Mitä on meneillään

Toyotamiessss

Viime aikoina tällä palstalla on käyty melkoista kädenvääntöä ns suvakkien ja persujen välillä.Itse en ole minkään puolueen kannattaja joten en halua ottaa poliittista kantaa näihin vääntöihin MUTTA..........silmiinpistävää on ollut se että kun on tullut esille linkkejä joissa on viitattu persujen väkivaltaisuuteen niin niihin on heti vastattu linkittämällä jonkun ulkomaalaistaustaisen tekemä rikostapaus.Kuitenkin molempien ryhmien tekemät väkivaltaisuudet ovat kohdistuneet meihin ja meidän oman maamme kansalaisiin.Pitääkö meidän siis hyväksyä se että jos ulkomaalainen mies tappaa raiskaa tai pahoinpitelee suomalaisen naisen tai miehen niin saman hirmuteon voi tehdä myös suomalainen persuksi tunnustautuva mies ilman että siitä kohistaan yhtä paljon.Kun katsoin tuota Tommi Johanssonin rikosrekisteriä niin ihmettelen kyllä miten persut hyväksyvät joukkoonsa tuollaisen ihmisen mutta ovat välittömästi lynkkaamassa samanlaisiin tekoihin syyllistyvän mustan miehen.Omasta mielestäni tämä on epäoikeudenmukaista jos mittariksi otetaan pelkkä rikostausta.Jos taas mittarina on ihonväri niin se onkin eri asia.

1

1728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rautalangasta-

      Suomessa on rikollisia ja loisia ihan omasta takaa kaikissa yhteiskuntaluokissa. Joten olkaamme omavaraisia sen suhteen ja jätetään muun maaalaiset rötöstelijät rajojemme ulkopuolelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe