Sen tiedän että ulosotto ei saa asumistukea viedä. Mutta mua kiinnostaa se että kun saan esim.kevasta eläkettä josta uo lohkaisee osan pois niin nouseeko asumistuki kun tulot tippuu muuten??
Ok. Helpompi kuvaus tässä(en siis saa näitä summia, heitän vaan mitä ajan takaa): 450 e eläke ja uo vie puolet tosta. Niin eikö asumistuki kuitenkin lasketa sen bruton mukaan??? Vaikka tulot muuttuukin että saan puolet tosta niin asumistuki lasketaan kuitenkin tuon 450 e:n mukaan?? Eikä sen mitä mulle jää?
Eläkkeensaajan asumist. kyse
Toi on kyllä paska systeemi. Ensi pitää raapia kaikki tulo paprut kasaan kun kela käskee ja sitte kun ne vie sinne niin ei vaikuta asiaan mitenkään.
Vai oonko väärässä?
Valaiskaa minua:D. Kelan sivuilta ei löytyny tietoa muuta kun että yleinen asumistuki otetaan brutosta.
Asioiden selittäminen omin sanoin että joku sen ymmärtää on mulle vähän haastavaa:D. Niin kun näkyy.
Asumistuki ja uo
4
583
Vastaukset 4
- Näinsetoimii
Asumistuessa huomioidaan tulot bruttomääräisenä, eli veroineen. Mitään ulosottovähennyksiä palkkatuloon ei tehdä.
- Näinsetoimii
.........eikä eläketuloihin.... Sun ehkä kannattais hakee toimeentulotukea.. Siinä ulosottopidätys huomioidaan.....
- nunnuu333773
Pienikin eläke menee ulosottoon. Ja vielä riidanalaisesta saatavasta. Valtio kun on vastapuolena ei siinä pysty rimpuilemaan. Teoreettinen valitusmahdollisuus on, mutta siihen pitäisi olla repullinen erilaisia todistuksia. Luovutin, koska kun yritin tavoittaa asianomaista virkailijaa, oli tämä aina sairaana, lomalla tai koulutuksessa. Sijaisen sijaisen sijainen oli ulkona kuin lumiukko. Taas olisi pitänyt aloittaa kaikki alusta. Tällä tavalla kyykytetään ja väsytetään ihminen. Lopulta sitä luovuttaa. Taitaa olla suunnitelmallista toimintaa.
- polmnhgyt
En ole oo oikeutettu toimeentulotukeen. Sairaseläke sen verran "hyvä". Mulla on onneks ainakin vielä ollu sellanen uo että voidaan sopia summista. Viime vuonna esim.mulla oli lääke ja terapiakluja niin paljon ettei menny uo mitään. Mutta siis bruttotuloista. Ihan paska juttu. Kuka nyt helkkari mitään bruttona saa. Ihan typerää sitte laskea tolleen.
Mutta tässä maassa oikeastaan mikään ei oo yllätys. Yllätys olis jos systeemi olis köyhän hyväks. Kannattaa aina odottaa sitä kaikkein pahinta. Niin voi joskus yllättyäkin:D. Yeah right.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3971629Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä27910852 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk83918Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma28895- 54822
- 40799
Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa75767- 59754
- 65746
- 59735