Pyöräilyajokortti

EiVoiMuutaKuinIhmetellä

Miksi polkupyörällä ajoon ei vaadita ajokorttia? Pyöräilijät polkevat pyörillään miten sattuu. Eilenkin meinasin jäädä yhden alle kävelytiellä, vaikka pyöräilijöille tarkoitettu väylä oli aivan vieressä. Polkupyöräkortti olisi hyvä tulonlähde valtiolle ja kortitta ajosta voitaisiin sakottaa.

5

507

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmin...näkijä

      Miksi jalankulkuun ei vaadita ajokorttia? Jalankulkijat kävelevät missä sattuu ja ylittävät tien mistä sattuu. Pari päivää sitten yksi jalankulkija vaihtoi äkillisesti kevyenliikenteen väylällä reunaa katsomatta laisinkaan muuta liikennettä. Onneksi pyöräilijä sai väistettyä.

      • Lähiös

        Sanoppa muuta. Pari päivää sitten tapahtui taas se legendaarinen tilanne joka vie pyöräilijöiden hermot. Koira tien toisessa reunassa, omistaja toisessa. Hihna kulkee tien poikki. Onneksi oli valoisaa. Toinen ongelma on keskellä tietä kävely. Yritäppä takaa tullessa pyörällä ohittaa. Jos vaaditaan pyöräilykortti niin pitäisi vaatia jalankulkukortti.


      • kusetuskos

        Aivan ja herää kysymys miksi se jalankulkija kävelee asfaltoidulla? Jonka maksaa kuka?


      • veronsa-maksanut
        kusetuskos kirjoitti:

        Aivan ja herää kysymys miksi se jalankulkija kävelee asfaltoidulla? Jonka maksaa kuka?

        Hän itse, mikäli maksaa veroja.

        Joka ikinen kunnallisveroa maksava kunhtalainen maksaa katuverkoston ylläpidosta sillä kunnat ja kaupungit vastaavat oman alueensa katuverkosta ja sen kunnosta. Niiden ylläpito ja investoinnit rahoitetaan kunnallisverolla.

        Jokainen kunnallisveroa maksava maksaa siis teiden ja kevyenliikenteen väylien ylläpidosta, vaikka ei omista mitään ajoneuvoa. He jotka keplottelevat verotuksen kanssa ,eivät osallistu yhteiseen hyvään ja esim. katujen ylläpidon kustannuksiin.


      • Bjarne_Walrus

        Pääomatuloja nauttivat eivät maksa ollenkaan "tiemaksuja" kunnille sillä he eivät maksa veroja kuntaan senttiäkään. Silti vaativat baanaa premium autoilleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1816
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      75
      1011
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe