällä niin olisi säätynyt isot korjauskulut
Toki voi laskea kansalaista kohden, kuitenkin jos halutaan toteuttaa tuo teidenlämmitys niin se raha pystytään ottamaan vain veronmaksajilta joita siis on vajaa parimiljoonaa.
Ihan noin aluksi, mistä kuvittelet, että napsaistaisiin se "ihan OK kokoinen summa" niiltä jotka jo nyt ovat nettosaajia?
Joten tuo teiden turvalliseksi muuttaminen lämmityksellä on pelkkää haihattelua ja suurta utopioaa kuten varmasti itsekin olet huomannut kun turvaudut tuohon, " Koska halutaan laskea mikä on kustannus kansalaista kohden." hömppään.
", mistä kuvittelet, että napsaistaisiin se "ihan OK kokoinen summa""
Kansalaisilta. Laskua tulemaan tai leikataan tuloja/tukia hitusen
Joten minua ei ainakaan kiinnosta tippaakaan mitä se lämmitys kokonaisuudessa maksaa vana mikä on MUN osuus siitä
> MUN osuus siitä
Käsittääkseni olet nettosaaja, joten sinun osuutesi olisi nollan euron luokkaa. Tukiahan ei leikata, koska hakisit sitten saman summan vain toimeentulotukena.
Sen sijaan meille veronmaksajille tuo olisi oikeasti jotain 500 - 1000 euroa kuukaudessa. Vähän arvokasta...
Kyllä viime vuonna palkkaa noin 25.000€ jos sitä olisi leikattu 30€/kk eli 360€ että olisi tiet sulana niin olisin tyytyväinen....
Ja palkan leikkaaminen on vain yksi vaihtoehto, toinen olisi 30€ lasku kuukaudessa
Ja ei, en todellakaan saisi toimeentulotukea tohon summaan koska tuloja muutenkni niin paljon ja pienet asumiskulut
Ei helvetti! Luin tämän kahden idiootin väittelyn putkeen läpi ja nauroin kurkku suorana. Onko ne sketsihahmoja vai ihan vaan sekaisin?
Se sun osuus olisi niin paljon ettet sitä ikipäivänä pystyisi maksamaan.
Lähes sama juttu kaikkien muiden "kansalaisten" kohdalla, joten unohda houreet teiden lämmityksestä.
Mihin perustat uskosi, että 30€/kk/ veronmaksaja, summalla vouhkaamasi lämmitys voitaisiin toteuttaa ja yllä pitää? Olet tainnut keksiä ikiliikkujan?
Olet+kertonut+että+teet+20+%+työtä+mutta+saat+100+%+palkkaa.+Kertomuksesi+mukaan+saat+siis+20+%+palkkaa,+eli+45000+Euroa+ja+loput+80+%+korvauksia+eli+100000+Euroa!!!+Heheh.+Yrittäisit+edes+kerran+valehdella+niin+ettet+siitä+käryäisi.
Pystyisin maksamaan helpolla OMAN OSUUTENI siitä satojen miljoonien projektista. Siis voisin maksaa kuukausittain OMAN OSUUTENI joka on noin euro päivässä oli kesä tai talvi.
Jos tuolla "eku päivässä" olisi mahdollista tiet rakentaa lämmitettäviksi ja vielä maksaa se lämmityssähkö niin tosiaan, olisit keksinyt ikiliikkujan.
Joten huuhaata, provoa ja utopiaa on juttusi.
Jokseenkin näin. Toki se kansalaista kohden maksettava kuukausi tai päivähinta olisi sama siinä tilanteessa kuinlämmityssuuunnitelmat on vielä pöydällä, ja siihen asti kun ne ollut lämpimänä 10 vuotta.
Eli kalliiksi tulee
Ja hinta sisältää vain lämmityksen ja ylläpidon. Ei siis teiden rakentamista/uusimista vaan tuo lämmitys tehtäisi samalla kertaa.
Ai nyt se sitten tuleekin kalliiksi?? Vuosia olet hokenut että teiden lämmitys olisi halpaa vaikket koskaan ole kyennyt mitään hintoja kertomaankaan. Kummasti palstan tyhmimmän kirjoittajan mielipide on taas muuttunut.
Olitko jossain hoidossa taas kun ei aivopierujasi ole pariin viikkoon näkynyt?
Kyllä sille lämmityksen asentamiselle (työ/tarvikkeet) melkoinen lisähinta kertyisi, vaikka kuinka tehtäisiin rakentamisen/uusimisen yhteydessä.
Aivan oma lukunsa olisi sitten tarvittavan sähkön ja ylläpidon kustannukset.
Joten huuhaata ja utopiaa koko juttu.
Sanotaan näin.
Urakka maksaa aiv an HELVETIN paljon mutta kun jaat sen 10 vuodelle, ja jokaisella kuukaudelle ja jokaisella kansalaiselle niin summa kanslaista kohden onkin melko pieni
Miksei jokaiselle suomalaiselle rakenneta yhteiskunnan varoilla omakotitaloa? Ei se nokkaa päälle maksaisi 50 vuoden aikana juuri mitään. Tai vaikka kesämökkiä tai miksei jokaiselle maksettaisi rahaa kotiin niin ettei tarvitsisi mennä lainkaan töihin? Sekään ei maksaisi nokkaa päälle juuri mitään puolen vuosisadan aikana.
