Premium hinta ei enää kohtaa keskinkertaista ominaisuutta. Uusi Q-sarja mukaanlukien syömähammas XL-uusitulla pohjalla ei myy. Venelehden testissä uusin Buster XXL oli vaikeuksissa jo 0.5m merkitsevässä aallonkorkeudessa.
-26% Busterien uusien veneiden rekisteröinti on lopputulos, massat tunnistaa jo mistä on kyse. Jos käy 2018 venemessuilla niin huomaa että paljon parempia vaihtoehtoja Busterille on jo useampia.
Buster ei ole ollut yhdenkään venetestin kärkikahinoissa. Parempia vaihtoehtoja riittää. Veneilijät ovat huomanneet tämän ja Buster sukeltaa.
Buster on sukeltanut jo vuosikausia, katsokaa tilastoja. Yamarin tulee miehittämään Inhan tehtaiden tuloskirjat, Buster ei kiinnosta enää ketään, tavis premium hinnalla ei myy!
Miksi ostatte Bustereita? Aika kultaa ominaisuudet vai jonkun muun syyn perusteella?
-26% Busterien uusien veneiden rekisteröinti on lopputulos, massat tunnistaa jo mistä on kyse. Jos käy 2018 venemessuilla niin huomaa että paljon parempia vaihtoehtoja Busterille on jo useampia.
Buster ei ole ollut yhdenkään venetestin kärkikahinoissa. Parempia vaihtoehtoja riittää. Veneilijät ovat huomanneet tämän ja Buster sukeltaa.
Buster on sukeltanut jo vuosikausia, katsokaa tilastoja. Yamarin tulee miehittämään Inhan tehtaiden tuloskirjat, Buster ei kiinnosta enää ketään, tavis premium hinnalla ei myy!
Miksi ostatte Bustereita? Aika kultaa ominaisuudet vai jonkun muun syyn perusteella?
Vastaukset 29
Vanhimmat
En ostakaan juuri mainitsemiesi syiden perusteella. Buster on tavis superkalliiseen hintaan
Uusimmassa Venelehdessä oli myös tämä tieto. Niin vaan katoaa se aikaisempi maine.
Kysyin 2016 Uivassa tarjousta uudesta Q XL 130hv. Veneelle kertyi hintaa vajaa 50te (kuomu, takapenkkipehmusteet, trimmit) ja hyvitys vaihtoveneestä surkea. Kauppaan jäi Buster. 2017 keväällä samaa pakettia sai 5-6te halvemmalla. Eipä mennyt sitten odotetusti kaupaksi eikä mee näköjään vieläkään. Premium hintaa ei voi nyhtää veneestä joka häviää testejä.
Ahne johto hinnoitellut busterin pihalle. Tuon Raision "toimipisteen" pyörittäminen vaatii yhä enemmän rahaa, taitaahan siellä olla jo enemmän "työntekijöitä" kuin päätehtaalla Ähtärissä ja palkat tuskin ovat yhtä surkeita. Yamahan johdon olisi aika herätä ja tukia mikä mättää ja miksi tuota paikkaa pidetään yleensä yllä. "Protopaja", suunnitelu 300 km päässä päätehtehtaasta, aivan kaistaa touhua kuljetella tavaraa edestakaisin ja sitten tehtaalle tuodaan protoraakile josta pitäisi tehdä tuotantovene.
Buster-johto on ottanut hinnoittelumallia Applesta mutta unohtanut ettei heillä ole premium-tuotetta
https://www.asiakastieto.fi/yritykset/fi/inhan-tehtaat-oy-ab/08783388/taloustiedot
Edellisten vuosien tuloksia on paikkailtu kiinteistöomaisuuden myyntivoitoilla.
Parempaa mökkiläisen käyttövenettä ei olekaan kuin Big Buster, sillä kulkee henkilöt (koiraa myöten) ja tavarat !
Pysy vahvana uskossasi äläkä anna tosiasioiden häiritä sitä!
Nykyisen Raisiolaisen moniosaajan ollessa ruorissa Buster on tehnyt jäätävät 21M€ turskaa. Tästä on hyvä jatkaa.
Tulosta tulee niin kauan kuin uskovaisia riittää...
Turska tarkoittaa siis tappiota!
Kyllä parempia veneitä löytyy ja halvemmalla! Esim ryds,finark,yamarin
Faster, Silver, ................. Buster on merkki muinaisuudesta, jonka hintalappua ei ominaisuudet tue. Yhä suurempi massa on huomannut tämän ja se on byeye buster - heihei. Inhan tehtailla jatkaa Yamarin.
No kyllä buster keikkuu vielä ykkösenä.
http://www.totalvene.fi/lue/uutinen/ensirekisteroinnit-1-7-2018
Ja voittaa lisäksi myös testejä. Esimerkiksi uusimmassa Kipparissa uusi Magnum peittoaa heittämällä Anytecin ja Nordkapin...
Aika sopiva testi Busterille, jätetään paremmat merkit toiseen testiin . Katsokaa vaikka tuota talven XXL-testiä Venelehdessä, puolen metrin aallokko oli jo liikaa Buster XXL:lle. XXL hävisi testin, jossa mukana oli mm. Tuna.
Magnumilla on niin paljon kokoa ja painoa ettei se voi pärjätä huonosti alle metrin aallokossa. Mutta eihän Magnumiakaan Kipparin testissä ylistetty vaikka aallokko oli olematon. Muutaman kymmenen sentin aallokossa ajettavuudesta Buster sai 7 ja 8 arvosanoja joka ei mairittele noin isoa venettä.
Busterin omistaa nykyään Yamaha...myytiinkö Japseille muka silkka p.kaa.
Magnum koeajettu Uivassa -18, ok muttei vakuuttanut kokoonsa nähden. Katse kääntyy muihin merkkeihin
Samat trollit vinkuvat kerran toisensa jälkeen. Ei Suomen suurin venevalmistaja voi olla hyvä. Voi olla Pohjoismaiden suurinkin.
- Buster M on Suomen myydyin moottorivene 2018. Sanoo Trafin tilasto. Buster on kaikkien merkkien myydyin.
- Uudet Magnumit myy hyvin. Näin kertovat kauppiaat.
- Vanhojen veneiden jälleenmyyntiarvo on kaikesta päätellen hyvä. Syy lienee, että merkki on tuttu ja veneitä paljon. Silloin on hintataso selkeä ja vaihtoehtoja riittää. Huonommassa ja hyvemmässä kunnossa olevia oman tarpeen ja varojen mukaan.
aika jännää ettei tuota tilastoa ole Trafin sivulla saatavilla.
No kunhan tilasto tulee saataville on Yamarin ylivoimaisessa kärjessä ja Buster sukeltaa.
Tietenkin tilasto on Trafin sivuilla saatavissa. Tieto on julkista ja päivitetään kerran kuukaudessa. Totalvene tekee uutisen säännöllisesti jotta huonommallakin lukutaidossa varustetut ymmärtävät.
http://www.totalvene.fi/lue/uutinen/ensirekisteroinnit-1-7-2018
Tuollahan nuo tilastot ovat. Siitä vaan laskemaan määrät, jos osaat.http://trafi2.stat.fi/PXWeb/pxweb/fi/TraFi/TraFi__Vesiliikenne/?rxid=08a17104-dbab-43a4-87aa-e50aa9748c94
On hienoa , että Buster pystyy sukeltamaan. Moni ei siihen pysty.
Busterin markkinaosuus on pudonnut alle puoleen 10v takaisesta. Siitä ei pysty muuta kuin parantamaan.
http://www.totalvene.fi/lue/moottoriveneet/ensiesittely/yamarin-cross-62-br-2019
Nyt on uusi yamarin esitelty, jossa on hyödynnetty uutta raikasta ilmettä ja Busterin huippuosaamista aluminirunkoteknologiassa ja amerikelpoisuusosaamisessa! Varmasti tuo kaivattua piristystä yamarinin jo nuupahtaneeseen myyntiin.
Kun kyseessä on Yamarin niin ajettavuus on taattua huippuluokkaa. Testivoittoja luvassa tasapainottaen Busterin XXL sun muita sukelluksia Inhan tehtaiden tuotoksessa.
Kauanko Bustereita vielä valmistetaan kun niin paljon parempia on tarjolla?
Missä on muuten testi jossa Buster on koskaan ikinä voittanut Yamarinia? No ei sellaista olekaan ...
Tosielämän testissä on Buster voittanut ostajien mielipiteillä jo aikoja. Luotan mieluummin käyttäjien mielipiteeseen, kuin mainosrahoilla maksettujen "testien" kirjoittajien, toimittajaänkyröiden.
Trafin tilastot vuodelta 2017 (koko vuosi)
Buster: 362
Yamarin: 506
No nyt Buster on vihdoin voittajatallissa! Mutta kauanko Busteria valmistetaan kun ostajat kaikkoavat?