Suomen leijona, mitä se kuvastaa?

trekronortrekronor

Aamulla oli televisiossa jotain juttua tuosta suomalaisuuden symboolista. En kuunnellut kovin tarkkaan, mutta se jäi mieleen, että miksi leijona? Jolla on vieläpä ruotsalaisuuteen viittaava kruunu päässään ja mitä siinä nyt olikaan. Eihän leijona kuvaa suomalaisuutta ollenkaan, ei täällä leijonia ole. Mistä moinen symbooli? Miksi ei vaikkapa lammas? Tai sonni, tai joku muu elikko, joita Suomessa edes on? Suurin osa suomalaisista tuskin on nähnyt edes leijonaa. Paitsi eläintarhassa, jossa nähty leijona kuitenkaan tuskin kuvastaa niitä suomalaisuuden tuntoja, joita se vaakunaleijona suomalaisissa herättää. Se leijonahan on eläintarhassa vankina.
Mutta olihan toisaalta se Ruokolahden leijona, joka kuljeskeli Suomessa vapaana. Joku jopa kertoi nähneensäkin sen. Ja IP-lehdille riitti jutun juurta.

8

2290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • redmachine

      Ei ollut Suomen leijonasta itänaapurin karhulle vastusta. Ei edes jääkiekossa.

      • hsistaviittu

        hirtä ittes ryssänäpärä


      • redmachine
        hsistaviittu kirjoitti:

        hirtä ittes ryssänäpärä

        Huono idea.


    • Aika monella eurooppalaisella maalla on leijonatunnus. Lähtökohta kaikilla satojen vuosien takana, kuten Suomellakin. Mutta sitä en tiedä, miksi leijona oli niin suosittu eläin kuningashuoneissa joskus 1500-luvulla. Ei niitä leijonia ollut silloinkaan Euroopan luonnossa, eikä televisiosta tullut siihen aikaan Avara luonto -ohjelmaa.

    • maamiesManu

      Mutta tärkeinhän on, että leijonariipus on talipallon kaulassa, jolla on musta, tätä maata ei myydä paita, nielty jalkapallo mahassa, pöhöttynyneet kasvot, haisee hielle ja paskalle ja vanhalle viinalle, siinä korostuu leijona riipus.
      sinä tulee esiin suomalainen mies, väkevä mies ja koira runtee hajun o kilometrin päähän.

    • näinköhänn

      Leijona vaakunoissa kuvaa voimaa ja taistelutahtoa.
      Raamatullinen jalopeura oli 1300-luvun ihmisille mystinen eläinten kuningas ja sopivan etäinen maallisista pedoista kun aikalaiset aateliset etsivät valtansa symbolia vaakunaansa.
      Itämaan eli Suomen asukkaat saivat hallitsijoiden myötä tämän tunnuksen Ruotsi-Suomen alkuhämärässä, näin sen ymmärrän.

      • välikersantti

        Mutta leijona on hieno tunnus.
        Meillä Suomen miehissä on jaloja kantajia, tuolle tunnukselle.
        Meillä on sivareita, hinttejä, latvapöpejä, läskimakkaroita ja paljon jälkikäyntisiä ja joskus vaan pojat tuntuu, että pitäisikö maanpuolustus antaa naisille.
        Voisko osa miehistä jättää tuon leijonan pois tunnuksistaan ja laittaa tilalle hiiren ?


    • Nimimerkix

      Leijona symboloi ennen muuta laiskuutta. Leijona lepäilee suurimman osan elinajastaan. Leijona symboloi myös pelkuruutta. Naarasleijonat kaatavat saaliin ja puolustavat laumaa. Urosleijonat tutisevat ja tulevat katettuun ruokapöytään. Ja jos ei ruokaa ole, syövät pentunsa. Urosleijona kuvaakin erinomaisesti ahnetta porvaristoamme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      64
      5602
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      20
      4217
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2906
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      153
      2181
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1916
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      126
      1749
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1377
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      68
      1154
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1126
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      77
      978
    Aihe