Kaikki maksaa kaikesta kaikille-logiikkasi ei toimi. Ymmärrätkö ettei yhteiskunnan rattaa toimi niin?
Jos välttämättä haluat miljardeja Euroja maksavan tieverkoston lämmityksen niin ota yhteyttä kansanedustajaan joka sellaisen idioottijärjestelmän myös haluaa niin se voi yrittää laittaa asiaa eteenpäin. Tosin liikenneministeriössä ja hallituksessa viimeistään naurettaisiin ajatukselle.
Koska omakotitalon raknentaminen jokaiselle suomalaiselle olisi paaaaaaaaaaaaaljon kalliimpaa kuin teiden lämmitys ja kuukausikulut mooooninkertaiset 30 euroon nähden
Ei se teiden lämmityskään 30€/kk/ kansalainen onnistu.
Käännetään asia toiste päin:
Teiden lämmitys kustantaa vuodessa noin 2.160.000.000€ alkaen siitä kun homma on suunnitellupyödällä pari vuotta jatkuen siihen että tiedit ollut lämmitettyinä 10 vuotta ja vanhimpia lämmityksiä aletaan remppaamaan.
Siis valtava summa joka ikinen vuosi.
Tai sitten jaetaan summa pieniin palasiin ja todetaan että "eihän se oo ku 30€ kansalaista kohden vuodessa"
Ei ne kokonaiskustannukset siitä pienene vaikka ne pieniin palasiin jaettaisiin.
Todeta voidaan mitä hömppää tahansa mutta 30€/kansalainen/kk ei teiden lämmitystä voida toteuttaa ja vielä vähemmän mainitulla summalla/vuosi.
Pitäähän sitä kunnolla suolata, ettei nastakuskilla mene paskat housuun, jos vaikka yksi lumihiutale taivaalla leijuu.
Ja sinut ymmärtämätön kahjo pitäisi saada hoitoon vaikka ei sataisi yhtään hiutaletta.
Aivan ja eduskunnassa riittää niitä jotka ovat vailla hoitoa.
Poliitikot pyrkivät valitsemaan sanansa tarkkaan, mutta välillä mennään pieleen. Tutustu suomalaisten ja ulkomaalaisten poliitikkojen surkuhupaisiinkin möläytyksiin.
Sitaatit on kerätty Sami Hantulan kirjasta Eläköön demokratia! - Muistinmenetyksiä, muunneltuja totuuksia ja muita poliittisia päästöjä sekä ulkomaisilta verkkosivuilta.
Suomesta
”Se oli yleisvastaus.” (Matti Vanhanen ristiriitaisesta vaalirahoituskommentistaan vuonna 2008)
”Joskus pitää vähän taiteilla sanojen kanssa. Jos ei pysty vastaamaan, pitää olla vastaavinaan.” (Matti Vanhanen vuonna 2010)
”Hän jatkaa ikuisesti. Meillä on maailman paras kokoomuksen puheenjohtaja.” (Henna Virkkunen Jyrki Kataisesta vuonna 2009)
”Suomalaisen puolueen johtajaksi sopii kohta vain psykopaatti tai tomppeli. Psykopaatti ei välitä ja tomppeli ei ymmärrä.” (Timo Soini vuonna 2009)
”Lissabonin sopimus on ihan butrosbutroskalia, ei siitä suomalainen mitään ymmärrä.” (Timo Soini vuonna 2009)
”Helsinki on erittäin turvallinen – ei tietenkään tarvitse mennä tyrkyttämään itseään pimeällä johonkin pusikoihin.” (Paavo Lipponen vuonna 2005)
”Ei ole sukua, mutta sillehän minä en sattumalta voi mitään, että hän on vaimoni sisar.” (Kauko Juhantalo kaavoituspäällikön jääviydestä vuonna 2005)
”Kun annetaan vähän rentouttavaa, esimerkiksi otetaan pieni huikka ja lähdetään liikenteeseen, autoilija on paljon parempi liikenteessä esimerkiksi tämmöisissä kaupungeissa kuin Helsinki.” (Pertti ”Veltto” Virtanen vuonna 2007)
”Koen olevani siilinjärveläinen.” (Espoossa asuvan Jyrki Kataisen peruste nostaa eduskunnan kulukorvausta vuonna 2009)
”Joku linja pitää olla, vaikka se olisi vähän huonompikin.” (Hannes Manninen vuonna 2007)
”Tunsin ikään kuin tulleeni raiskatuksi.” (Kimmo Kiljunen asuntomurrostaan vuonna 2008)
Sellaiset roskapuheet sieltä. Nimenomaan teidän kitkailijaTerojen vuoksi teiden suolausta tarvitaan, myös raskaanliikenteen takia. Nastarenkailla ajavien takia teiden suolausta ei todellakaan tarvita juuri lainkaan, vaan nastarenkailla ajaville riittää lähinnä säännöllinen teiden auraus.
Mistäs tuollainen fakta löytyy, että kitkailijoiden takia suolataan?
Eiköhän ihan pelkkä normaali järkeily riitä tuon ymmärtämään. Tosin sellaisestahan sinulla ei ole tietoa eikä kokemusta.
Valehtelet! Ajettiin Turusta Porvooseen 18/1 ei suola ei hiekkaa .- Liukasta oli! Ruottinpuoleella missä oli suolattu ei ongelmia, On Suomi köyhä siksi jää jos suolaa kaivannet :(