Verkkolasku/nettiliittymä/syyllinen=?

Omamokako

Vaihdoin nettiliittymän toimittajani verkkopalveluissa omilla tunnuksillani laskutustavan paperilaskusta sähköpostilaskuun.

Näin lähinnä siksi koska periaatteitani vastaan sotii se, että maksan reilun parinkympin nettilaskun paperiversiosta 2,90 euroa/lasku (tarkalleen ottaen laskutuslisä on 11,5% varsinaisen tuotteen kuukausihinnasta ja se lisätään tuotteen hinnan päälle) vain siksi, että voin maksaa itse laskun.

Sähköpostilaskua/-laskuja ei koskaan kuulunut ja unohdin koko asian. Toki muistin asian uudelleen, kun nettiliittymäni suljettiin. Tarkistin ilmoittamani sähköpostin viestit lattiarakoja myöten, enkä ole missään vaiheessa saanut laskuja (kahdelta kuukaudelta) sen jälkeen, kun tuon toimitustavan muutoksen tein. Paperisessa maksumuistutuksessa ei ole maksutietoja, joten löysin nämä maksamattomat laskut ensimmäisen kerran operaattorin verkkopalvelusta oma-alotteisesti.

Tästä seurasi sitten ei-niin-joustava asian selvitys s-postilla nettioperaattorin kanssa, joka ei missään vaiheessa kommentoinut laskujen toimitustapaa mitenkään. Taloudellinen seuraus oli karhuttujen laskujen lisäksi maksumuistutusmaksut ja 30 euron uudelleenavausmaksu, eli tappio ei ole mitenkään suuri enkä tästä jaksa oikein kättäkään vääntää.

Tavallisesti kerään kaikki laskut kuukauden mittaan tiettyyn paikkaan ja maksan koko kasan palkkapäivänä.

Olisiko minun pitänyt itse osata kaivata näitä laskuja, joista en ole minkäänlaista ilmoitusta saanut?

Teinkö oikein, kun maksoin laskut netissä oma-alotteisen etsinnän jälkeen maskumuistutuksen perusteella? En voi mitenkään osoittaa, etten ole alkuperäisiä laskuja todellisuudessa saanut.

Herättääkö ajatuksia? Omaa tyhmyyttä vissiin. Noh, lasku tulee taas paperilla. Paperilla, josta joka kuukausi maksan 2,90€. Kallista on säästäminen.

1

1633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jklkg

      Laskun maksu oli viisasta, reklamaation voi tehdä siitä huolimatta. Reklamaation lopputulosta kun ei koskaan tiedä, niin hankaluuksien kasaaminen kannattaa pysäyttää heti kun mahdollista.

      En nyt muuta asiaan kommentoi, kuin että paljosta olisit säästynyt, jos olisit siirtynyt suoraan e-laskuun - eikä se myöhäistä ole vieläkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      405
      8839
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      172
      3238
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      17
      1724
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      77
      1126
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1058
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1045
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      64
      1001
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      975
    9. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      973
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      910
    Aihe