Purjehtijakurssi Espoon työväenopistolla

Lenssi

Purjehtijakurssi Espoon työväenopistolla alkaa parin viikon päästä, neljä tiistai-iltaa. Kurssi on tarkoitettu aloittelijoille johdannoksi purjehduksen pariin ja muodostaa teoriaosan Purjehduksenopettajat PORY ry:n koulutusjärjestelmän mukaisesta purjehtijakurssista. Kurssi toimii itsenäisenäkin, mutta teoriaosuuden jälkeen on mahdollista jatkaa 3 päivää kestävälle käytännön osuudelle, jonka voi suorittaa valitsemassaan auktorisoidussa purjehduskoulussa. Löytyy ilmonetistä kurssinumerolla E180631.

7

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä_yhdistelmä

      Järjestin ilmaisen itseopetuksen joka alkoi kirjaston purjehduskirjan selaamisella ja jatkui käytännön itsekurssituksella joka oli kolmen päivän matkapurjehdus veneenhakumatkaan yhdistettynä.

    • Koilaamaanvaan

      Minkään takia purjehtijakurssia pitää mollata. Vaikka purjehtimaan loppuikin ilman kurssia ken haluaa, niin kyllä kurssilla nopeasti saa erinomaisen perusosaamisen purjehtimiseen. Voi siis oikaista useamman kesän. Tämän minulle opasti vuosikymmeniä purjehtinut veteraani parikymmentä vuotta sitten. Yhtään hetkeä emme ole vaimon kanssa yhdessä käytyä kurssia katuneet. Kaksi erinomaista asiaa: ensinnäkin yhteinen sanasto vaimon kanssa, kun käytiin sama kurssi, toiseksi, aina voi muistuttaa vaimolle koilaamisen siten kuin se kurssilla opetettiin, ilman että tulee parin päivän mykkäkoulua. Suosittelen ehdottomasti kaikille vasta-alkajille.

      • Ei noista tämän palstan paremmintietäjistä kannata piitata. Vanhoilla äijillä pitää kai olla joku paikka missä päteä. Täällä sen voi tehdä helposti ja anonyymisti ilman vaaraa joutua omalla naamallaan naurunalaiseksi.

        Purjehduskurssilla käyminen ei ole lainkaan hassumpi idea aloittaessa, eikä välttämättä myöhemminkään. Olisi jäänyt todennäköisesti itselläkin moni typeryys tekemättä, ellei niitä olisi välttämättä pitänyt alkaa oppimaan kantapään kautta.


    • eioppiojaankaada

      Koulutus on parhaita hankintoja mitä aloitteleva veneilijä voi tehdä.

    • Lenssi

      Purjehduskurssin yksi suuri etu on, että kurssilla noudatetaan mietittyä opetusohjelmaa, joka kattaa kaikki keskeisimmät tiedot ja taidot. Monilla tavoilla voi oppia hyväksi purjehtijaksi, mutta omin päin opiskellen käy helposti niin, että tulee harjoiteltua niitä tilanteita, mitä purjehtiessa tulee vastaan. Toisin sanoen harvinaisemmat ja vaikeammat tilanteet jäävät helposti liian vähälle huomiolle, jos niitä ei tietoisesti harjoittele. Kurssilla tulee läpikäytyä kaikki keskeiset perusmanööverit ja siltä pohjalta on sitten helppo jatkaa omatoimista harjoittelua.

      • Hyvä_yhdistelmä

        Asioiden oivaltaminen itse on paljon antoisampaa. Naiset käyvät mielellään kaikenlaisissa mahdollisissa koulutuksissa missä heille opetetaan ulkoa kaikki asiat.
        Hakeuduin itseopiskelussani ensimmäisinä kesinä myös koviin keleihin saadakseni oppia huonoistakin olosuhteista. Itseopiskelu on kivaa ja se vaatii omaa ajattelua.


      • OletÄijä
        Hyvä_yhdistelmä kirjoitti:

        Asioiden oivaltaminen itse on paljon antoisampaa. Naiset käyvät mielellään kaikenlaisissa mahdollisissa koulutuksissa missä heille opetetaan ulkoa kaikki asiat.
        Hakeuduin itseopiskelussani ensimmäisinä kesinä myös koviin keleihin saadakseni oppia huonoistakin olosuhteista. Itseopiskelu on kivaa ja se vaatii omaa ajattelua.

        Olet äijä. Itse olen sen verran epämiehekäs että opettelen mielelläni ensin kaiken harrastukseen liittyvän, käyn laivurikurssit, hankin kokemusta gastina, aloitan pienellä veneellä ja etenen sitten vähitellen isompiin, kunne uskaltaudun kauemmaksi rannalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1135
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      948
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      694
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      78
      684
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      576
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe