Bitcoinia ja Ethereumia halvalla ja helposti

Mr.M.M

Olen huomannut, että monella foorumilla keskustelua virtuaalivaluutoista värittää nyt paniikin lietsonta. Toisaalta, tilanne on voinut olla sama koko virtuaalivaluutoiden historian ajan. Olen itse ollut mukana verrattain vähän aikaa (n. 3 kk).

Olen tullut siihen tulokseen, että näillä tuomiopäivän julistajilla on oma lehmä ojassa, kuten varmaan kaikilla, jotka aiheesta jaksavat postauksen tänne kirjoittaa.

Joka tapauksessa kurssi on taas hetken kyntämisen jälkeen kovassa nosteessa. Voi tulla pikavoittojakin.

Perusvinkki missä tahansa sijoittamisessa on sijoittaa silloin, kun muihin iskee paniikki, sillä silloin saa halvalla. Ja nyt saa ainakin toistaiseksi.

Coinbase on ainakin vaivaton väylä testata, jos virtuaalivaluutat kiinnostavat (Bitcoin, Ethereum, Litecoin). Palvelu ottaa aina parin euron siivun sijoituksista, mutta tämän linkin kautta saat ensi sijoitukseesi 10$ bonuksen:

https://www.coinbase.com/join/5a25bc1675f66a016c19f957

Muista kuitenkin, että vaikka kurssi on nyt kovassa nosteessa, se voi kääntyä laskuun milloin vaan. Sijoita siis vain sen verran kuin olet valmis menettämään. Itselle suurin arvo tässä bisneksessä on viihdearvo. Eli tuosta:

https://www.coinbase.com/join/5a25bc1675f66a016c19f957

5

685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kivitalotontilla

      olkoot mikä valuutta tai maksuväline hyvänsä , ainut arvo on tämän materiaalin arvo , kultarahan arvo on kullan määrä , auton arvo on tonni hinta rauta/muovi....asunnon arvo on siinä tontissa .....mieti mitä teet tuotteella tai materiaalilla jos sen "hinta" painuu 0 tai tai käyttö kielletään tai estetään.

      • Mr.M.M

        Mutta eikö Bitcoin ole juuri osoittanut toisin? Sen arvo voidaan mitata millä tahansa maksuvälineellä ja vaihtaa myös sellaiseen. Maailmassa on lukemattomia asioita, jotka eivät ole materiaa, mutta joilla on kuitenkin hinta eli arvoa. Toki jos joku pystyy tällaisen tai konkreettisenkin asian arvon romahduttamaan, silloin sillä ei enää arvoa ole. Ei virtuaalivaluuttaa nyt kukaan kai tosissaan ole metsänomistukseen tai kultaan verrannutkaan.

        Totuus on kuitenkin se, että jos nyt myisin Bitcoinini, saisin enemmän kuin niihin sijoitin. Summa on kuitenkin niin pieni, etten sitä tee. Alun perinkin sijoitin lähinnä kokeilunhalusta, kun tajusin sen olevan näinkin helposti mahdollista. Joten paisukoon tai kuihtukoon olemattomiin. Todelliset sijoitukset (jotka nekin ovat aina riskejä) ovat jossain aivan muualla.

        Elämä on yhtä riskiä.


      • Spekulaatiota

        Kaikkien matriaalien, mukaanlukien kullan hitan on spekulatiivista.

        Tonttin hinta laskee syrjäseudulla, nousee jos metro rakennetaan viereen. Kulta se vasta spekulatiivista onkin. Tollisuus ei tarvitse kultaa kuin murto-osa mitä maailmassa sitä on, kullan hinta romahtaisi, jos sen hinta perustuisi sen teolliseen käyttöön. Siksi Bitcoinia verrataan usein kultaan, koska molemmat omaavat spekulatiivisia arvoja. Bitcoin saattaa tulevaisuudessa olla jollain tapaa makuvälineenä tai reservivaluuttana kuten Dollrai on nyt eli sillä on myös odotusarvo.

        Hinnat määritelee kysyntä ja tarjonta. Jos bitcoinilla on kysyntää, arvo nousee, samoin kuin kaikkien muitenkin tuotteiden osalta on.


    • Paasonen331
    • Anonyymi

      Tuota Ethereumia voi ostaa ainakin halvalla netistä https://ethkurssi.fi/

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2417
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      57
      1393
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1313
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      929
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      808
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      751
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      606
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    Aihe