Minua pelottaa että poikani sairastuu melanoomaan.
Poikani on 18 vuotias, hänellä paloi pienenä auringossa iho monta kertaa.
Olin silloin nuori ja ei ollut ketään opastamassa eikä neuvomassa minua että pitäs suojata iho auringolta.
Itselläni kun paloi pienenä iho monta kertaa, olen vaalea aivan kuin poikanikin.
Pojallani on paljon luomia.
Suvussa ei ole melanoomaan.
Minua pelottaa lapseni terveys
2
332
Vastaukset
..sattui silmääni kirjoitus että jos lapsena palaa iho niin on iso mahdollisuus sairastua aikuisena melanoomaan.
- PalanutMonesti
Ymmärrän pelkosi, mutta pidän tätä huolta vähän ylipaisuteltuna. Varmaan lähes kaikilla on iho "kuoritunut" eikä ihosyöpä silti ole hirmuyleinen. Itsekin olen palanut monesti lapsena ja myös aikuisena eikä ainakaan vielä noin 40-vuoteen mennessä ole tullut melanoomaa. Melanooma on kai jonkin verran lisääntynyt, mutta onko tutkittu yhteyttä aurinkoaltistukseen, esim. lisääntyneeseen matkailuun. Melanooman eikä monen muunkaan syövän perimmäisiä syitä tiedetä, joten en vetäisi liikoja johtopäätöksiä auringon suhteen. Sitä paitsi muistaaksi onhan joku melanooma aika varmasti virusperäinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-216110Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite895742Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin993739- 1263732
- 1261494
- 571417
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301332- 381139
- 451123
- 271107
