Usko on voimavara stressin, paineiden ja surunaiheiden aikana. Luojan puoleen voi kääntyä isoissa ja pienissä murheissa, Hän ei koskaan käännä selkää tai väheksy meidän murheita. Allah on vihainen niille, jotka eivät pyydä Häneltä mitään [apua], niin meille on kerrottu, eikö ole kaunista. Rukoilla pitää tietty myös siinä ongelmattomassa arjessa, että tuntee oman Luojansa. Jos huudamme Jumalaa avuksi ja muuten emme koskaan muista Häntä, se olisi hyvin kiittämätöntä ja itsekeskeistä. Omassa elämässään paljon vaikeita aikoja kokenut Profeetta (saws) kertoi, että löytää levon ja lohdun rukouksesta. Jumalan apuun voi luottaa ja tehdä duaa!
Mutta meidän ei tietty pidä istua passiivisena tuijottaa kotona seinää, siten ei Jumala ratkaise meidän ongelmia. Kärsivällisyys huolien keskellä on sunna.
Usko auttaa ahdistuksen ja huolien keskellä
8
322
Vastaukset
- JeshuaisKing
Olet sitä mieltä, että JHVH on sama kuin allah?
Kun puhut luojasta, tarkoitatako sillä myös raamatun Jumalaa?
Ja koska alla hu ak bar (täytyy kirjoittaa väliosien kanssa, koska muuten joutuu poistoon) tarkoittaa oikeastaan kirjaimellisesti, että jumala on suurempi, niin silloinhan täytyy olla jokin toinen, jota suurempi tämä al lah on, siis teidän mukaanne, eikö vain? - JeshuaisKing
Ja vielä lisään, että keneltä kiusaukset esimerkiksi tulevat? Ja voiko se taho, joka lähettää kiusaukset, vaatia sitten ihmistä tilille niistä?
Onko eroa tässä kohtaa raamatun ja koraanin välillä?
Koraani 19:83. Etkö ole huomannut, että Me lähetämme pahat henget uskottomien luokse viettelemään näitä kiusaukseen.
Koraani 17:63-64 Hän vastasi: »Mene! Jos joku heistä sinua seuraa, on helvetti oleva palkkanne, ja se on riittävä palkka. Ja viettele äänelläsi kenet heistä kykenet, ja käy heidän kimppuunsa sekä ratsu- että jalkaväkinesi, ole osallisena heidän omaisuuteensa sekä heidän lapsiinsa ja anna heille lupauksia.» Mutta saatana ei anna lupauksia muuten kuin pettääkseen.
Eli al lah lähettää dem oninsa itse ihmisten kimppuun.
Mutta entä JHVH
Raamattu sanoo Jaak. 1:13-14
Älköön kukaan, kiusauksessa ollessaan, sanoko: "Jumala minua kiusaa"; sillä Jumala ei ole pahan kiusattavissa, eikä hän ketään kiusaa.
Vaan jokaista kiusaa hänen oma himonsa, joka häntä vetää ja houkuttelee; - Allahuahad
Allah sanoo:
"Totisesti, helpotus seuraa vastuksia,
ja vastoinkäymistä seuraa huojennus."
Sitten Hän vielä neuvoo:
"Kun siis olet vapaa työstä, rukoile ahkerasti
ja palvele Herraasi koko sydämestäsi." - Jumalapalkitsee
Rukous tuo rauhan sieluun, ihminen pysähtyy viisi kertaa päivässä yhteyteen Allahin kanssa. Allah muistaa ihmistä ja ihminen muistaa Allahin.
Profeetta (rauha hänelle) on jopa sanonut, ettei Allah ole tyytyväinen niihin, jotka eivät pyydä Häneltä mitään. Allah ei vaivaannu pyynnöistämme, vaan nimenomaan haluaa, että käännymme Hänen puoleensa ja pyydämme Hänen apuaan aina kun siltä tuntuu ja avaudumme Hänelle huolistamme, murheistamme ja ahdistuksesta, pienistä ja isoista. Mikään huoli ja ahdistus ei ole liian pieni ja "nolo", eikä myöskään liian suuri kerrottavaksi Allahille.
- Anonyymi
Jumala tarjoaa lohdun ja helpotuksen! Islam ei opeta pessimismiä.
- Anonyymi
Uskonto on lopulta itselleen valehtelemista. Ei kannata. Eräänlaisesta itsesuggestiosta se käy jos ei totuutta kuka kestä.
- Anonyymi
Itseään voi suggestoida monella tapaa. Usko vaikkapa allahiin on rehellistä itsensä huijaamista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5252514Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial512207Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2032158Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle101463Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191450Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip491343- 971318
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621131Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise911096Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035