Asumistuki ja uo

pknfdstj

Sen tiedän että ulosotto ei saa asumistukea viedä. Mutta mua kiinnostaa se että kun saan esim.kevasta eläkettä josta uo lohkaisee osan pois niin nouseeko asumistuki kun tulot tippuu muuten??

Ok. Helpompi kuvaus tässä(en siis saa näitä summia, heitän vaan mitä ajan takaa): 450 e eläke ja uo vie puolet tosta. Niin eikö asumistuki kuitenkin lasketa sen bruton mukaan??? Vaikka tulot muuttuukin että saan puolet tosta niin asumistuki lasketaan kuitenkin tuon 450 e:n mukaan?? Eikä sen mitä mulle jää?
Eläkkeensaajan asumist. kyse

Toi on kyllä paska systeemi. Ensi pitää raapia kaikki tulo paprut kasaan kun kela käskee ja sitte kun ne vie sinne niin ei vaikuta asiaan mitenkään.
Vai oonko väärässä?
Valaiskaa minua:D. Kelan sivuilta ei löytyny tietoa muuta kun että yleinen asumistuki otetaan brutosta.
Asioiden selittäminen omin sanoin että joku sen ymmärtää on mulle vähän haastavaa:D. Niin kun näkyy.

4

584

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinsetoimii

      Asumistuessa huomioidaan tulot bruttomääräisenä, eli veroineen. Mitään ulosottovähennyksiä palkkatuloon ei tehdä.

    • Näinsetoimii

      .........eikä eläketuloihin.... Sun ehkä kannattais hakee toimeentulotukea.. Siinä ulosottopidätys huomioidaan.....

    • nunnuu333773

      Pienikin eläke menee ulosottoon. Ja vielä riidanalaisesta saatavasta. Valtio kun on vastapuolena ei siinä pysty rimpuilemaan. Teoreettinen valitusmahdollisuus on, mutta siihen pitäisi olla repullinen erilaisia todistuksia. Luovutin, koska kun yritin tavoittaa asianomaista virkailijaa, oli tämä aina sairaana, lomalla tai koulutuksessa. Sijaisen sijaisen sijainen oli ulkona kuin lumiukko. Taas olisi pitänyt aloittaa kaikki alusta. Tällä tavalla kyykytetään ja väsytetään ihminen. Lopulta sitä luovuttaa. Taitaa olla suunnitelmallista toimintaa.

    • polmnhgyt

      En ole oo oikeutettu toimeentulotukeen. Sairaseläke sen verran "hyvä". Mulla on onneks ainakin vielä ollu sellanen uo että voidaan sopia summista. Viime vuonna esim.mulla oli lääke ja terapiakluja niin paljon ettei menny uo mitään. Mutta siis bruttotuloista. Ihan paska juttu. Kuka nyt helkkari mitään bruttona saa. Ihan typerää sitte laskea tolleen.

      Mutta tässä maassa oikeastaan mikään ei oo yllätys. Yllätys olis jos systeemi olis köyhän hyväks. Kannattaa aina odottaa sitä kaikkein pahinta. Niin voi joskus yllättyäkin:D. Yeah right.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1446
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      1051
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      861
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      815
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      806
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      163
      752
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      699
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      81
      662
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe