Tarina seurakunnasta

"Varmaankin ole kuullut jutun eräästä kaverista, joka oli saanut armon uskoa. Hän yritti päästä mukaan kaupunkinsa seurakuntaan, mutta häntä katsottiin aina vinoon ja hänet torjuttiin.
Lopulta hän ahdistettuna purki tuntojaan Herralle ja sanoi: "Etkö, Jeesus, voisi auttaa minua, he eivät välitä päästää minua mukaansa".
Jutun mukaan rukoilija sai vastauksen: "Älä välitä. Eivät he ole päästäneet minuakaan mukaan enää pitkään aikaan.""

Ettei vaan näin olisi käynyt esikoislestadiolaisuudessa.
184477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Hyvin keksitty!

Äänestä
  • Mutta saattaa olla totta,
    -

    Äänestä

Kyllä sie mukkaan pääset kaikille tilaa riittää. Tuhlaaja pojille ja tyttärille on aina ovet auki eikä lukaan katsele ylen Siinä vain taisi käydä Esikoisilla niin notta tuli Kristuksen halitusmuota yleenkatsotuksi

Äänestä
  • Ai eivät katso ylen alkavat oksentamaan jopa

    Äänestä

  • Niin kuin Jeesus sanoi Laodikelaisista olisitte kylmiä
    tai palavia , mutta kun olette penseitä . . .
    ja lupaa oksentaa heitä ulos . Kuinka se käy ?
    Missä vaiheessa hän on ottanut heidät sisäänsä ?

    mielestäni oksennus ei muuten käy, , ,
    -

    Äänestä

Jos kirjoitan, mitä ajattelet lukijani siitä , kun vain tuli mieleen. että esioislestadiolaiset ovat saatanan eksytys tälle viimeiselle etsikkoajalle, monet varmasti ( Esikoislestadiolaiset ry: porukka ja jotkin muutkin ehkä) pitävät minua vääränä profeettana. Mutta onko asia kuitenkaan niin? Kuka lopulta tietää totuuden? Kristusta ja häneeen liittyvää pelastusta todistavat niin monet muutkin!

Teutasta en tiedä mitä minunkin ajatuksesta ajatteee, no sama se, Hän ei kuitenkaan ole täällä turhaan kirjoittanut (äidinkieli ja promillelaskutkommentit (possujutut myös) ovat varmasti tai ainakin ilmeisesti tarkoitettu vain hyväksi huumoriksi, joilta ne ovat minusta ja havaintojeni mukaan myös Teutasta tuntuneet? Oikeastaan luettuani näitä lestasiolaispalstoja viime syksystä olen tunnistanut vain muutamia kirjoittajia ja heistä Teuta on paras.

Kirara ja kiharamies huonoin ka KTK: n yritystä kyllä arvostan, mutta toivon hänelle valkeutta ennen kuin hänen iltansa koittaa.

Äänestä

Itse asiassa en ole kuullut.... 🙉
Enkä nähnyt... 🙈

Mutta sinä varmaan oletkin jo kuullut siitä eriseuraisesta porukasta, joka sai vappuna helsinkissä pitkän nenän...
😭👃

Varokaa ton näköstä miestä.. 😈 olen kuullut että tepastelee siellä pitkänenäisten kokkoon tulemisis...

Äänestä
  • Pitkän nenän.. 👺

    Äänestä

näinvaintulimieleen
9.2.2018 3:02

Tuomariksi sinun ei pidä ryhtyä. Jumalan sana kieltää sen. Vasta kun olet ollut 60 vuotta aktiivina esikoislestadiolaisena, voit ja osaat arvioida liikkeen sisällöllisiä asioita. Sinun pitäisi tutustua Teutaan livenä, vaikea sinun on muutoin arvioida hänen kirjoituksiaan. Teuta on sydämestään uskova mies, mutta tekstin tuottaminen on hänelle vaikeata. Koitetaan saada selvää, ja ellei saada niin jätetään mies rauhaan joka tapauksessa.

Mitä sitten esikoislestadiolaisuuteen tulee niin se on tyypillinen liike jossa omalle vanhurskaudelle (tietyt opitut tavat, pukeutumissäännöt, kodin sisustaminen, tiedotusvälineiden käyttö. johtajien kunnioitus erehtymättöminä ihmisinä, saarnaajien korotrtaminen muun seurakunnan yläpuolelle ja sen sellaiset, sekä itkien tapahtuvat anteeksianomiset saarnamiehiltä sukoushuoneen etuosassa seurojen loppuvaiheessa), ovat hyvin merkittäviä. Ilman näitä merkkejä, ei ole liikkeessä hyväksytty kristityksi. Elikkä hyvän tarkka lakihenkinen meininki. Tilanne oli leppoisampi, mutta johdon vaihduttua Ruotsissa, alkoi ankata meiniki, evankeeliiset julistajat joutuivat vainon ja erottamisen kohteiksi. KIRKON PANETTELU JA MUSTAMAALAAMINEN voimistui, lopulta liike muutettiin muutaman johtavan äijän voimin vapaakirkoksi, jotyta paavilla Jellivaarassa on täyden valtuudet määrätä kaikesta mitä liikkeessä saa tehdä ja mitä ei saa tehdä.

Vapaakirkon papeiksi ryhtyneiltä maallikoilta kiellettiin yhteistyö kirkon kanssa, Suomessa Venäjällä ja Virossa. Meille evankelisluterilaisille kristityille ei jäänyt enään muuta vaihtoehtoa kun irroittautua paavin johdolla metsään ajetusta vapaakirkosta, ja jatkaa lestadiolaista perinnettä evankelisluterilaisen kirkon yhteydessä edelleen herätysliikkeenä. Näin toimii myös lähetystyö Venäjällä Inkerin luterilaisen kirkon kanssa ja Virossa Viron luterilaisen kirkon kanssa.

Tässä hieman faktaa heille, joilla ei ole mitään käsitystä näistä asioista. Ja heille joille esikoislestadiolaiset ry:n kateedereilta syötetään kaikenlaisia valheita Esikoiset ry:stä.

Äänestä
  • Kovasti yrittää eriseuran äänitorvi puolestapuhua omaa eroaan.
    Jollainhan teidänkin täytyy yrittää aivopestä porukkaa, koska teiltä loppuu muuten väki, ennen ku kerkiää kunnolla järjestäytyä.

    Ei oo paaveja ja pomoja meillä. Mitä kirkkoon tulee, niin kovempi on kritiikki ollut raattaman aikana.

    Meillä on nöyrät saarnaajat, toisin kuin ne muutama, jotka lähtivät omassa viisaudessaan ja kunnian halussaan rakentamaan eriseuraa, eli esikoiset ry,tä.


    Täytyy muuten sanoa, että ilo täytti sydämen kun huomasin viime pyhänä rukoushuoneella esikoiset ryssä jo jonkin aikaa olleita ihmisiä..
    Näin niitä rupiaa tulemaan jo takaisin päin, joka on iloinen ja hieno asia. Tervetuloa!

    Äänestä

  • EläpäSuollaPaskaa kirjoitti:

    Kovasti yrittää eriseuran äänitorvi puolestapuhua omaa eroaan.
    Jollainhan teidänkin täytyy yrittää aivopestä porukkaa, koska teiltä loppuu muuten väki, ennen ku kerkiää kunnolla järjestäytyä.

    Ei oo paaveja ja pomoja meillä. Mitä kirkkoon tulee, niin kovempi on kritiikki ollut raattaman aikana.

    Meillä on nöyrät saarnaajat, toisin kuin ne muutama, jotka lähtivät omassa viisaudessaan ja kunnian halussaan rakentamaan eriseuraa, eli esikoiset ry,tä.


    Täytyy muuten sanoa, että ilo täytti sydämen kun huomasin viime pyhänä rukoushuoneella esikoiset ryssä jo jonkin aikaa olleita ihmisiä..
    Näin niitä rupiaa tulemaan jo takaisin päin, joka on iloinen ja hieno asia. Tervetuloa!

    MIksi valehtelet medille jotka paavin johdolla olemme eläneet esikoislestadiolaisuudessa 60-70 vuotta? Petät näillä valheillasi ainoastaan itseäsi.

    Äänestä

suurin osa on 75 kymmenen-vuotta eteenpäin niin ry on mullan saattelema

Äänestä
  • Sinä et tiedä totuutta, oletko ollut meitä katsomassa ...

    jos niin missä? Suurin osa on 50 -60 vuotiaita ja on nuoriakin
    Toki on vanhojakin mutta ei kaikki . . .
    -

    Äänestä

Tämähän sen taudin juuri osoittaa esikoislestadiolaisten vapaakirkossa. Esikoiset ry:n jäsenistöllä ei ole mitään estettä osallistua myös vapaakirkkonne kokouksiin, vapaa on vapaa kotona ja kylässä.

Vaan kuinkas on jos Jellivaaran paavin valtakunnasta joku tulee esikoisten seurakunnan jumalanpalvelukseen? Alkaa helvetin tuli persauuksissa leimuamaan. :))))
Vakavasti sairas yhteisö nykyisin, tuo esikoislestadiolaiset vapaakirkko.

Äänestä

ihminenonkuolevainen
9.2.2018 14:04

Tulle seuroihin katsomaan, niin ei tarvitse netissä esikoisista valehdella.

Äänestä

Onko anteeksianto vain seurojen etuosassa?

Eikö takapenkissä ollenkaan saa anteeksi jos pyytää Jeesukselta?

Äänestä

Piskuinen kuoleva lihallisen vapauden eriseura.
Vanhan hönön tuomarin ja muutaman paisuneen saarnaajan perustama.

siltsu ja purtsi paaveina.

Äänestä
  • " mitenkäs on "
    -
    Ethän sää tiedä, ettei voi olla kuin yksi paavi kerrallaan !
    -

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fgfgfgfgfgf kirjoitti:

"Varmaankin ole kuullut jutun eräästä kaverista, joka oli saanut armon uskoa. Hän yritti päästä mukaan kaupunkinsa seurakuntaan, mutta häntä katsottiin aina vinoon ja hänet torjuttiin.
Lopulta hän ahdistettuna purki tuntojaan Herralle ja sanoi: "Etkö, Jeesus, voisi auttaa minua, he eivät välitä päästää minua mukaansa".
Jutun mukaan rukoilija sai vastauksen: "Älä välitä. Eivät he ole päästäneet minuakaan mukaan enää pitkään aikaan.""

Ettei vaan näin olisi käynyt esikoislestadiolaisuudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu