Voiko alemmaksi enään mennä?

Me ohjelmoijat taidetaan olla nykyään jollain 280 sijalla ammatin arvostusasteikossa, nokisutarit ja hitsaritkin on arvostetumpia.
Jaaha...pitäiskö opiskella nuohoojaksi, niin pääsis vähän korkeammalle :)
7943
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Siltä todellakin tuntuu. Itsekunnioituskin menee, kun ei työtä ole tarjolla ja tällä koulutuksella ei pääse edes mihinkään raksalle..
Täytynee mennä ammattikouluun käymään joku kokkikurssi :)

Äänestä

Nuohoajat toimivat yhteiskunnan huipulla :P

Äänestä

Eihän ohjelmointi enään ketään oikein kiinosta, koska se enään olekkaan samanlaista kuin huuma aikoina 7 tuntii laiskotteluu ja koneilla pelailuu ja 50 min ruokatunti päivässä ja 10min niitä oikeita töitäkin, ja palkka sitten moninkertanen nykyisyyteen verrattuna. Sekä ohjelmoijalta vaaditaan nykyään huomattavasti enempi kuin ennen, ennen riitti että osasi kirjoittaa moi

Äänestä

Eihän kaikki tavikset edes tiedä, että on olemmassa ammatti "ohjelmoija" ja loput eivät erota ohjelmakoodia laaman oksennuksesta.

Äänestä

Joo ei ole kyllä helppoa olla ohjelmoija näinä päivinä. Sitten vielä jos sattuu jossain käyntikortissa lukemaan "konsultti" niin varmasti kivitetään siihen paikkaan :(

Äänestä

ei se minua ainekaan haittaa mitä mieltä muut ovat, paljon tärkeämpää on miten itse viihtyy hommassa.

Mutta se mikä välillä vähän korpeaa, on ettei pysty puhumaan muitten erialojen ihmisten kanssa juttuja ammatista, koska tietää ettei muut niistä mitään perusta... minä ainekin menen ihan mykäksi, on vaan kuunneltava mitä mielenkiintoista muille on tapahtunut.

Mutta toisaalta ei mee hyvin pörssimeklareilla, muistelen niitten olleen jossain 300 paikkeilla? :)) ihmettelen vähän tätä.

Äänestä

hitsareissa?
Itsekin koodasin sitä sun tätä, mutta raha liikkuu
ihan muualla. Nykyään olen sähköasentaja ja hitsaaja.
FFT:n koodaan kerran kymmenessä vuodessa uudestaan
vain saadakseni selville dementian edistymisen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NumLock kirjoitti:

Me ohjelmoijat taidetaan olla nykyään jollain 280 sijalla ammatin arvostusasteikossa, nokisutarit ja hitsaritkin on arvostetumpia.
Jaaha...pitäiskö opiskella nuohoojaksi, niin pääsis vähän korkeammalle :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu