huomenna öljynvaihto. tulee hyvä olo siitä

moottoritykkää

tulee tosi hyvä olo aina öljyvaihdosta. tokmannilta ostin teboil diamond dieselit. katsoin siitä m-filterin luettelosta oman auton mallin ja öljysuodattimen mallin. kätevästi sain ne koriin siitä nopeasti. ei t arvinnut jonotella marmoritiskillä. tietää että moottori taas tykkää kun on uudet öljyt. ei kulu yhtään ölppää vaikka mittarissa jo 290tkm. kun ajaa autolla missä öljyt uudet, tietää ettei se kilsoista hätkähdä. tulee itellekin hyvä olo eikä vain moottorille. se dieselissä harmittaa kun se öljy mustuu samalla sekunnilla kun sen koneeseen kaataa. mutta uutta se silti on. taas saa sitten ajaa sen 12tkm. joku ajaisi 20tkm ja toinen 10tkm mutta luotan että 12tkm on passeli matka tuolla laadukkaalla öljyllä.

halusin jakaa nämä öljyvaihtofiilis-kokemukset teidän kanssa. jakakaa tekin omanne niin katsotaan onko samanlaisia tuntemuksia ja herättääkö teissä hyvää oloa tieto siitä että moottorin kestoikää on taas pidennetty öljyvaihdoilla.

12

2720

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 43654654

      Vielä parempi, jopa seksiin verrattava fiilis tulee kun tekee öljykanavien huuhtelun ennen vaihtoa. Uusi öljy pysyy kirkkaampana huomattavasti kauemmin ja voitelee mahdollisimman hyvin. Se tunne kun tietää että moottorista saa pois ne epäpuhtaudet mitä mahdollisesti edellinen omistaja aiheuttanut liian pitkillä vaihtoväleillä/huonoilla öljyillä, on mahtava.

      • kekkiläää

        Eipä dieselis pysy öljyt kirkkaana, kun on nafta niin kakkista kun se pallaa pytyssä!


      • niintätäpäivää

        Onko meillä nyt siis uusi alalaji veikeän sateenkaariväen jatkoksi? Oleoseksuaalit?


    • kun.ei.muuta.osata

      Olette te öljyn kanssa lutraajat outoja. Olisi kiva laittaa piilokamera kuvaamaan orgastisia ilmeitänne kun lutraatte öljyllä silmät puoliummessa...

    • jaettukokemus

      nyt ne on sitten vaihdettu. todella hyvä olo. raukea olo. käsiin meni vähän öljyä mutta pesin ne. suodatin oli ihmeen piukassa. on letkuja tiellä niin ei saa avainta kunnolla sopimaan. öljytilavuus on 4,3 litraa. tarvi ostaa vain 4 litran pytty diamond dieseliä kun viimekeralla ostin sen litran purkin erikseen. siitä saa vielä kerran sen 3 desiä otettua. seuraava vaihto menee jonnekin elokuulle. sitten taas joulukuussa. halpaa koneen ylläpitoa. kestää kone. tosi kiva ajaa huomenna kun tietää että kone nauttii uusista öljyistä.

      ei moitteen sijaa ole teboil diamondissa. onhan motox varmaan hyvää. siis se synteettinen dieselöjy. hieman halvempaa ja 5 litran pytty. luotan nyt silti diamondiin.

      kertokaa tekin parhaat öljyvaihtokokemuksenne. jaetaan ne toisillemme.

      • orgastix

        Kai lipsuttelit uutta öljyä sormella pyllyreijässä?


      • jaettukokemusa

        lipsuttelin sormella uuteen suodattimeen siihen tiivisteeseen öljyä. en tiedä onko tarpeen koska onhan se öljyinen entuudestaan se kohta mihin tiiviste osuu. tuli kuitenkin lipsuteltua.


      • Mätäx

        Jätä vaan ne motox kurat jatkossakin kaupanhyllyyn.


      • Suottahöpäjät
        Mätäx kirjoitti:

        Jätä vaan ne motox kurat jatkossakin kaupanhyllyyn.

        Motox on oikein hyvää öljyä, siinä missä muutkin.


    • Kdkffkkfkfkfkfkf

      Tuli mainos, että öljynvaihtotyö 5e.

      Mitä jos tuonne vie omat öljyt ja suodattimen, pieksävätkö vai kieltäytyvätkö omista öljyistä vai mihin hinta perustuu?

    • Motonomi1

      Ja kannattaa saman tien kaataa koneeseen jotain "engine flushia". Olet saanut sen koneen paskaseksi huonoilla voiteilla. Eli teepä työ uudestaan. Ihan sama onko bensa vai diesel. Öljyjen pitää pysyä kirkkaina ekat pari tuhata kilsaa.

      • mustaahanse

        miten niin huonoilla voiteilla. diamondia olen käyttänyt ja vaihtoväli on 10tkm. luulempa että edes egr venttiili ei ole toimiva. en ole varma mutta luulen niin. joten ei paskaa sitäkään kautta konetta. kyllä diesel öljyn mustaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1124
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      31
      1062
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      132
      865
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      588
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe