Kertokaas joku mulle (SLU AUKista) suojelu aliupseerikoulu? Miten homma lähtee etenemään?
Säkylään siis
Suojelu aliupseeri
5
2016
Vastaukset
- Aukkiin
Muakin kiinnostas tämä kun netistä ei löydy oikein tietoa
- Oiniitäaikoja_
Oi ittu. Olin fyysikkojoukoissa siellä kertaamassa joskus vuonna 1 ja 2. Olihan se hauskaa aikaa kun varusmiehet toi näytteitä ja me mitattiin niiden säteilyä. Meiltä otettiin radiotkin pois kun meillä oli 2 mestaa 10 metrin päässä toisistaan ja me kutsuttiin toinen porukka aina radiolla kahville. Se kutsu meni vissiin jonnekin muuallekin, kai se itutti niitä jos ei ollut kahvia niillä.
Käytiin me sitten puolustusvoimien myrkkylabrassakin missä ne testas kaasunaamareita sariinilla ja muilla kaasuilla. Oli se veikee paikka, kaikki lattiat ja seinät metallia, hitsatut saumat ja pyöreet nurkat. Ei pääse hullut kusemaan nurkkiin. - Anonyymi
Olin Slukissa, silloin kun se oli vielä tikkakoskella.
Ihan sluiba mesta. - Anonyymi
Omana inttiaikana minun alokasajan ryhmänjohtaja oli SLUKin käynyt alikessu, sen takia myöhästyikin körrien vastaanottamisesta ja tuli remmiin vasta monta viikkoa myöhemmin. Ei ainakaan meidään könsyjen nähden tehnyt mitään muista ryhmänjohtaja-alikeista poikkeavaa.
- Anonyymi
Jos ne ajat olivat 80-luvulla niin silloin ainakin Santiksessa sotilaspassiin merkittiin ensisijainen pätevyys ihan stetsonista vetämällä. Itselle tuli tiedusteluryhmän johtajan pätevyys vaikka olin ihan perus nurmipora enkä missään sen kummemmassa tiedustelussa koskaan mukana. Kaverille lätkäistiin tarkka-ampuja eikä ollut kertaakaan rynkkyä kummemmalla ampunut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 804486
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺854381Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433729Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163423Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402947Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102654En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142632IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm391983Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581718Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli951253