Pilikkimiehiltä kuulema kevväämmällä alakkaat passija kyselemmään. Se kun tuo väri vaihttuu nuamassa aaringon porotuksessa. Kun virkavalta ei ota selevvee, onko sitä paekkakuntalaenen, vaeko Norsulluurannikolta, tahi sonalian piäkaapungista mökätishusta. Kannattaa varroo viranomassii.
Kannattaa pittee passi mukana Lieksassa liikk..
12
313
Vastaukset
- VaroUveavantoa
Mätsäkki mölliskö taas asialla.
- aisoille-kyytiä
Joo norsunluualuelta olevat paasataan kalteroituun mulliautoon ja panautetaan sitten hetimeten kotikunnilleen suurempia kyselemättä ja onhan noissa noi selvät tuntomerkitkin silti jo näkyvissä.
- Rasse.jetkaa.ja.ruuhi
Mitä panauttaminen on? Joku uudi rassehomon slangisana vai ihan uunilla gay julkaisujrn lukemista.
- jyssäyksinen-lähtö-kot
Kalterinen rekka ja sillä varma lähtö passintarkastuksen seuraamuksista sellainen värisuorat ja ovet kiinni-
- Rasse.jetkaa.ja.ruuhi
Sama selkokielellä, kiitos.
Sittenhän minäkin kuulun tuohon "passi"ryhmään.Tulee sen verran oltua keväthangilla ;)
- Rasse.jetkaa.ja.ruuhi
Tänne jää vain uuuninpankolla varjossa makoilleet velliamisviiksirasset.
- matut.jetkaa.ruuhelle
Niin jää, matujen kaveriksi!
- ketkasta-jetkaan-piisaa
Joo ja kun kantaväki poistuu näitten tieltä liekasta, matu jetkaa tyhyjälle ruuhelle.
- Varokaa-heikkoja-jäitä
Passi on hyvä pitää taskussa jo senkin vuoksi, että moni ukko humpsahtaa pilkkireissulla ahventen valtakuntaan kun jää pettää. Ei viranomaisten sitten keväällä tarvitse arvailla henkilöllisyyttä, kun passi löytyy povitaskusta. Ja kas kummaa, päivettyneen naaman takaan löytyy ihka aito suomalainen prinssi rohkea.
- Kiteeltä_terveisiä
Ei mitään uutta.
Lakiin perustuen lieksalaisilla kuuluukin olla passi mukana! Tarkoitan tällä juuri sitä virallista asiakirjaa joka todistaa teidät alkuperältään lieksalaisiksi ja rajoittaa vapaata matkustusoikeutta paikkakunnan rajojen yli.
Mikäli hyvin perusteltua tarvetta ilmenee kiellosta poikkeamiseen, on siitä tehtävä hakemus paikalliselle reservaatin hallinnolle joka myöntää tai on myöntämättä luvan.
Tehdyssä selvityksessä on tullut esille Somaliasta lähtöisin olevien voivan matkoillaan hoitaa vaivattomasti lieksalaisten asiat, joten tästäkin syystä ei ole katsottu tarvetta päästää alkuperäisväestöä paikakunnan rajojen ulkopuolelle kuin joissain erikoistapauksissa. - Lisäys
Kiteeltä_terveisiä kirjoitti:
Ei mitään uutta.
Lakiin perustuen lieksalaisilla kuuluukin olla passi mukana! Tarkoitan tällä juuri sitä virallista asiakirjaa joka todistaa teidät alkuperältään lieksalaisiksi ja rajoittaa vapaata matkustusoikeutta paikkakunnan rajojen yli.
Mikäli hyvin perusteltua tarvetta ilmenee kiellosta poikkeamiseen, on siitä tehtävä hakemus paikalliselle reservaatin hallinnolle joka myöntää tai on myöntämättä luvan.
Tehdyssä selvityksessä on tullut esille Somaliasta lähtöisin olevien voivan matkoillaan hoitaa vaivattomasti lieksalaisten asiat, joten tästäkin syystä ei ole katsottu tarvetta päästää alkuperäisväestöä paikakunnan rajojen ulkopuolelle kuin joissain erikoistapauksissa.Tamä kontrol huva kontrol:
"Hän muisti Neuvostoliiton käytännön, jossa matkustajilla piti olla henkilöllisyyspaperit ja tietyt lupalaput, jos halusi matkustaa pois omalta asuinalueeltaan. Näin ihmiset pidettiin tiukassa järjestyksessä.."
Epävarmuudenaika: Maattoman miehen tarina
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854614Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103830Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1753620Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.582052Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291114
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882